Uz Armēnijas un Azerbaidžānas robežas izraisījušās bruņotas sadursmes

Ārvalstīs
Sargs.lv

Uz Armēnijas un Azerbaidžānas robežas izraisījušās bruņotas sadursmes

Pēdējo dienu laikā uz Armēnijas un Azerbaidžānas robežas starp abu valstu bruņotajiem spēkiem izraisījušās sadursmes, kuru laikā nogalināti trīs Armēnijas un pieci Azerbaidžānas karavīri.

Pirmdien, 4.jūnijā, Armēnija paziņoja, ka Azerbaidžānas armija iekļuvusi Armēnijas teritorijā un sadursmēs nogalinājusi trīs tās karavīrus.

Savukārt, šodien, 5.jūnijā Armēnijas bruņotie spēki, izraisoties jaunam robežincidentam, nogalinājuši piecus Azerbaidžānas karavīrus, pavēstīja Azerbaidžānas Aizsardzības ministrija.

Sadursme notikusi, kad "armēņu sabotieru grupa mēģināja iespiesties valsts nacionālās militārajās pozīcijās" valsts ziemeļrietumos, norādīja ministrija. "Cīņas gaitā tika nogalināti četri Azerbaidžānas karavīri un vēl viens gāja bojā, armēņiem atklājot uguni," teikts ministrijas paziņojumā.

Attiecības kaimiņvalstu starpā ir naidīgas Kalnu Karabahas reģiona dēļ, uz kuru pretenzijas ir abām pusēm.

ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone pirmdien, viesojoties Erevānā, paudusi bažas par spriedzes saasināšanos Kalnu Karabahas dēļ un brīdinājusi Armēniju un Azerbaidžānu nerisināt savu konfliktu ar spēka palīdzību.

Ar šādiem komentāriem ASV valsts sekretāre nāca klajā neilgi pēc Armēnijas paziņojuma, ka Azerbaidžānas karavīri pirmdien iekļuvuši Armēnijas teritorijā un tur nogalinājuši trīs armēņu karavīrus.

Kalnu Karabaha, kas padomju laikā bija Azerbaidžānas PSR sastāvā, kopš deviņdesmito gadu sākuma ir "de facto" neatkarīga armēņu republika. Tai ir ļoti cieša saistība ar Armēniju, bet oficiāli joprojām tiek uzskatīts, ka tā ir Azerbaidžānas sastāvā. Jau kopš Pirmā pasaules kara beigām šis armēņu apdzīvotais apgabals ir bijis par iemeslu strīdiem starp Armēniju un Azerbaidžānu.

Kalnu Karabaha savu neatkarību pirmo reizi pasludināja 1991.gadā. Tās atdalīšanās no Azerbaidžānas veicināja kara izraisīšanos starp Azerbaidžānu un Armēniju. Karā dzīvību zaudēja aptuveni 35 000 cilvēku, un vairāk nekā miljons cilvēku abās valstīs bija spiesti pamest savas mājas.

LETA-AFP

Dalies ar šo ziņu