Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi sevi spēcīgi piesaka aizsardzības inovāciju jomā

Uzņēmējdarbība un inovācijas
Sargs.lv/LMT
Image
LMT
Foto: LMT

2. oktobrī Ādažu bāzē Latvijas uzņēmumi iepazīstinās Nacionālos bruņotos spēkus un sabiedroto spēku pārstāvjus ar tehnoloģiju inovāciju produktiem, kuriem ir potenciāls būtiski paplašināt valsts aizsardzībai nepieciešamo ekipējumu un piesaistīt sabiedroto spēku interesi, veicinot Latvijas eksportspēju militārās aizsardzības jomā.

Latvijā ir virkne tehnoloģiju uzņēmumu, piemēram, LMT, “SRC Brasa”, “Exonicus” un “UAV Factory”, kuri jau ilgstoši izstrādā dažādus tehnoloģiskos risinājumus aizsardzības jomai, kas atzinīgi novērtēti gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī. 

“Viena no 21. gadsimta priekšrocībām ir gudri un atbildīgi izmantotas tehnoloģijas, kas kalpo cilvēku labklājībai un drošībai. Ir tikai likumsakarīgi, ka inovatīvas tehnoloģijas ienāk arī aizsardzības jomā. Man patiešām ir liels gandarījums, ka Latvijas uzņēmumi spēj nodrošināt valsts aizsardzībai būtiskas tehnoloģijas un īstenot liela mēroga projektus, kuri ne tikai ir svarīgi mūsu drošībai, bet arī veicina Latvijas ekonomikas attīstību un eksportspēju."
Artis Pabriks
aizsardzības ministrs
Artis Pabriks

Arī Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš atzīst, ka Latvijai ir visi priekšnoteikumi – augstas raudzes speciālisti, vērtīgas zināšanas, dzīvotspējīgas idejas un mūsdienīgas tehnoloģijas, lai attīstītu produktus ar augstu pievienoto vērtību.

"Zinātnieku, uzņēmēju un aizsardzības speciālistu sadarbībā tapušie risinājumi ir ne tikai lielisks atbalsts mūsu 1836 km garās valsts robežas, t. sk. 498 km jūras robežas, aizsardzībai, bet arī iespēja Latvijai būt līdzvērtīgam partnerim globālajā aviācijas un aizsardzības tehnoloģiju tirgū. Tiek lēsts, ka tā vērtība 2025. gadā sasniegs 1600 miljardu ASV dolāru*"
NBS komandieris
NBS komandieris
ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš

Iepriekš minētais LMT jau vairāk nekā trīs gadus strādā pie dažādiem dronu risinājumiem, lietu interneta, mobilitātes risinājumiem un uz drošības stiprināšanu vērstiem produktiem. Kā tehnoloģiju inovāciju uzņēmums LMT kļuvis par partneri arī Eiropas aizsardzības industrijas attīstības programmas projektā iMugs, kurā tiek izstrādātas un attīstītas modulāras bezpilota sauszemes sistēmas. Viens no jaunākajiem uzņēmuma tehnoloģiju sasniegumiem ir misiju vadības rīks, kas sniedz kopējo informāciju par teritoriju, kur notiek operācija vai uzdevums, nodrošinot būtisku informatīvu atbalstu komandieriem.

Video par "LMT" dronu inovācijām aizsardzībai: 

“SRC Brasa”, sadarbojoties tekstila inženieriem, militārās jomas speciālistiem un ražošanas ekspertiem, izstrādā un ražo daudzlīmeņu kaujas apģērba un ekipējuma sistēmas, bruņu uzkares sistēmas un pēdējā laikā arī sauszemes bezpilota platformas. Uzņēmuma ražotais apģērbs un ekipējums ir savstarpēji savietojams, kā arī piemērots dažādiem klimatiskajiem apstākļiem un taktiskajām situācijām.

Video par “SRC Brasa” kaujas apģērba un ekipējuma sistēmām

Medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmums “Exonicus” ar virtuālās realitātes palīdzību digitalizē neatliekamās medicīnas apmācību apguvi un jau  piecus gadus izstrādā virtuālās realitātes programmatūru, kas paredzēta militāro mediķu apmācīšanai. Sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes pētniekiem un medicīnas konsultantiem radīts inovatīvs neatliekamās medicīnas lēmumu pieņemšanas apmācību simulators jeb Trauma Simulator, lai veicinātu gan militārās, gan civilās vides mediķu apmācības drošā vidē.

Video par "Exonicus" neatliekamās medicīniskās palīdzības trenažieri

Savukārt “UAV Factory” ražo bezpilota lidaparātus Penguin – ilga lidojuma, liela darbības rādiusa bezpilota lidaparātu sistēmu, kas paredzēta profesionālai lietošanai. Penguin lidojuma izturība sasniedz pat 20 stundu, un darbības rādiuss pārsniedz 100 kilometrus. Tāpat uzņēmuma produktu klāstā ir tālas redzamības kameras, piemēram, kamera, ar kuru nakts laikā var noteikt cilvēka atrašanās vietu pat no 9 km attāluma. 2009. gadā dibinātais uzņēmums šobrīd attīstās ar 125 darbiniekiem Rīgā un biroju ASV.

Video par "UAV Factory" bezpilota lidaparātiem

Jau ziņots, ka 2. oktobrī Ādažu bāzē norisināsies Latvijas uzņēmēju spēju demonstrācijas pasākums, kura mērķis ir sniegt iespēju Latvijas uzņēmējiem iepazīstināt Nacionālos bruņotos spēkus un sabiedroto bruņoto spēku pārstāvjus ar saviem produktiem vai pakalpojumiem, kas jau atraduši pielietojumu bruņoto spēku nodrošinājuma un apgādes sistēmā vai ir ar šādu potenciālu. Pasākumā piedalīsies aptuveni 40 uzņēmumi un iestādes, pārstāvot dažādas nozares, tostarp pārtikas rūpniecību, informācijas tehnoloģiju  un sakaru komunikācijas, drošības sistēmas, enerģētiku, metālapstrādi, bezpilota un transporta sistēmas.

Uzņēmumu spēju demonstrācijas pasākums ir daļa no pavasarī pārceltās Industrijas dienas, ko ik gadu rīko Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federāciju. To plāno apmeklēt arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš un citi aicinātie viesi.

*Research and Markets, Global Aerospace & Defence Market: By Region - North America (The US & Mexico), Europe (The UK, Germany & France) & Asia Pacific (Japan, China & India) Outlook 2025

Dalies ar šo ziņu