Latvijas uzņēmumiem liela interese par dalību militārās rūpniecības klasterī

Uzņēmējdarbība un inovācijas
Sargs.lv/Latvijas Radio
Image
Patria 6x6
Foto: Patria Group

Atsaucoties Somijas militārās rūpniecības uzņēmuma "Patria" aicinājumam, vairāk nekā 50 Latvijas uzņēmumu izrādījuši interesi par dalību topošajā industriālajā klasterī militārās rūpniecības vajadzībām. Uzņēmumu sadarbības rezultātā "Patria" iecerējusi izstrādāt un ražot 6x6 bruņumašīnas gan mītnes zemei Somijai, gan arī Latvijai un Igaunijai, kas ir jaunākā sabiedrotā šajā trīs valstu nodomā. Vietējo uzņēmēju gatavība līdzdarboties apliecina, ka daļa no aizsardzības budžeta naudas paliks Latvijā, sniedzot pozitīvu efektu arī Latvijas ekonomikai, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un sabiedrībai kopumā, “Latvijas Radio” norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Ministrs uzsvēra, ka projekts ļaus stiprināt vietējās industrijas spējas un pat, ja projekts ir starptautisks, daļa finansējuma paliks Latvijā, tādējādi stiprinot vietējos uzņēmumus, eksportu un darba vietas.

“Tas arī dod papildu iespējas nodrošināt piegāžu ķēdes un remontus arī tad, ja nonākam krīzes un, nedod, Dievs, kara situācijā. Covid-19 krīze parādīja, kas notiek ar starptautiskajām piegāžu ķēdēm, kad visas valstis vienlaicīgi vēlējās iegādāties kaut vai šīs pašas sejas maskas. Tāpēc vēl jo svarīgāk ir attīstīt vietējo industriju, un es ļoti ceru, ka šeit būs virkne Latvijas uzņēmumu, kuri spēs ar “Patria” sadarboties un, iespējams, ar Somijas ražotājiem veidot arī tālāk ejošas saites."
Artis Pabriks
Aizsardzības ministrs
Artis Pabriks

Savukārt “Patria Latvia” izpilddirektors Uģis Romanovs stāsta, ka klastera pretendentu atlase ir paredzēta vairākās kārtās, nesen noslēdzās otrā atlases kārta, kurā “Patria” ražošanas speciālisti un militārie eksperti apmeklēja vairāk nekā 20 uzņēmumus visā Latvijā. Šobrīd uzņēmums strādā pie tā, lai veiktu nākamo atlases kārtu un sāktu konkrētākas sarunas ar uzņēmumiem.

“Tā kā bruņu tehnika kalpo vismaz līdz piecdesmit gadiem, projekts Latvijā plānots ilglaicīgi, līdz ar to industriālais klasteris laika gaitā noteikti tiks papildināts un mainīts. Plānojam, ka Latvijas ražotājs saražo konkrēto komponenti, tā tiek nosūtīta uz Somiju, un Somijā šīs 6x6 platformas tiek ražotas. Taču iespējams, kāda daļa ražošanas varētu notikt arī Latvijā. Transportlīdzekļu uzturēšanu viennozīmīgi plānojam veikt Latvijā."
Patria Latvia
"Patria Latvia" izpilddirektors
Uģis Romanovs

Gandarīta par Latvijas uzņēmumu atbilstību starptautiskajām prasībām militārās ražošanas jomā ir arī Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas (DAIF Latvija) priekšsēdētāja Elīna Egle.

“Pandēmijas laikā tieši drošības un aizsardzības nozarē strādājošie uzņēmumi bija tie, kuri pierādīja, ka viņu darbība ir ļoti svarīga, lai apgāde netiktu pārtraukta, pirmkārt, NBS un drošības iestādēm. Šajā laikā aizsardzības industrijas uzņēmumi neprasīja dīkstāves pabalstus un neapstādināja ražošanu, pat pretēji – audzēja darbības apjomus un meklēja jaunus darbiniekus."
Elīna Egle
Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas priekšsēdētāja
Elīna Egle

"Sargs.lv" jau rakstīja, ka 2020. gada 29. janvārī Latvijas un Somijas aizsardzības ministri parakstīja tehnisko vienošanos par kopīgas pētniecības un izstrādes programmas uzsākšanu ar mērķi izstrādāt jaunu bruņumašīnu sistēmu, kas būs balstīta uz Somijas uzņēmuma “Patria” ražoto 6x6 transportlīdzekļu bāzes. Savukārt 6. aprīlī bruņoto transportlīdzekļu platformas izveides projektam, kas paredzēts visām 3 valstīm, pievienojās arī Igaunija.

Dalies ar šo ziņu