Latvijā ierodas Spānijas pretgaisa aizsardzības zenītraķešu NASAMS baterija

Tehnika un ekipējums
Sargs.lv
Spānijas bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības sistēma NAsSAMS izkraušana
Foto: NBS Pārvietošanas un koordinēšanas centrs

Šodien, 26. jūnijā, reaģējot uz nepieciešamību stiprināt Baltijas reģiona aizsardzības spējas pēc Krievijas īstenotā iebrukuma Ukrainā, Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku bāzē Lielvārdē izvietota Spānijas piegādāta zeme-gaiss zenītraķešu NASAMS baterija.

Kopā ar pretgaisa zenītraķešu bateriju Latvijā ieradušies arī 85 Spānijas bruņoto spēku karavīri, kas pievienojas apmēram 500 šobrīd Baltijā jau esošajiem spāņu karavīriem.

Image
Spānijas bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības sistēma NASAMS izkraušana
Foto: Spānijas bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības sistēma NASAMS izkraušana/ NBS Pārvietošanas un korridonēšanas centra foto
“Kopā ar NATO sabiedrotajiem Latvijā sākam veidot starptautisku spēku brigādi. Jau pirms Madrides samita ir acīmredzams, ka mūsu sabiedrotie ir gatavi reaģēt uz šodienas drošības izaicinājumiem Baltijas reģionā. Modernu pretgaisa aizsardzības sistēmu izvietošana Latvijā, pateicoties Spānijas valdības izlēmīgumam, ir nepārprotams apliecinājums, ka mūsu aizsardzība un drošība ir visas NATO alianses interesēs,” norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

"Sargs.lv" jau rakstīja, ka NASANS ir Norvēģijas aizsardzības nozares uzņēmuma "Kongsberg Defense & Aerospace" un ASV aizsardzības giganta "Raytheon" izstrādāta vidējā rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēma. Tā ir aprīkota ar AMRAAM ER raķetēm tālāku mērķu iznīcināšanai un AIM-9X-2 tipa pretgaisa aizsardzības raķetēm tuvākas distances mērķu satriekšanai. Šī sistēma var satriekt mērķus līdz 21 kilometru augstumam 30 kilometru attālumā.  NASAMS sistēma ir savietojama ar Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rīcībā esošajām radaru sistēmām.

Image
Spānijas bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības sistēma NASAMS izkraušana
Foto: Spānijas bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības sistēma NASAMS izkraušana NBS Pārvietošanas un koordinēšanas centrs

Kā norāda "Kongsberg Defense & Aerospace", NASAMS sistēma ir pierādījusi savu efektivitāti un kopš 2005. gada ir izvietota ASV galvaspilsētas Vašingtonas aizsardzībai. Šobrīd šīs pretgaisa aizsardzības sistēmas lieto 15 valstis.

Spānija ir viena no desmit NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas Latvijā dalībvalstīm. Šobrīd kaujas grupu vada Kanāda, apvienojot aptuveni 1700 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Islandes, Kanādas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas Slovēnijas un Spānijas, kuri rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tādējādi uzlabojot savietojamību ar reģionālajiem sabiedrotajiem, lai spētu reaģēt uz drošības vides izaicinājumiem.

Jau ziņots, šī gada marta sākumā, reaģējot uz Krievijas nepamatoti sākto karu Ukrainā, Spānijas premjerministrs Pedro Sančess (Pedro Sánchez) vizītes laikā Latvijā paziņoja par Spānijas lēmumu uz Latviju nosūtīt vēl karavīrus, tādējādi raidot nepārprotamu signālu Krievijai par NATO vienotību.

Image
Spānijas bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības sistēma NASAMS izkraušana
Foto: Spānijas bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības sistēma NASAMS izkraušana/ NBS Pārvietošanas un koordinēšanas centrs

Savukārt 30. maijā aizsardzības ministrs A. Pabriks telefonsarunā ar Spānijas aizsardzības ministri Margaritu Roblesu Fernendezu (Margarita Robles Fernández) pārrunāja NASAMS zenītraķešu bateriju nogādāšanu Latvijā valsts aizsardzības stiprināšanai.

Dalies ar šo ziņu