Aktuāli

Aizsardzības ministrija informē valdību par 6x6 bruņu transportlīdzekļu iepirkuma gaitu

Tehnika un ekipējums
Sargs.lv
bilde
Foto: Foto: Juris Stoļarovs/Aizsardzības ministrija

Aizsardzības ministrija informē, ka Ministru kabinets šodien apstiprināja informatīvo ziņojumu “Par 6x6 bruņutransportieru iegādi Taktiskās mobilitātes spējas attīstības ietvaros”, kas paredz gatavošanos slēgt starpvaldību līgumu ar Somiju par uzņēmuma “Patria” ražoto transportlīdzekļu iegādi.

Iepirkums tiek plānots, lai iegādātos Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām atbilstošu transportlīdzekļu platformu, kā arī nodrošinātu vietējo uzņēmumu iesaisti projektā, paredzot Latvijā veikt transportlīdzekļu uzturēšanu, remontu un nākotnē iespējamo modernizāciju.

“Ministru kabineta šodien paustais atbalsts 6x6 bruņu transportlīdzekļu projektam ir svarīgs solis ceļā uz Latvijas armijas un tautsaimniecības attīstību. Tā rezultātā tiks būtiski stiprināta Nacionālo bruņoto spēku mobilitāte, savukārt pašmāju uzņēmumiem tas sniegs iespēju veicināt savu atpazīstamību un konkurētspēju starptautiskā līmenī,” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Aizsardzības ministrijas veiktie aprēķini liecina, ka pašmāju industrijas iesaistes vērtība būs ne mazāka kā 63 miljoni eiro, un projekta attīstības rezultātā tiks radītas jaunas darba vietas. Šādas prognozes pastiprina fakts, ka “Patria” veidotā Latvijas apakšuzņēmēju klastera sastāvā tiek iesaistīti dažādu tautsaimniecības nozaru uzņēmumi.

Ja veiksmīgi turpināsies “Patria” iesāktie transportlīdzekļa testi un Latvijas apakšuzņēmēju klastera izveide, kā arī, ja komersants piedāvās izdevīgāko transportlīdzekļu cenu, tad līguma slēgšana un pasūtījumu veikšana notiks šī gada rudens sākumā. Aizsardzības ministrija ir veikusi būtiskus pasākumus, lai iepirkums pilnībā atbilstu Eiropas Savienības nosacījumiem par aizsardzības un drošības iepirkumu īstenošanu.

Pašlaik jauno 6x6 bruņu transportlīdzekļu projektā piedalās Latvija un Somija, kā arī interesi par iesaisti ir izrādījusi Zviedrija. Lai gan Igaunija pēc nodomu protokola parakstīšanas ar Latviju un Somiju vēlāk apturēja savu dalību projektā, tai un jebkurai citai sabiedrotajai valstij nākotnē ir iespēja pievienoties iepirkumā.

Bruņumašīnu cenu diskusijās ar komersantu, galvenokārt, noteiks Latvijas prasības, piemēram, tehnikas vienību skaits, modifikācijas un to dažādība.

Jau ziņots, ka 2019. gada 17. decembrī Latvija kopā ar Igauniju un Somiju parakstīja nodomu vēstuli par kopīgas bruņu transportlīdzekļu sistēmas izveidi, ko iecerēts pielāgot katras valsts sauszemes spēku vajadzībām.

Savukārt 2020. gada 29. janvārī  aizsardzības ministrs A. Pabriks un Somijas aizsardzības ministrs Anti Kaikonens (Antti Kaikkonen) parakstīja tehnisko vienošanos par Latvijas un Somijas bruņoto spēku mobilitātes uzlabošanu, izstrādājot jaunu bruņumašīnu sistēmu, kas būs balstīta uz Somijas uzņēmuma “Patria” ražoto 6x6 transportlīdzekļu bāzes. Igaunija parakstīja tehnisko vienošanos vēlāk, bet pēc tam nolēma nepievienoties pētniecības un izstrādes līgumam.

2020. gada 15. oktobrī starp Latviju, Somiju un uzņēmumu “Patria Land Oy” parakstīts pētniecības un izstrādes līgums, kas paredz izstrādāt valstu prasībām pielāgotu transportlīdzekli.

Šī gada 26. maijā Ādažu poligonā notika “Patria” jaunā 6x6 transportlīdzekļa prototipa prezentācija.

Dalies ar šo ziņu