Ādažu poligonā prezentēs Somijas uzņēmuma “Patria” ražoto 6x6 transportlīdzekļa prototipu

Uzņēmējdarbība un inovācijas
Sargs.lv
Image
Patria 6x6
Foto: Juris Stoļarovs/Aizsardzības ministrija

26. maijā Ādažu poligonā prezentēs Somijas uzņēmuma “Patria” ražoto 6x6 transportlīdzekļa prototipu, uz kura pamata tiks izstrādāts Latvijai paredzētais bruņu transportlīdzeklis starpvalstu projekta ar Somiju ietvaros.

Pasākumu apmeklēs aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, Somijas Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Juka Justi (Jukka Juusti) un Somijas uzņēmuma “Patria Land Oy” prezidents Jusi  Johanes Jarvinens (Jussi  Johannes Järvinen).

Jau ziņots, ka 2019. gada 17. decembrī Latvija kopā ar Igauniju un Somiju parakstīja nodomu vēstuli par kopīgas bruņu transportlīdzekļu sistēmas izveidi, ko iecerēts pielāgot katras valsts sauszemes spēku vajadzībām.

Savukārt 2020. gada 29. janvārī  aizsardzības ministrs A. Pabriks un Somijas aizsardzības ministrs Anti Kaikonens (Antti Kaikkonen) parakstīja tehnisko vienošanos par Latvijas un Somijas bruņoto spēku mobilitātes uzlabošanu, izstrādājot jaunu bruņumašīnu sistēmu, kas būs balstīta uz Somijas uzņēmuma “Patria” ražoto 6x6 transportlīdzekļu bāzes. Igaunija parakstīja tehnisko vienošanos vēlāk, bet pēc tam nolēma nepievienoties pētniecības un izstrādes līgumam.

2020. gada 15. oktobrī starp Latviju, Somiju un uzņēmumu “Patria Land Oy” parakstīts pētniecības un izstrādes līgums, kas paredz istrādāt valstu prasībām pielāgotu transportlīdzekli.

Pasūtījumi varētu tikt veikti tikai pie nosacījuma, ja tiek izpildītas visas prasības – cena, piegādes drošība un nacionālās industrijas iesaiste, sekmīga pētniecības un izstrādes posma norise. Ja veiksmīgi tiks izpildīti šie nosacījumi, tad Nacionālie bruņotie spēki pirmās jaunās bruņumašīnas varētu saņemt jau 2021. gada beigās. Paredzēts, ka piegādes tiktu īstenotas katru gadu aptuveni 10 gadu laikā. Paredzēts, ka piegādes tiktu īstenotas katru gadu aptuveni 10 gadu laikā.

Bruņumašīnu cenu diskusijās ar komersantu, galvenokārt, noteiks Latvijas prasības, piemēram, tehnikas vienību skaits, modifikācijas un to dažādība.

Viens no Latvijas turpmākās līdzdalības priekšnosacījumiem šajā projektā būs ražotāja piedāvāto 6x6 platformu, to rezerves daļu un uzturēšanai nepieciešamo zināšanu piegāžu drošības risinājumi, iesaistot arī pašmāju industrijas uzņēmumus. Attiecīgas prasības Latvijas tautsaimniecības tehnoloģisko kapacitāšu iesaistei un tehnoloģiju pārnesei Aizsardzības ministrija izvirzīs turpmākajās sarunās ar projekta partnervalstu izraudzīto Somijas ražotāju.

Noslēgtās tehniskās vienošanās mērķis ir radīt rentablus risinājumus abu valstu sauszemes spēku spēju prasībām, lai nodrošinātu ne tikai izdevīgāku iepirkuma piedāvājumu, bet gan arī partnervalstu bruņutehnikas savstarpējo savietojamību un to piegādes drošību, tai skaitā vietējās transportlīdzekļu uzturēšanas un remonta kapacitātes izveidi, kā arī iespējamu vietējās industrijas kapacitātes stiprināšanu un vēlāku iesaisti transportlīdzekļu ražošanā un piegādes ķēdes attīstīšanā.

Dalies ar šo ziņu