Aizsardzības ministrija koncentrēsies uz "Patria" bruņumašīnu iegādi

Nozares politika
LETA
Patria 6x6
Foto: Foto: Patria.fi

Aizsardzības ministrija nolēmusi uz laiku apturēt vērienīgo 4x4 bruņotu automašīnu iepirkumu un tā vietā koncentrēties uz iespējamo "Patria" bruņumašīnu izstrādi un ražošanu Latvijas bruņoto spēku vajadzībām.

Aizsardzības ministrija norāda, ka lēmums uz laiku apturēt 4x4 vieglo un vidējo taktisko transportlīdzekļu iepirkumu tika pieņemts, lai finansiālos un administratīvos resursus koncentrētu uz 6x6 bruņu transportlīdzekļu projekta realizēšanu kopā ar sabiedrotajām valstīm.

"Šāds lēmums gan nenozīmē, ka 4x4 bruņotie transportlīdzekļi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem nākotnē nebūs nepieciešami - arī šādus transportlīdzekļus ir iespējams nokomplektēt ar adekvātu bruņojumu, nodrošinot attiecīgu operacionālo uzdevumu veikšanu," norādīja ministrijas pārstāvis Roberts Skraučs.

Jau ziņots, ka Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) 2019. gada janvārī nolēma aizliegt Aizsardzības ministrijai slēgt aptuveni 200 miljonus eiro vērto līgumu ar iepirkumā par 4x4 bruņoto automašīnu piegādi uzvarējušo Somijas kompāniju "Oy Sisu Auto Ab". Sūdzības par iepirkuma konkursa rezultātiem bija iesnieguši divi iepirkumā neuzvarējušie uzņēmumi - Dienvidāfrikas kompānija "Paramount International Marketing" un ASV uzņēmums "AM General LLC".

Pēc IUB lēmuma, aizsardzības ministrs Artis Pabriks paziņoja, - lai novērstu aizdomu ēnu par šo iepirkumu, tas jāīsteno atbilstoši starpvaldību līgumam. Ministrija jau toreiz pauda, ka minētā iepirkuma procedūra ir līdz šim sarežģītākā Latvijas aizsardzības nozares vēsturē. Iepirkumā tika noteikts piedāvājumu iesniegšanas termiņš un kopumā Aizsardzības ministrija saņēma vairāk nekā desmit valstu piedāvājumus.

Tāpat ziņots, ka 29. janvārī Latvijas un Somijas aizsardzības ministri parakstīja tehnisko vienošanos par savu bruņoto spēku mobilitātes uzlabošanu, izstrādājot jaunu bruņumašīnu sistēmu, kas būs balstīta uz Somijas uzņēmuma "Patria" ražoto transportlīdzekļu bāzes. Savukārt 6. aprīlī bruņoto transportlīdzekļu platformas izveides projektam pievienojās arī Igaunija. Patlaban nav zināms kāda būs Latvijas daļa šajā iepirkumā un cik liels finansējums tam būs nepieciešams.

Ja veiksmīgi norisināsies turpmākais transportlīdzekļu platformas pētniecības un izstrādes posms, tad Nacionālie bruņotie spēki pirmās jaunās bruņumašīnas varētu saņemt jau 2021. gadā. Paredzēts, ka piegādes tiktu īstenotas katru gadu aptuveni 10 gadu laikā.

Dalies ar šo ziņu