NATO sāk mācības Ziemeļvalstīs

NATO
LETA/AP
Zviedrijas karavīri
Foto: Reuters/Scanpix

NATO pirmdien sāk mācības Somijas, Norvēģijas un Zviedrijas ziemeļos, un mācībās nepilnu divu nedēļu laikā piedalīsies vairāk nekā 20 000 karavīru no 13 valstīm.

Somija, kas pērn pievienojās aizsardzības aliansei, uz Norvēģijas vadītajām mācībām "Nordic Response 2024" ("Ziemeļu atbilde 2024") nosūtīs vairāk nekā 4000 karavīru. Kā informēja Somijas armijā, tā ir lielākā Somijas karavīru grupa, kas jebkad piedalījusies mācībās ārvalstīs.

"Pirmo reizi Somija kā NATO dalībvalsts piedalīsies alianses reģionu kolektīvās aizsardzības īstenošanā," teikts Somijas Aizsardzības spēku paziņojumā.

Somija, kurai ar Krieviju ir 1340 kilometru gara robeža, pievienojās NATO 2023.gada aprīlī, sperot vēsturisku soli pēc gadu desmitiem ilgušas militārās neitralitātes. Tagad, kad tās pieteikumu beidzot ir ratificējušas visas NATO dalībvalstis, kaimiņvalsts Zviedrija arī kārto formalitātes, lai iestātos aliansē un, visticamāk, jau šomēnes kļūtu par tās 32.dalībvalsti.

Ilgstoši NATO mācības, kas divreiz gadā tiek rīkotas Norvēģijas ziemeļu daļā, sauca "Cold Response" ("Sala atbilde"), tomēr NATO paplašināšanās pēc Somijas un Zviedrijas pievienošanās likusi nosaukumu mainīt uz "Nordic Response", paskaidroja Norvēģijas armija.

Šogad mācību organizēšanu līdzvērtīgi sadalījusi Somija, Norvēģija un Zviedrija.

Mācībās turpināsies līdz 15.martam. Tajās piedalās ASV, Beļģija, Dānija, Francija, Itālija, Kanāda, Lielbritānija, Nīderlande, Norvēģija, Somija, Spānija, Vācija un Zviedrija.

Aptuveni pusi no mācībās iesaistītajiem karavīriem uzdevumi būs uz sauszemes. Pārējie dalībnieki mācīsies jūrā, izmantojot vairāk nekā 50 zemūdenes, fregates, korvetes, lidmašīnu bāzes kuģus un dažādus desantkuģus, kā arī gaisā ar vairāk nekā 100 iznīcinātājiem, transporta lidmašīnām, jūras novērošanas lidmašīnām un helikopteriem, informēja Norvēģijas armija.

Kā apliecināja armija, kopīgajās mācībās galvenā uzmanība tiks pievērsta Ziemeļvalstu reģiona aizsardzībai un aizsargāšanai.

"Tālie Ziemeļi ir NATO svarīga un stratēģiski nozīmīga teritorija", un mācības "Nordic Response 2024" "palielina Ziemeļvalstu gatavību un spēju veikt plaša mēroga kopīgas operācijas sarežģītos laikapstākļos un klimatiskajos apstākļos," teikts NATO mājaslapā.

Somijas jaunais prezidents Aleksandrs Stubs kopā ar Norvēģijas premjerministru Jūnasu Gāru Stēri 7. martā Norvēģijas ziemeļos pārbaudīs mācības. Tas būs pirmais Stuba ārzemju brauciens kopš inaugurācijas 1. martā.

Dalies ar šo ziņu