Stoltenbergs aicina Ungāriju nekavējoties ratificēt protokolu par Zviedrijas uzņemšanu NATO

NATO
LETA/AFP
Ungārijas prezidentes Katalinas Novākas tikšanās ar NATO ģenerālsekretāru
Foto: EPA/Scanpix. Ungārijas prezidentes Katalinas Novākas tikšanās ar NATO ģenerālsekretāru

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs trešdien aicinājis Ungāriju bez turpmākas kavēšanās ratificēt Zviedrijas pieteikumu par pievienošanos NATO.

Zviedrijas dalība ir jāapstiprina visiem 31 NATO sabiedrotajiem. Turcija un Ungārija to vēl nav izdarījušas.

"Ungārijas valdība vairākkārt ir teikusi, ka tā nebūs pēdējā NATO sabiedrotā, kas ratificēs Zviedrijas iestāšanos," sarunās ar Ungārijas prezidenti Katalinu Novāku Briselē sacīja Stoltenbergs.

"Tagad es paļaujos uz to, ka Ungārija izpildīs šo apņemšanos. Ungārijas parlamentam būtu jābalso par ratifikāciju bez turpmākas kavēšanās," paziņoja Stoltenbergs.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans oktobrī iesniedza Turcijas parlamentam ratificēšanai protokolu par Zviedrijas uzņemšanu NATO.

Novāka sacīja, ka viņa personīgi atbalsta Zviedrijas pieteikumu, bet Ungārijas parlamenta ziņā ir to apstiprināt. Prezidentam Ungārijā ir lielākoties ceremoniāla loma.

"Daži Ungārijas parlamentārieši apgalvo, ka Zviedrija diezgan skaļi nosoda vai ir nosodījusi Ungārijas parlamenta darbību," sacīja Novāka, kas ir tuva Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna sabiedrotā.

Zviedrija pieteikumu dalībai aliansē iesniedza kopā ar Somiju vēl pērn pēc tam, kad Krievija sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā. Somija aprīlī kļuva par alianses dalībvalsti.

Dalies ar šo ziņu