Kremlis: Putins un Sji paudīs "kopīgos uzskatus" par starptautisko drošību

Ārvalstīs
LETA/AFP
Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins un Krievijas prezidnets Vladimirs Putins
Foto: Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins un Krievijas prezidents Vladimirs Putins/Foto: AP/Scanpix

Krievijas prezidents Vladimirs Putins un viņa Ķīnas kolēģis Sji Dzjiņpins, tiekoties ziemas olimpisko spēļu laikā Pekinā, gatavojas paust savus kopīgos uzskatus par starptautisko drošību, trešdien paziņojis Kremļa ārpolitikas padomnieks Jurijs Ušakovs.

Abu līderu tikšanās paredzēta Ķīnas galvaspilsētā piektdien.

"Sarunām tiek gatavots kopīgs paziņojums par starptautisko attiecību ieiešanu jaunā laikmetā," preses konferencē žurnālistiem pavēstīja Ušakovs.

Tas cita starpā atspoguļošot Maskavas un Pekinas "kopējos uzskatus" par drošības jautājumiem, piebilda Kremļa padomnieks.

"Ķīna atbalsta Krievijas prasības pēc drošības garantijām," apgalvoja prezidenta Vladimira Putina galminieks, piesaucot Maskavas ultimātu Rietumiem.

Viņš informēja, ka pēc krievu un ķīniešu amatpersonu sarunām notiks Sji un Putina tikšanās aci pret aci, kurā paredzēts pārrunāt "risināmās problēmas un jautājumus".

Ušakovs arī pavēstīja, ka tiekot gatavoti vairāki līgumi par dabasgāzi un ka Putinu vizītē pavadīšot Krievijas enerģētikas giganta "Rosneft" vadītājs Igors Sečins.

Vakarā Putins piedalīšoties olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā.

Dopinga skandāla dēļ Krievijas amatpersonām, tostarp Putinam, ir liegts apmeklēt starptautiskās sacensības, izņemot gadījumus, kad viņus uzaicinājusi sacensību rīkotājvalsts galva.

Šobrīd Krievija ir sakoncentrējusi pie Ukrainas robežām 100 000 vīru lielu karaspēka kontingentu, raisot bažas par jaunu iebrukumu kaimiņvalstī.

Decembrī Maskava izvirzīja Rietumiem ultimātu, pieprasot apturēt tālāku NATO paplašināšanos uz austrumiem, kā arī alianses infrastruktūras demontāžu tā dēvētajās jaunajās dalībvalstīs, atjaunojot stāvokli, kāds pastāvēja uz 1997.gada 27.maiju, tas ir, pirms pirmās NATO paplašināšanās.

Putins piedraudējis, ka gadījumā, ja Maskava nesaņems viņa pieprasītās "drošības garantijas", viņam nāksies īstenot "militāri tehniskus pasākumus".

Taču ASV un citas NATO dalībvalstis paziņojušas, ka šīs prasības ir nepieņemas un nav pat apspriežamas, taču izrādījušas gatavību runāt par ieroču kontroli, raķešu izvietošanu un par pasākumiem savstarpējās uzticības stiprināšanai.

Tomēr, neskatoties uz Maskava atkārtotajiem apgalvojumiem, ka tā neplānojot uzbrukumu kaimiņvalstij, un uz Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska aicinājumiem nesēt "paniku", pēdējo dienu laikā pieaugušas bažas, ka karš ir neizbēgams.

Eksperti norāda, ka Pekina uzmanīgi seko Rietumu reakcijai uz Putina agresīvo retoriku un darbībām un ka Ukrainas krīzes attīstība lielā mērā noteiks Ķīnas rīcību Taivānas jautājumā.

Dalies ar šo ziņu