Latvijas iedzīvotājiem jābūt gataviem provokācijām un hibrīdkara elementiem, brīdina Rinkēvičs

Viedoklis
LETA
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Latvijas iedzīvotājiem jābūt gataviem dažāda veida provokācijām un hibrīdkara elementiem, uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš trešdien Rīgas pilī tikās ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV).

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) otrdien, 5. martā, izplatīja paziņojumu, norādot, ka Krievija, mēģinot uzturēt esošo militāro spēju un tempu turpināt pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, jau būtiski samazinājusi savus personāla resursus un bruņojumu Latvijas robežas tuvumā, līdz ar to Krievijai nepietiek militārās jaudas un resursu, lai veiktu konvencionālu uzbrukumu pret NATO dalībvalsti. Tāpēc NBS aicina informatīvajā telpā izskanējušās tendenciozās spekulācijas no dažādiem avotiem par iespējamu apdraudējuma pieaugumu Eiropā, tostarp Latvijā, vērtēt kritiski.

Valsts prezidents uzsvēra, ka mēs patlaban dzīvojam vētrainā un trauksmainā laikā. Vairākās NATO dalībvalstīs gan valsts amatpersonas, gan militārie eksperti, ģenerāļi, bruņoto spēku vadītāji atklāti runā par to, par ko nav runāts vairāk nekā 30 gadus pēc aukstā kara beigām, proti, ir jābūt gataviem visa veida scenārijiem, tostarp arī karadarbībai starp Krieviju un NATO potenciālā nākotnē.

Rinkēviča ieskatā diskusija ir būtiska. Tā parāda, ka apjausma par Krievijas agresiju ir nonākusi arī daudzu NATO dalībvalstu vadītāju un sabiedrību apziņā. Valsts prezidents norāda, ka Ukraina patlaban sekmīgi strādā ar gaisa spēkiem, piemēram, otrdien izskanēja ziņas par nogremdēto Krievijas patruļkuģi "Sergej Kotov", taču tik labi nesokas Ukrainas frontē.

"Mēs redzam daudzas un dažādas ziņas, daudzas no tām ir precīzas, daudzas - neprecīzas, ir daudz spekulāciju. Sociālo tīklu laikmetā cilvēks var neticēt tam, ko saka amatpersonas vai masu mediji, bet notic vienam vai otram vēstījumam. Mēs redzam, ka daļa no vēstījumiem, ar kuriem mēģina mūs iebaidīt, raisīt neticību, ir saistīti ar Krievijas propagandas un infokara mašinēriju," sacīja prezidents.

Rinkēviča ieskatā NBS vēstījums par to, ka iedzīvotājiem, vērtējot ziņas, jābūt kritiskākiem, ir pareizs. Valsts prezidents norādīja, ka cilvēkiem ir jautājumi, ko iesākt krīzes gadījumā. Viņaprāt, NBS aicinājums iedzīvotājiem iestāties Zemessardzē, pievienoties Valsts aizsardzības dienestam, iziet rezerves karavīru apmācību ir pareizs.

Prezidents norāda, ka, ja cilvēks kaut kam gatavojas un zina, ko darīt, mazināsies arī trauksmes sajūta. Viņš apstiprināja, ka pie valsts robežām nav Krievijas vienības, kas varētu īstenot iebrukumu. Rinkēvičs uzsvēra, ka iedzīvotājiem jābūt gataviem dažāda veida provokācijām, piemēram, pie Latvijas un Baltkrievijas robežas atkal palielinās migrācijas plūsma, Valsts drošības dienests un Valsts policija ir aizturējusi personas, kas saistītas ar "Molotova kokteiļa" iemešanu Okupācijas muzejā.

"Mums ir jāaudzē savas spējas pretoties. Latvijai nav tiešu militāru draudu, bet nākotnē mēs nevaram izslēgt nevienu scenāriju. Mums ir jāgatavojas atvairīt gan hibrīduzbrukumus, gan, iespējams, arī militārus uzbrukumus. Tāpēc valdība lemj par aizsardzības stiprināšanu uz valsts austrumu robežas, mēs pērkam pretgaisa aizsardzības sistēmas. [..] Dažreiz šķiet, ka mums ir miljardiem eiro, ko varam šiem mērķiem atvēlēt. Tā nav, mums ir jābūt radošiem, pielāgojot risinājumus, lai tie ar minimāliem līdzekļiem dotu maksimālu atdevi," sacīja Rinkēvičs.

Viņš aicināja sabiedrību būt tādā noskaņā, ka šodien kara draudu nav, bet tas nenozīmē, ka situācija nevar kaut kad nākotnē mainīties, tāpēc ir jāstiprina valsts aizsardzība un iekšējā drošība. Uzrunājot tos, kas ir satraukušies par valsts nākotni, prezidents sacīja, ka viņš saprot satraukumu un negrasās pret to izturēties, norādot, ka tie ir nieki. Prezidents pauda aicinājumu visiem kopā rīkoties un darīt iespējamo, lai sliktākais scenārijs paliku teorētisks un uz papīra. Viņš akcentēja, ka ir daudz darāmā, neskatoties uz sarežģīto situāciju. Tāpat ir jāturpina strādāt, taču bez nolemtības un panikas sajūtas.

Dalies ar šo ziņu