NBS uzsāk robežas stiprināšanas priekšdarbus Pāterniekos, Piedrujā un Grebņevā

Latvijā
Sargs.lv
NBS uzsāk robežas stiprināšanas darbus
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Vien dažas stundas pēc valdības lēmuma par Latvijas Austrumu robežas militāro nostiprināšanu uz valsts ārējās robežas sākās pirmie darbi. Piedrujas robežapsardzības punktā tika izveidots HESCO bastions, savukārt pie Pāternieku un Grebņevas robežkontroles punktiem tika nogādāti vairāki desmiti betona bloku, ar kuriem nepieciešamības gadījumā var ātri nobloķēt kustību pāri robežai.

Diena iesākās Ministru kabinetā, kur valdība apstiprināja Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku izstrādāto austrumu robežas militārās stiprināšanas un pretmobilitātes plānu, paredzot veidus, kā nodrošināt Latvijas ārējās robežas aizsardzību.

Image
NBS uzsāk robežas stiprināšanas darbus Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
Foto: NBS uzsāk robežas stiprināšanas darbus / Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Vēl, gaidot valdības lēmumu Piedrujas robežapsardzības nodaļā tika nogādāti HESCO bastioni. Šī pozīciju fortifikācijas sistēma ir izgatavota no metāla sieta un izturīga auduma, Izvēršot HESCO bastiona moduļus un piepildot tos ar smiltīm vaai granti, no tiem iespējams izveidot šāviņu un šķembu drošus aizsegus, kuru lielumu iespējams modificēt pēc vajadzības. Šāda tipa HESCO bastionus NATO valstu bruņotie spēki plaši izmanto militāro konfliktu zonās, lai pasargātu karavīrus no pretinieka apšaudēm vai, lai bloķētu transporta artērijas.

Image
NBS uzsāk robežas stiprināšanas darbus / Armīns Janiks / Aizsardzības ministrija
NBS uzsāk robežas stiprināšanas darbus / Armīns Janiks / Aizsardzības ministrija

Tikmēr Pāternieku un Grebņevas robežapsardzības punktā tika nogādāti vairāki desmiti betona bloku, kurus nepieciešamības gadījumā varēs ātri izvietot kā pašās robežšķērsošanas vietās, tā arī uz ceļiem, lai apturētu pretinieku iekļūšanu mūsu valstī. Šādi aprīkojuma priekšposteņi ļauj potenciāla konflikta gadījumā daudz ātrāk reaģēt uz radušos apdraudējumu.

Image
Foto:NBS uzsāk robežas stiprināšanas darbus  /Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
Foto:NBS uzsāk robežas stiprināšanas darbus / Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Jāpiebilst, ka šādi masīvi betona bloki jau tikuši izmantoti slēgtā Silenes robežkontroles punkta bloķēšanai uz Baltkrievijas robežas un slēgtajā Vientuļu robežkontroles punktā, kur bloķēta jebkāda veida kustība Latvijas virzienā no agresorvalsts Krievijas.

Austrumu robežas militārās stiprināšanas un pretmobilitātes plāns ir daļa no Baltijas Aizsardzības līnijas izveides, kas gar visu Krievijas un Baltkrievijas robežu ietvers Nacionālo bruņoto spēku vienību atbalsta punktu izveidi – aizsardzības pozīcijas karavīriem un nocietinātas aizsardzības pozīcijas, dažādus šķēršļus, prettanku grāvjus, munīcijas un mīnu noliktavas.

Image
Foto:NBS uzsāk robežas stiprināšanas darbus  /Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
Foto:NBS uzsāk robežas stiprināšanas darbus /Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Aizsardzības nozare no šī gada marta turpinās praktiskus darbus pie austrumu robežas stiprināšanas, tuvāko piecu gadu laikā robežas stiprināšanā ieguldot 303 miljonus eiro.

Lai nepieļautu pretinieka pārvietošanos, robežas nostiprināšana Latvijā sāksies ar esošo ceļu pārrakšanu, izveidojot prettanku grāvjus, savukārt vēlāk par prettanku grāvjiem tiks pārveidoti arī pierobežā esošie meliorācijas novadgrāvji.

Tiks izvietoti dažāda tipa šķēršļi, piemēram, prettanku grāvji tiks pastiprināti ar betona blokiem un konstrukcijām, piemēram, ar tā dēvētajiem “pūķa zobiem” un prettanku mīnām. Šķēršļu izvietošana tiks pielāgota apvidum, izmantojot arī dabiskos šķēršļus – purvus, mežus un citus dabas objektus.

Vienlaikus pierobežas joslā tiks noteiktas un ierīkotas drošas sprāgstvielu un mīnu, kā arī inženiertehnisko materiālu glabātuves ātrai aizsardzības pozīciju pastiprināšanai. Tāpat tiks izstrādāti plāni svarīgāko transporta artēriju – ceļu, dzelzceļu, tiltu – sagatavošanai ātrai un efektīvai pārraušanai, lai aizkavētu iespējamo pretinieka virzību.

Jau ziņots, ka Latvijas, Lietuvas un Igaunijas aizsardzības ministri šī gada janvārī parakstīja vienošanos par Baltijas Aizsardzības līnijas izveidi, lai stiprinātu Baltijas valstu un NATO austrumu robežu. Baltijas aizsardzības līnija tiks būvēta koordinēti, taču katra valsts to darīs ar saviem budžeta līdzekļiem.

Baltijas aizsardzības līnija būtiski stiprinās Baltijas valstu spējas militāri aizsargāt savas robežas un aizkavēs Krievijas iespējas veikt ātras militāras operācijas. Līnijas izbūve saskan ar NATO aizsardzības plāniem.

Dalies ar šo ziņu