Bijušais NBS komandieris: Ukrainas armijas virspavēlnieka maiņa situāciju būtiski neietekmēs

Viedoklis
LETA
bijušais Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris un bijušais vēstnieks Kazahstānā un Afganistānā Juris Maklakovs
Foto: Normunds Mežiņš/Rekrutēšanas un jaunsardzes centrs

Oleksandra Sirska nokļūšana Ukrainas armijas virspavēlnieka amatā lielas izmaiņas frontē nepanāks, kamēr Ukraina nesaņems pilnu rietumvalstu militāro atbalstu, aģentūrai LETA atzina bijušais Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris un bijušais vēstnieks Kazahstānā un Afganistānā atvaļinātais ģenerālmajors Juris Maklakovs.

Maklakovs sprieda, ka acīmredzot Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim ar līdzšinējo Ukrainas armijas virspavēlnieku Valēriju Zalužniju bija nesaskaņas un politiķis "vienmēr uzvarēs šajā cīņā pret militārpersonu".

Bijušais komandieris norādīja, ka dzīve turpināsies, taču Maklakovs šaubās, vai Sirskis spēs panākt lielas izmaiņas frontē un galvenais iemesls ir tajā, ka Ukrainai trūkst pilnvērtīga rietumvalstu militārā atbalsta. "Personāla trūkums, kas saistīts ar mobilizāciju, gaisa spēku atbalsts, pretgaisa aizsardzība, munīcija. Tas ir galvenais. Viss, kas notiek, ir tikai mēģinājums paslēpt zem tepiķa īstos iemeslus, proti, visu, kas saistīts ar munīcijas un ieroču trūkumu," uzsvēra eksperts.

Uz norādi, ka jauns komandieris tomēr var ieviest jaunas idejas un metodes, Maklakovs atbildēja, ka pie nosacījuma, kad trūkst munīcijas un ieroči neko būtisku nav iespējams izdomāt. "Es domāju, ka nekādu lielu izmaiņu nebūs, ja Ukrainai netiks piegādāti ieroči, munīcija un lidmašīnas," uzsvēra eksperts.

Nobeigumā gan Maklakovs atzina, ka Sirskim ir pieredze, turklāt viņš līdz šim ieņēma sauszemes spēku komandiera amatu, viņš bija daļa no Zalužnija komandas un sauszemes spēki ir lielākie spēki Ukrainas armijā.

Jau ziņots, ka Ukrainas armijas virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs, kurš vadījis cīņu pret krievu iebrucējiem kopš atkārtotā iebrukuma sākuma 2024.gada februārī, atcelts no līdzšinējā amata, bet viņa vietā iecelts līdzšinējais sauszemes spēku komandieris Sirskis.

Neilgi pēc tam Zelenskis izteicies, ka vēlas, lai Zalužnijs, kas bauda lielu popularitāti, gan armijā, gan sabiedrībā, paliek viņa komandā.

Tikmēr Zalužnijs atzinis, ka pienācis laiks mainīt militāro stratēģiju karā pret Krieviju.

Sirskis, kas stāsies Zalužnija vietā, komandēja ukraiņu zibenīgo pretuzbrukumu Harkivas apgabalā 2022.gada rudenī.

Pēc neveiksmīgā ukraiņu pretuzbrukuma pagājušā gada vasarā faktiski sācies ierakumu karš, kurā ukraiņiem arvien grūtāk atvairīt krievu pārspēka spiedienu, un Zelenskis aicinājis jauno armijas vadību izstrādāt jaunu stratēģiju krievu atsviešanai.

Dalies ar šo ziņu