Eksperts: Ukrainai lielu teritoriju atbrīvošanai vajadzīgas arī citas modernas ieroču sistēmas

Viedoklis
LETA
Bijušais NBS komandieris, atvaļinātais ģenerālleitnants Raimonds Graube
Foto: Gatis Dieziņš/ Aizsardzības ministrija

Ukrainai izšķirošu panākumu gūšanai, kas rezultētos ar lielu teritoriju atbrīvošanu, nepietiks tikai ar rietumu piegādātajām raķešu artilērijas sistēmām "Himars", un ir vajadzīgas arī citas modernas rietumvalstu ieroču sistēmas, aģentūrai LETA vērtēja Latvijas aizsardzības ministra Arta Pabrika (AP) padomnieks militārajos jautājumos, bijušais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube.

Graube norādīja, ka "Himars" nozīme ir ļoti augsta frontē un šo ieroču pielietošana nopietni traucē krieviem veikt karadarbību, jo spēj sasniegt teritorijās "lielākus dziļumus" un iznīcināt noliktavas un komandcentrus. Vienlaikus viņš vērsa uzmanību, ka fronte ir ļoti gara, bet nozīmīgākās cīņas notiek koncentrētos operacionālajos rajonos, kas mērāmi pāris simtos kilometru.

Graube slavēja, ka ietekmes panākšanai "Himars" nevajag ļoti daudz, jo viena sistēma spēj aizvietot vairākus "Aukstā kara laika ražojuma ieroču produktus". "Ietekmes panākšanai krieviem artilēriju vajag daudz, bet "Himars" ir pieskaitāms pie precīziem ieročiem," uzsvēra Graube.

Vienlaikus "Himars" nevar uzlūkot atrauti no citām ieroču sistēmām, piemēram, haubicēm, tankiem, droniem. Lai gūtu izšķirošus panākumus, kas rezultētos ar lielu teritoriju atbrīvošanu, nepietiks tikai ar "Himars", jo ir vajadzīgas arī citas modernas ieroču citas sistēmas. "Stratēģisku panākumu gūšanai, kas ir ātras atbrīvošanas kaujas, tikai viena sistēma neizšķirs. Tas ir komplekss jautājums," piebilda Graube.

Jau ziņots, ka Krievijas-Ukrainas karš varētu beigties ātrāk, ja Rietumi Ukrainai nodrošinātu tālas darbības raķetes amerikāņu sistēmām "Himars", svētdien sociālajā tīklā "Twitter" norādīja Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Mihailo Podoļaks.

"Vienkārša loģika: jo tālāk lidos HIMARS raķetes (100+ kilometru), jo ātrāk beigsies karš. Mazāki zaudējumi mierīgo iedzīvotāju vidū, mazāks ekonomiskais spiediens uz Eiropu, mazāka Krievijas migrācijas un pārtikas šantāža. HIMARS - lielisks krievu augstprātības "izslēdzējs"," skaidroja Podoļaks.

Šobrīd Ukrainas Bruņotie spēki triecieniem Krievijas pozīcijām izmanto raķetes, kas spēj sasniegt mērķus 80 kilometru attālumā.

ASV jau piegādājušas Ukrainai 12 HIMARS sistēmas un šonedēļ paziņoja par nodomu nodot vēl četras sistēmas.

Iepriekš tika ziņots, ka ASV un sabiedrotie plāno Ukrainai nodrošināt vairāk nekā 20 šādu sistēmu.

Dalies ar šo ziņu