Aizsardzības ministrija paraksta memorandu par kvantu tehnoloģiju attīstību Latvijā

Uzņēmējdarbība un inovācijas
Sargs.lv
Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons forumā “5G Techritory" paraksta memorandu par par kvantu tehnoloģiju attīstību Latvijā
Foto: Toms Norde

Ceturtdien, 19. oktobrī, Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, piedaloties starptautiskā forumā “5G Techritory”, kopā ar citu valsts pārvaldes iestāžu, augstskolu un pašmāju tehnoloģiju uzņēmumu pārstāvjiem parakstīja sadarbības memorandu, lai veicinātu kvantu tehnoloģiju attīstību Latvijā.

Memorandu, kas veltīts kvantu tehnoloģiju attīstībai Latvijā, parakstīja arī pārstāvji no VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs”, VAS “Elektroniskie sakari”, Latvijas Universitātes, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta, Rīgas Tehniskās universitātes, SIA “LMT”, SIA “TET”, SIA “Mikrotīkls”, Satiksmes ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas.

“Šī sadarbības memoranda parakstīšana ir nozīmīgs solis, lai Latvija kļūtu par kvantu tehnoloģiju pētniecības un attīstības epicentru tuvējā reģionā. Sagaidot kvantu ēru visā pasaulē, Latvijai ir iespējas ar kvantu tehnoloģijām attīstīt tieši drošības nozari, ņemot vērā to potenciālo pielietojamību valsts aizsardzības nolūkos,” uzsvēr Jānis Garisons.

Foruma sauklis ”Embracing the quantum era” jeb “Sagaidot kvantu ēru” iezīmē tā izvirzīto mērķi – izprast un diskutēt par priekšdarbiem, kas veicami apstākļos, kad ar vien tuvāk jūtama kvantu tehnoloģiju ienākšana tautsaimniecības nozarēs, zinātnē un drošības industrijā.

Ņemot vērā, ka viens no būtiskākajiem kvantu tehnoloģiju attīstības virzieniem ir drošība, pētnieki intensīvi veido jaunus datu kodēšanas algoritmus un pielāgo sakaru kanālus kvantu fotonu plūsmām. Arī Latvijā šobrīd tiek veidota kvantu tīklu infrastruktūra, ko nākotnē varēs izmantot ne vien tās veidotāji, bet arī informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozares pārstāvji. Paredzēts, ka kvantu tīkls Latvijā drošu pakalpojumu izmantošanai gan publiskā sektora institūcijām, gan arī komersantiem un privātpersonām būs pieejams jau 2025. gada nogalē.

Rīgā 18. un 19.oktobrī norisinājās jau sestais VAS "Elektroniskie sakari" rīkotais tehnoloģiju forums "5G Techritory", pulcējot tehnoloģiju speciālistus un lēmumu pieņēmējus, lai runātu, kā pašlaik ir pielietojama 5G sakaru tehnoloģija.

Dalies ar šo ziņu