Kāpēc tanki atkal ir svarīgi 21. gadsimta karadarbībā?

Tehnika un ekipējums
Politico/Sargs.lv
Vācijas tanks "Leopard 2".
Foto: Vācijas tanks "Leopard 2". Avots: Reuters/Scanpix

21. gadsimta sākumā Rietumu militārie stratēģi sāka spekulēt, vai tankiem - vienam no militārās jomas atpazīstamākajiem simboliem - būs vieta nākotnes kara laukā. Milzīgo bruņumašīnu nozīmi vajadzētu aizstāt bezpilota lidaparātiem, kiberkara aktivitātēm un citām jaunākās paaudzes tehnoloģijām. Tomēr Krievijas noziedzīgais iebrukums Ukrainā, kas Ukrainas pusē radījis akūtu nepieciešamību pēc modernas bruņutehnikas, ir kļuvis par atgādinājumu tam, ka, neraugoties uz mūsdienu karadarbības izsmalcinātajām tehnoloģijām, brutālam spēkam un aizgājušā gadsimta stratēģijām šodienas kara laukā joprojām ir liela nozīme, raksta “Politico”.

Kā iepriekš vēstīts, Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs pagājušā gada nogalē intervijā “The Economist” pauda bažas par gaidāmo atkārtoto Krievijas spēku mēģinājumu ieņemt Kijivu un norādīja, ka Ukrainas militāro plānu īstenošanai, lai pārrautu krievu aizsardzības līnijas Luhanskā un Zaporižjā, būs nepieciešami ap 300 tanki, 600 kājnieku kaujas mašīnas un 500 haubices.

Pēc vairākus mēnešus ilgas minstināšanās NATO sabiedrotie beidzot ir sākuši izprast smagās bruņutehnikas nozīmi Ukrainas militārajā stratēģijā. Francija pirmā paziņoja, ka piegādās savas bruņotās kaujas mašīnas AMX-10RC (tiesa, viedokļi dalās, vai tās iespējams uzskatīt par tankiem), tam sekoja Lielbritānija, kas apsolījusi ukraiņiem 14 savus leģendāros tankus “Challenger 2”, un ar nepacietību tiek gaidīta kārtējā sanāksme Ramšteinā, 20. janvārī, kad varētu tapt zināms par Vācijas lēmumu atļaut Polijai un, iespējams, arī Somijai piegādāt vācu ražojuma tankus “Leopard 2”.

Image
Francijā ražotās kaujas mašīnās "AMX-10 RC"
Francijā ražotās kaujas mašīnās "AMX-10 RC". Foto: AP/Scanpix

Tikai pāris gadus atpakaļ Lielbritānijā visai nopietni virmojušas domas pilnībā atteikties no tanku izmantošanas bruņotajos spēkos. Taču vakar, 16. janvārī, britu Konservatīvo partijas parlamenta deputāts Bernards Dženkinss savā runā Pārstāvju palātā norādīja, ka konflikts Ukrainā ir spilgti “atmaskojis” šos “modei līdzi skrienošos komentētājus, kuri noraidījuši ideju par moderno kaujas tanku lietderību mūsdienu karadarbībā.” Viņam pievienojās arī Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Volless, kurš pauda: “Ukraina ir apliecinājusi, ka bruņotajām kaujas mašīnām ir neatsverama nozīme.”

Ukrainas armija šobrīd izmanto padomju perioda tankus, ko tai nodevuši sabiedrotie no Austrumeiropas vai kas iegūti no Krievijas okupantiem. Tomēr Rietumu ražojuma modeļi pēc Ukrainas līderu ieskatiem sniegtu būtiskas priekšrocības un kaujasspēju pārsvaru potenciāli gaidāmajā karadarbības eskalācijā pavasarī. “Uzbrukuma karā svarīgākais faktors ir mobilitāte,” norādīja kāds diplomāts no ES valsts, kura apsver iespēju nodot Ukrainai modernus kaujas tankus. “Ja Ukrainas amija spēs pāriet ofensīvā, viņiem būs nepieciešama mobilitātes kapacitāte ar smagajiem ieročiem - un tad nepietiks ar “Land Rover” apvidus mašīnām vai bruņotiem patruļas auto. Viņiem vajadzēs ieročus, kas spēj no attāluma iznīcināt krievu tankus.

Militārie eksperti norāda, ka Ukrainas plašie līdzenumi ir ideāli piemēroti tanku izmantošanai, un Kijivai ir nepieciešami tanki, lai atgūtu nostiprinātās pozīcijas gar frontes līniju pieguļošajās pilsētās. “Ukraiņiem būs grūti uzsākt otru pretuzbrukumu bez smagās tehnikas atbalsta,” norādīja Entonijs Kings, kara studiju profesors no Vorvikas universitātes Lielbritānijā. Ukraiņi satraucas, ka ASV ražotās raķešu artilērijas sistēmas HIMARS, ar kurām izdevās nodarīt ievērojamus zaudējumus Krievijas spēkiem pretuzbrukuma laikā pagājušajā rudenī, šoreiz nebūs tik efektīvas, jo pretinieks ir pārvietojis resursus ārpus raķešu sniedzamības zonām, un tieši šī iemesla dēļ tanki ir nepieciešami vairāk nekā jebkad iepriekš. Kings arī uzskata, ka šogad gaidāms HIMARS raķešu deficīts.

Kopš Francijas paziņojuma par AMX-10 RC “vieglo kaujas tanku” piegādi Kijivai divu mēnešu laikā sarunas starp NATO sabiedrotajiem ir kļuvušas daudz aktīvākas. Gan Baltijas valstis, gan vairākas Centrāleiropas reģiona valstis paudušas cerību, ka spiediens uz Vāciju beidzot liks tai piekāpties un atļaut citām valstīm nodot Ukrainai vācu ražojuma tankus “Leopard 2”.

“Domājams, ka ukraiņus īpaši neuztrauks tanku izcelsme, kamēr vien tie tiks piegādāti pietiekamā daudzumā,” izteicās kāda Rietumu amatpersona. Tomēr Ukrainas pārstāvji ļoti labi apzinās būtiskas atšķirības starp dažādiem tanku modeļiem, ko var saņemt no Rietumiem. Piemēram, ASV ražojuma tankam “M1 Abrams” ir liels šaušanas attālums, taču var rasties nopietnas problēmas ar šo visai “rijīgo” gāzturbīnu dzinēju tanku degvielas apgādi.

Image
Britu tanki “Challenger 2”, bez šaubām, būtu ievērojams tehnoloģiskais izrāviens salīdzinājumā ar līdzšinējiem padomju ražojuma tankiem, tomēr to nelielais piegādes apjoms rada šaubas par šo tanku nopietnu ietekmi kaujas laukā. Tāpēc ukraiņi cer uz vācu “Leopard 2”, kas ir krietni vien pārāki gan kaujasspēju, gan ekspluatācijas ziņā, jo darbojas ar dīzeļdegvielu.

Sagaidāms, ka vācu amatpersonu galīgais lēmums par “Leopard 2” tanku piegādi būs atkarīgs no ASV lēmumiem un sabiedroto spēju izstrādāt plānu Ukrainas bruņoto spēku apmācībai par šo tanku izmantošanu un apkopi. Šis process noritētu vieglāk, ja tiktu iesaistītas vairākas valstis. Iespējams, Berlīne varētu piegādāt arī zināmu skaitu vecākas paaudzes “Leopard 1” tanku, kuru izmantošana tika uzsākta 1965. gadā, bet šobrīd šie tanki atrodas konservācijā.

Visas iesaistītās valstis plāno piegādāt tankus pakāpeniski, lai nodrošinātu gan Ukrainas spēku apmācību, gan radītu apgādes ķēdes, kas nepieciešamas tanku apkopei. Ukrainas aizsardzības ministra padomnieks Jurijs Saks paudis, ka ukraiņu speciālisti varētu būt gatavi Rietumu tanku izmantošanai jau dažu nedēļu, nevis mēnešu laikā, un mudināja sabiedrotos nekavējoties uzsākt ukraiņu karavīru apmācību. “Jo ātrāk sāksim apmācību, jo vairāk laika ietaupīsim - jo, ja raugāmies uz to, kā tas ir bijis līdz šim, tad agrāk vai vēlāk esam saņēmuši visus mūsu pieprasītos ieroču veidus,” uzsvēra Ukrainas aizsardzības ministra padomnieks.

Dalies ar šo ziņu