Spānijas NASAMS iekārta tiks izmantota Lielvārdes aviācijas bāzes aizsardzībai

Tehnika un ekipējums
Sargs.lv/LTV.lsm.lv

Spānijas bruņoto spēku vidējās darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēma NASAMS tiks izmantota NBS Lielvārdes Gaisa spēku bāzes aizsardzības nodrošināšanai, tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Viņš skaidroja, ka tā pagaidām ir pirmā šāda veida sistēma, taču izteica cerību, ka tā nebūs pēdējā, ko sabiedrotie nodrošinās Latvijas debesu aizsardzībai.

“Šīs sistēmas svarīgākais uzdevums ir ne tikai aizsargāt Lielvārdes militāro lidlauku, bet arī parādīt Krievijai, ka mēs varam šo bāzi aizsargāt, jo tā pēc savas būtības ir kritiskā infrastruktūra. Krīzes situācijā tai ir jāuzņem sabiedroto lidmašīnas, tāpēc tas ir viens no kritiskajiem mērķiem, kas ir jāaizsargā,” skaidroja A. Pabriks.

Ministrs norādīja, ka pašlaik Aizsardzības ministrija aktīvi strādā ar sabiedrotajiem, lai jau tuvākajā laikā Latvijā būtu vairāk šāda veida aizsardzības sistēmu, tostarp tālās darbības pretgaisa aizsardzības sistēma “Patriot”.

“Sargs.lv” jau vēstīja, ka 26. jūnijā, reaģējot uz nepieciešamību stiprināt Baltijas reģiona aizsardzības spējas pēc Krievijas īstenotā iebrukuma Ukrainā, Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku bāzē Lielvārdē izvietota Spānijas piegādāta zeme-gaiss zenītraķešu NASAMS baterija.

Kopā ar pretgaisa zenītraķešu bateriju Latvijā ieradušies arī 85 Spānijas bruņoto spēku karavīri, kas pievienojas apmēram 500 šobrīd Baltijā jau esošajiem spāņu karavīriem.

"Sargs.lv" jau rakstīja, ka NASANS ir Norvēģijas aizsardzības nozares uzņēmuma "Kongsberg Defense & Aerospace" un ASV aizsardzības giganta "Raytheon" izstrādāta vidējā rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēma. Tā ir aprīkota ar AMRAAM ER raķetēm tālāku mērķu iznīcināšanai un AIM-9X-2 tipa pretgaisa aizsardzības raķetēm tuvākas distances mērķu satriekšanai. Šī sistēma var satriekt mērķus līdz 21 kilometru augstumam 30 kilometru attālumā.  NASAMS sistēma ir savietojama ar Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rīcībā esošajām radaru sistēmām.

Kā norāda "Kongsberg Defense & Aerospace", NASAMS sistēma ir pierādījusi savu efektivitāti un kopš 2005. gada ir izvietota ASV galvaspilsētas Vašingtonas aizsardzībai. Šobrīd šīs pretgaisa aizsardzības sistēmas lieto 15 valstis.

Spānija ir viena no desmit NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas Latvijā dalībvalstīm. Šobrīd kaujas grupu vada Kanāda, apvienojot aptuveni 1700 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Islandes, Kanādas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas Slovēnijas un Spānijas, kuri rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tādējādi uzlabojot savietojamību ar reģionālajiem sabiedrotajiem, lai spētu reaģēt uz drošības vides izaicinājumiem.

Jau ziņots, šī gada marta sākumā, reaģējot uz Krievijas nepamatoti sākto karu Ukrainā, Spānijas premjerministrs Pedro Sančess (Pedro Sánchez) vizītes laikā Latvijā paziņoja par Spānijas lēmumu uz Latviju nosūtīt vēl karavīrus, tādējādi raidot nepārprotamu signālu Krievijai par NATO vienotību.

Dalies ar šo ziņu