Latvija ar Mičiganas Nacionālo gvardi sadarbosies raķešu artilērijas spēju ieviešanā

Nozares politika
Sargs.lv
ASV Armijas HIMARS sistēma mācību "Solar Eclipse" laikā Ādažu poligonā
Foto: Foto: Gatis Dieziņš / Aizsardzības ministrija

Latvijas bruņotie spēki aktīvi sadarbosies ar ASV Mičiganas štata Nacionālo gvardi tālās darbības artilērijas raķešu spēju ieviešanā Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS), kā arī līdzdarbosies virknē citu nozīmīgu projektu, tā vizītes laikā ASV, tiekoties ar Mičiganas Nacionālās gvardes vadību norādīja aizsardzības ministrs Andris Sprūds.

Tikšanās laikā ar Mičiganas Nacionālās gvardes vadību, ministrs pārrunāja abu valstu kopīgi paveikto un nākotnes plānus. Tāpat A. Sprūds iepazinās ar Mičiganas Nacionālās gvardes bāzes infrastruktūru un apmācību procesu.

Līdztekus tālās darbības artilērijas raķešu spēju izveidei, Latvija, pēc ministra teiktā, plāno sadarboties arī citos NBS attīstības virzienos.

“Mičiganas Nacionālā gvarde ir bijis neaizstājams sadarbības partneris Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem jau vairāk kā 30 gadus. Pēdējo gadu kontekstā īpaši jāuzsver sadarbība Lielvārdes Gaisa spēku bāzes attīstībā un "Black Hawk" helikopteru apmācībā. Turpmākajos gados sadarbību paplašināsim raķešu artilērijas, komandvadības un dronu spējās. Mičiganas Nacionālā gvarde iesaistīsies arī Sēlijas poligona izveidē,” atzīmēja aizsardzības ministrs.

2023. gada 27. aprīlī apritēja 30 gadi, kopš Latvija un Amerikas Savienotās Valstis parakstīja vienošanos par sadarbību Valstu partnerības programmā, ar to apstiprinot Latvijas un Mičiganas Nacionālās gvardes partnerību. Pirmie programmas mērķi bija palīdzēt Latvijai pēc neatkarības atgūšanas attīstīt Nacionālos bruņotos spēkus, īpaši Zemessardzi. Sākotnējā sadarbības fāzē Mičiganas Nacionālā gvarde sniedza ieguldījumu, veidojot Zemessardzes struktūru, izstrādājot apmācības programmas, aicinot zemessargus gūt pieredzi militārajās mācībās ASV un kopīgi ar Latvijas zemessargiem piedaloties militārajās mācībās Latvijā.

Nacionālie bruņotie spēki šo gadu laikā ir sadarbojušies ar Mičiganas Nacionālo gvardi, kopīgi piedaloties gan starptautiskajās miera uzturēšanas operācijās, gan komandieru, karavīru un instruktoru apmācībā, kā arī kopā piedalījušies starptautiskajās militārajās mācībās Latvijā un ASV, piemēram, “Summer Shield”, “Saber Strike”, “Sudraba Bulta” un “Northern Strike”.

Partnerība ar Mičiganu un kopīgās militārās mācības sekmēja Latvijas iestāšanos NATO 2004. gadā.

ASV ir ilggadējs Latvijas stratēģiskais partneris un sabiedrotais, kam ir nozīmīga loma Latvijas drošības stiprināšanā. Abu valstu attiecības ir balstītas kopīgās vērtībās un izpratnē par demokrātiju.

Dalies ar šo ziņu