Aktuāli

Laikraksts: ASV izlūkdienests palīdz Kijivai atrast Krievijas ģenerāļus

Konfliktu zonas
LETA/DW
Ukrainas bruņoto spēku karavīri
Foto: REUTERS/Scanpix

ASV nodrošinājušas Ukrainai izlūkošanas informāciju, kas palīdzējusi tai noteikt vairāku Krievijas ģenerāļu atrašanās vietu un tos likvidēt, vēsta laikraksts "New York Times", atsaucoties uz augstām amerikāņu amatpersonām.

Amerikāņi koncentrējušies uz informācijas sniegšanu ukraiņiem reālajā laikā par Krievijas mobilo komandpunktu, kas pastāvīgi pārvietojas, ģeolokāciju un citiem datiem.

Ukraiņi šīs liecības salīdzina ar saviem izlūkdatiem, arī pārtvertajām Krievijas karavīru sarunām, un veic triecienus, ja uzskata, ka šajās vietās atrodas augstas militārpersonas.

ASV amatpersonas, ar kurām runāja žurnālisti, atteicās paskaidrot, kā tieši informācija tiek iegūta, tomēr norādīja, ka izlūkdienesti cita starpā izmanto militāro un komerciālo satelītu datus, lai sekotu līdzi tam, kā Ukrainā pārvietojas Krievijas karaspēks.

Arī citas NATO valstis sniedz Kijivai izlūkinformāciju par Krievijas karaspēku Ukrainā reālā laika režīmā.

Ne visi veiksmīgie triecieni Krievijas štābiem Ukrainā notikuši, izmantojot amerikāņu datus, vēsta laikraksts.

Tā komandpunkta apšaude Izjumā 30.aprīlī, kur īsi pirms tam bija atradies Krievijas Ģenerālštāba priekšnieks Valērijs Gerasimovs, veikts bez amerikāņu izlūkdatu palīdzības.

ASV nesniedz izlūkdatus par pašiem augstākajiem Krievijas vadības pārstāvjiem, skaidroja avīzes sarunbiedri.

Ukrainas karaspēkam kara gaitā izdevies likvidēt 12 Krievijas armijas ģenerāļus, apgalvo Ukrainas puses pārstāvji. Krievija oficiāli apstiprinājusi divu armiju komandieru vietnieku nāvi. Tie ir ģenerālmajori Andrejs Suhoveckis un Vladimirs Frolovs.

Pentagona pārstāvji norāda, ka Krievijas ģenerāļi paši palīdz noteikt savu atrašanās vietu, sarunās izmantojot mobilos telefonus un neaizsargātas radiostacijas.

"Tas ir saistīts ar zemu disciplīnu, nepietiekamu pieredzi un nespēju novērtēt ukraiņu iespējas," laikrakstam atzina bijušais ASV sauszemes spēku komandieris Eiropā Frederiks Bendžamins Hodžess.

Dalies ar šo ziņu