ASV: Kara noziegumi Ukrainā ir daļa no Krievijas ģenerālplāna

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Politico
Buča
Foto: No masu kapa izraktie Bučas civiliedzīvotāju līķi/Heidi Levine/SIPA/Scanpix

Ukrainā pastrādātie kara noziegumi ir daļa no Krievijas līdera V. Putina ģenerālplāna, norāda Baltā nama nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans. Ar līdzīgu secinājumu iepriekš klajā nāca arī Vācijas ārējais izlūkdienests, kam bija izdevies pārtvert Krievijas karavīru sarunas, kurās tie viens otram stāsta, kā nogalinājuši mierīgos iedzīvotājus.

Viņš norāda, ka ASV jau pirms Krievijas īstenotā kara Ukrainā sāka deklasificēt izlūkošanas informāciju, un tajā bija norādes par Krievijas valdības augstākā līmeņa plāniem vērsties pret civiliedzīvotājiem, kas pretojas iebrukumam, pielietot pret viņiem vardarbību, viņus nomelnot un terorizēt. “Tātad šis ir tas, kas jau bija ieplānots,” pauž Dž. Salivans.

Jau ziņots, ka Krievijas okupantu spēki, atkāpjoties no vairākām Ukrainas pilsētām, aiz sevis atstāja prātam grūti aptveramu postu un nežēlīgi noslepkavotus civiliedzīvotājus. Viens no spilgtākajiem piemēriem – apdzīvota vieta Buča netālu no galvaspilsētas Kijivas, kurā tika atrasti simtiem mierīgo iedzīvotāju līķu ar vardarbības un spīdzināšanas pazīmēm, daudziem no viņiem bija aiz muguras sasietas rokas.

“Attēli, ko esam redzējuši no Bučas un citām pilsētām, ir traģiski un šausminoši. Tie ir šokējoši, bet jāsaka, ka šāda krievu uzvedība nepārsteidz,” atzīst Dž. Salivans.

“Sargs.lv” jau rakstīja, ka arī Vācijas ārējais izlūkdienests, kam bija izdevies pārtvert Krievijas karavīru sarunas, norādīja – Ukrainas civiliedzīvotāju masu slepkavošana Krievijas karaspēka okupētajā Kijivas apgabala Bučā bija daļa no Krievijas karaspēka nežēlīgā plāna. Pārtvertajā radio ziņojumā kāds Krievijas karavīrs ziņoja otram, ka tikko nogalinājis Bučas mierīgo iedzīvotāju, kas braucis ar velosipēdu, un ir zināms, ka pavēlniecība krievu karavīriem dodot rīkojumu gūstekņus vispirms nopratināt, bet pēc tam nogalināt.

Tāpat iepriekšējā mēneša laikā Krievijas okupantu spēki vairākkārt mērķtiecīgi šāvuši uz civiliem mērķiem – ne tikai dzīvojamajiem rajoniem, bet arī slimnīcām un vietām, kur sapulcējušies bēgļi.

Dž. Salivans gan nenoliedz, ka daži brutalitātes akti, iespējams, bijuši spontāni - kā Krievijas karavīru dusmu un neapmierinātības izpausme par to, ka iebrukums ir bijis neveiksmīgs.

“Viņiem sākotnēji tika stāstīts, ka viņi gūs lielisku uzvaru – uz Kijivu tiks bez jebkādas ukraiņu pretestības. Kad tas nenotika, es tiešām domāju, ka dažas no vienībām ir iesaistītas šajos brutalitātes aktos, zvērībās, kara noziegumos pat bez pavēles no augšas,” pauž Baltā nama nacionālās drošības padomnieks Dž. Salivans.

Taču viņš uzsver, ka vislielākajā mērā “atbildība par Ukrainā pastrādātajiem kara noziegumiem atrodas pie Kremļa un V. Putina kājām”.

Dalies ar šo ziņu