NBS komandieris: NBS rezerves karavīru skaitu plānots palielināt tuvāko piecu gadu laikā

Viedoklis
Sargs.lv
VAD karavīru zvēresta došanas ceremonija
Foto: Armīns Janiks/ Aizsardzības ministrija

Efektīvu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) personāla rezervi, kuras karavīriem vajadzības gadījumā var uzticēt plaša spektra kaujas uzdevumu izpildi, plānots izveidot tuvāko piecu gadu laikā. Tā, vērtējot Valsts kontroles revīzijā secināto par NBS personāla rezervju sistēmu, sarunā ar portālu “Sargs.lv” atzina NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Vērtējot Valsts kontroles ziņojumu, komandieris atzina – revīzijas ziņojuma secinājumi NBS nav pārsteigums. Intensīvs darbs pie personāla rezerves veidošanas ilgst kopš 2022. gada.

Ģenerālleitnants L. Kalniņš atzina, ka līdz šim rezerves karavīri tikuši piesaistīti mācībās, lai aizpildītu NBS vienību personāla deficītu. Nākotnē šo sistēmu plānots mainīt. To ļaus paveikt šogad ieviestais valsts aizsardzības dienests.

Image
VAD karavīru zvēresta došanas ceremonija Ādažu bāzē / Armīns Janiks / Aizsardzības ministrija
Foto: VAD karavīru zvēresta došanas ceremonija Ādažu bāzē / Armīns Janiks / Aizsardzības ministrija

 

“NBS nākotnes struktūra paredz, ka rezerves karavīri tiks apvienoti atsevišķās vienībās,” stāstīja NBS komandieris, norādot, ka tās būs vienības, kurā karavīrs būs dienējis līdz atvaļināšanās brīdim līdz ar citiem saviem biedriem. “Šīs vienības būs kā rezerve regulārajām, jeb profesionālajām Sauszemes spēku veidu vienībām. Tas nodrošinās operacionālo rezervi. Šī vīzija ir ielikta koncepcijā, ko mēs apstiprināsim nākamā gada sākumā, lai daudz straujākiem soļiem ietu uz priekšu,” skaidroja NBS komandieris.

Ģenerālleitnants L. Kalniņš atzina, ka vienības, kuras veidos rezerves karavīri, plānots apgādāt ar ekipējumu un ieročiem. Savukārt to vadībai iecelt komandierus. Šo karavīru sagatavošana būs identiska jebkurai NBS vienībai.  “Tā būs kaujas vienība, ko mēs krīzes gadījumā izmantosim,” viņš piebilda.

Image
NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš / Aizsardzības ministrija
Foto: NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš / Aizsardzības ministrija

NBS komandieris atzina, ka šādu vienību pilnvērtīgai sagatavošana, pirms tās stājas rezervē, vidēji var prasīt piecus līdz septiņus gadus. Vienībām vajadzīgi ne tikai apmācīti karavīri un komandieri, bet arī apgādes sistēma. Ņemot vērā, ka nākamo gadu laikā plānots palielināt VAD iesaucamo un apmācāmo karavīru skaitu, šādi tiks nodrošināts nepieciešamais vienību personāls.

“Nākošais, par ko mēs runājam kopš 2018. gada, ir augstas gatavības rezerves karavīru vienības. Tas būs karavīru kopums, kuru vienības veidos nule VAD dienestu pabeigušie karavīri. Šie karavīri šāda veida vienībās atradīsies 3-5 gadus pēc aktīvo dienesta gaitu noslēguma. [..] Šie VAD karavīri un to veidotās vienības būs nepieciešamas, lai NBS nākamo piecu gadu laikā spētu saglabāt un uzturēt viņos ieguldītās zināšanas un prasmes,” skaidroja komandieris.

Pēc ģenerālleitnanta L. Kalniņa teiktā, otra, neatņemama NBS rezerves sastāvdaļa ir rezervisti jeb cilvēki bez iepriekšējas militāras sagatavotības vai dienesta pieredzes.

“Ar neapmācītajiem rezervistiem mēs turpināsim līdzšinējo praksi, piedāvājot brīvprātīgo rezervistu apmācības kursu, kuru absolvējot šie cilvēki kļūst par rezerves karavīriem. Taču tas, cik daudz būs interesentu, ir atkarīgs no pašas sabiedrības, jo NBS gada laikā var sarīkot līdz pat četrām šīs programmas apmācības nometnēm. Galvenais, lai ir cilvēki, kuri šo kursu vēlas apgūt,” sacīja NBS komandieris.

Ģenerālleitnants L. Kalniņš atzina, ka nevienas valsts bruņotie spēki, veidojot savu rezerves personālu, aktīvi nestrādā ar rezervistiem, jeb cilvēkiem bez militāras pieredzes. Tā vietā darbs notiek ar rezerves karavīriem, jeb cilvēkiem, kuri ir ar militāro pieredzi. Kā atzina NBS komandieris, Latvijā rezervistu grupā ir vairāk nekā 200 tūkstoši cilvēki.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka arī šiem cilvēkiem, īpaši jauniešiem, nepieciešams nodrošināt priekšzināšanas par militāro jomu.

“Te nu es redzu lielisku iespēju caur valsts aizsardzības mācības ieviešanu Latvijas skolās kā obligātu priekšmetu. Tas ir instruments, kas ļautu lielu daļu Latvijas sabiedrības sagatavot par zinošiem rezervistiem, kas pēc sava apmācību līmeņa, lai arī bez dienesta pieredzes, var kļūt līdzvērtīgi rezerves karavīriem,” atzina ģenerālleitnants L. Kalniņš.
Image
VAD karavīru zvēresta došanas ceremonija Ādažu bāzē / Armīns Janiks / Aizsardzības ministrija
Foto: VAD karavīru zvēresta došanas ceremonija Ādažu bāzē / Armīns Janiks / Aizsardzības ministrija

NBS komandieris norādīja, lai arī 95% no valsts aizsardzības mācību apguvušajiem jauniešiem savu tālāko dzīvi nesaistīs ar bruņotajiem spēkiem, tie būs ieguvuši izpratni par savu vietu valsts aizsardzībā, kā arī izveidojuši spēcīgāku saikni ar valsti. Kaut gan šobrīd līdzīgu apmācību un patriotisko audzināšanu veic Jaunsardzes kustība, tajā aktīvi iesaistīti aptuveni 8000 jaunsargu. “Valsts aizsardzības mācība šajā ziņā būs plašāka, un tā aptvers 35 000 jauniešu,” viņš piebilda.

Vaicāts, vai līdztekus nav plānots palielināt sodus tiem rezerves karavīriem, kuri, saņemot aicinājumus ierasties uz mācībām, no tā izvairās, NBS komandieris atbildēja noliedzoši, norādot, ka ar sodu bardzību nav iespējams panākt efektīvu sabiedrības audzināšanu.

“Es neatbalstu represīvās metodes. Jā, pret tiem, kas izvairās no šīs prasības ir tiesvedību procesi, taču es nevirzīšu drastiskāku sodu politiku. Es tomēr uzskatu, ka sabiedrības apziņa mainīsies, un tā izpratīs, kāpēc jālīdzdarbojas valsts aizsardzībā, jo termins “pilsonis” ietver arī pienākumus pret valsti,” sacīja ģenerālleitnants L. Kalniņš, piebilstot, ka pēdējo gadu rādītāji liecina par pozitīvu tendenci rezerves karavīru mācību apmeklējumā.

Jau vēstīts, ka trešdien publiskotajā revīzijas ziņojumā norādīja, ka Latvijā strauji un mērķtiecīgi jāattīsta NBS rezerves sistēma.

Valsts kontroles padomes locekle Kristīne Jaunzeme norāda, ka, ņemot vērā aktuālos drošības izaicinājumus, ir svarīgi pilnveidot rezerves sistēmas darbību - izveidot tādu apmācību sistēmu, kas rezerves karavīriem ļautu regulāri uzturēt militārās prasmes un iemaņas, un izveidot mūsdienīgu datu uzskaiti, kas ļautu ātri un ērti sasniegt rezerves personālu jebkurā laikā.

Revīzijā sniegti astoņi ieteikumi, kurus ieviešot Aizsardzības ministrija sadarbībā ar NBS izstrādās priekšlikumus rezerves attīstībai ilgtermiņā, noteiks principus visu rezerves personāla kategoriju apmācībai, kā arī izveidos mūsdienu prasībām atbilstošu rezerves personāla uzskaites sistēmu.

Revīzijā sagatavotais VK ziņojums netiek publiskots, jo tas satur informāciju dienesta vajadzībām, ņemot vērā to, ka jautājumi par rezerves personāla skaitu, apmācībām un uzskaiti ir informācija, kas saistīta ar valsts drošību, NBS kaujas gatavību un spējām.

Dalies ar šo ziņu