Latvija ASV nosūtījusi pieprasījumu par HIMARS raķešu sistēmu iegādi

Tehnika un ekipējums (Papildināts)
LETA/Delfi.lv
ASV raķešu artilērijas sistēma HIMARS Spilves lidlaukā
Foto: št.vsrž. Gatis Indrēvics/ Aizsardzības ministrija

Aizsardzības ministrija (AM) nosūtījusi pieprasījumu ASV par Ukrainā sevi labi parādījušās raķešu artilērijas sistēmas "Himars" iegādi, kā arī saņēmusi piedāvājumus no potenciālajiem krasta aizsardzības raķešu piegādātajiem, aģentūra LETA noskaidroja ministrijā.

AM ir trīs prioritātes attiecībā uz raķešu sistēmām, proti, krasta aizsardzībai pret kuģiem, vidējā rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas un raķešu artilērija.

Attiecībā uz krasta aizsardzības sistēmām AM ir saņēmusi piedāvājumus no potenciālajiem piegādātajiem. Tirgus izpētē ir veikta šo piedāvājumu analīze, kā arī pieprasīta papildu informācija tālākajai izvērtēšanai. Tāpat arī pieprasīta informācija par iespējamo industriālo iesaisti.

Par vidējā rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmām ir pieņemts lēmums vidējā rādiusa sistēmas iegādāties kopā ar Igauniju. Nesen Madridē NATO samita laikā Latvijas un Igaunijas aizsardzības ministri parakstīja kopīgu nodomu vēstuli par iegādes veikšanu. Pašlaik notiek kopīgs darbs pie iepirkuma tālākās īstenošanas.

Attiecībā uz raķešu artilērija ir nosūtīts pieprasījums ASV par "Himars" sistēmu pieejamību un cenām. Šis ir kopīgs Baltijas valstu projekts, un AM sagaida, ka ASV to atbalstīs ar līdzfinansējumu. Patlaban tiek gaidīta atbilde no ASV puses. LETA jau rakstīja, ka "Himars" sistēmu Ukrainai karošanai pret Krieviju piešķīrusi ASV.

AM patlaban nevarēja nosaukt precīzu summu, cik izmaksās visas trīs minētās sistēmas, taču tie noteikti būšot simti miljonu eiro.

"Attiecībā uz visu iepriekšminēto spēju ieviešanu būtiski ir atzīmēt, ka šis ir jauns līmenis Latvijas aizsardzības attīstībā, un šo spēju ieviešana prasīs laiku. Tāpat jāatzīmē, ka pilnīga spēju ieviešana prasīs papildu personāla resursus," aģentūrai LETA uzsvēra AM runasvīrs Kaspars Galkins.

Savukārt Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons intervijā portālam "Delfi" sacīja, ka apstiprinājumu artilērijas raķešu sistēmas iegādei ministrija cer saņemt jau septembrī. Ja lēmums būs pozitīvs, ASV puse pasūtīs Latvijai nepieciešamās sistēmas to ražotājam aizsardzības uzņēmumam "Lockheed Martin", veiks pašu iepirkumu, kā arī nodrošinās Latvijas karavīru apmācību.

J. Garisons atzina, ka, ņemot vērā raķešu darbības rādiusu, kas sasniedz pat 300 kilometrus, "šiem ieročiem būs jau stratēģiska nozīme un Latvija vairs nebūs ierobežota tikai savā teritorijā, bet, vajadzības gadījumā varēs darboties arī dziļākā distancē Krieviajs teritorijā, radot ap mūsu valsti "drošības burbuli"".

Veinlaicīgi Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs uzsvēra, ka pati par sevi šī ieroču sistēma Latvijai negarantēs pilnīgu drošību, jo tā spēj darboties tikai un vienīgi vienota kompleksa apstākļos, ko papildina kājnieku, mehanizēto vienību, pretgaisa un pretkuģu aizsardzība, kā arī cita veida artilērijas spējas.

Jau ziņots, ka turpmāko trīs gadu laikā finansējums Latvijas valsts aizsardzībai tiks pakāpeniski palielināts līdz 2,5% no iekšzemes kopprodukta.

Dalies ar šo ziņu