Valsts aizsardzības un patriotisma fonds “Namejs” pateicas visiem ziedotājiem

Sabiedrība
Sargs.lv
fonds Namejs
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Izsakot pateicību par finansiālu atbalstu un brīvprātīgo darbu šī gada labdarības pasākumu īstenošanā, fonda "Namejs" valdes priekšsēdētājs atvaļināts ģenerālleitnants Raimonds Graube godināja gan individuālos ziedotājus un uzņēmumus, gan Nacionālo bruņoto spēku, tostarp Zemessardzes, vienības, kā arī Latvijā izvietotās NATO kaujas grupas karavīrus. Viņi nav palikuši vienaldzīgi un ar savu ziedojumu, rūpēm un laiku palīdzējuši īstenoties daudziem labiem projektiem šajā gadā, ieskaitot palīdzības sniegšanu kritušo NBS karavīru ģimenēm, atbalstu karavīru uz zemessargu ģimenēm Covid pandēmijas laikā, kā arī nometņu rīkošanu Latvijas un nu jau arī Ukrainas karavīru bērniem.

Klātesot Valsts aizsardzības un patriotisma fonda “Namejs” valdei, fonda priekšsēdētājs atvaļināts ģenerālleitnants Raimonds Graube pasākumā Latvijas Kara muzejā pateicās un godināja visus tos labdarus, kas ar savu ziedojumu šogad atbalstījuši fonda īstenotos labos darbus un projektus. Šoreiz godināti tika tie, kas iesaistījušies konkrēti šī gada aktivitāšu nodrošināšanā, jo dzīvē fonda “Namejs” labdaru ir daudz vairāk.

Daudzi no šiem ziedotājiem finansiālu atbalstu sniedz jau ilgstoši un regulāri. Tāds ir, piemēram, Borisa un Ināras Teterevu Fonds, piecu gadu laikā ziedojot vairākus desmitus tūkstošus eiro, kas tikuši izmantoti kritušo NBS karavīru ģimeņu rehabilitācijai un ārstniecībai. Šī fonda atbalsts visu gadu garumā ir bijis liels palīgs, lai fonds “Namejs” varētu sākt pilnvērtīgi darboties.

Image
Namejs
Pateicība Borisa un Ināras Teterevu Fondam.  Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
“Viņi uzticējās mums, ziedoja, un tā tas aplis sāka griezties, tad pārējie mums uzticējās, redzot mūsu labos darbus,” saka R. Graube.

Taču ne viss ir izmērāms naudā, un ļoti daudz ar brīvprātīgo darbu jau vairāku gadu garumā ir palīdzējusi Latvijas skautu un gaidu centrālā organizācija, atbalstot un organizējot fonda “Namejs” rīkotās tradicionālās nometnes karavīru, kuri savulaik dienējuši starptautiskajās operācijās, bērniem “Mazais Namejs”. Kā uzsver R. Graube, nometnēs piedalās arī bērni, kuru vecāki jau atvaļinājušies no aktīvā dienesta, jo “neviens netiek aizmirsts”.

Image
fonds Namejs
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
Fonda “Namejs” vadmotīvs ir “Atceries savējos!”. Kā norāda R. Graube, tā ir kā karavīru brālība, kurā cits par citu rūpējas. Arī fonda “Namejs” filozofija aicina parūpēties par cilvēku, lai viņš nejustos aizmirsts vai pamests. Lai katrs karavīrs un viņa ģimene zina, ka Latvijā ir vēl kāda vieta, kur grūtā brīdī var vērsties pēc palīdzības.

R. Graube ir gandarīts, ka ziedotāju skaits un aktivitāte aug, jo, tikai pateicoties viņiem, iespējams atbalstīt aizvien vairāk labdarības projektu.

Image
fonds Namejs
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

“Sargs.lv” jau rakstīja, ka Covid pandēmijas laikā, kad mācības notika attālināti, vairākas karavīru un zemessargu ģimenes, pateicoties fonda ziedotāju atbalstam, saņēma portatīvos datorus. Pretendenti tika izvērtēti vienībās, ņemot vērā gan ģimenes apstākļus, gan bērnu skaitu ģimenē, jo attālinātās mācības īpaši daudzbērnu ģimenēs bija liels izaicinājums. Kā norāda R. Graube, šajā akcijā lielu atbalstu sniedza arī Latvijā izvietotās NATO kaujas grupas karavīri, kuri saziedoja 8000 eiro, un liekot šo naudu kopā ar citu ziedotāju līdzekļiem, bija iespējams iegādāties gandrīz 80 datorus.

Image
fonds Namejs
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Tāpat viens no fonda labajiem darbiem 2022. gadā ir arī īpašas nometnes Ukrainas karavīru bērniem rīkošana, kas arī bija iespējams, paeicoties ziedotāju atbalstam. Nometne norisinājās no 20. līdz 27. augustam, un tajā piedalījās 27 bērni vecumā no 11 līdz 15 gadiem, kuru vecāki karo Ukrainā, cīnoties par valsts brīvību.

Image
fonds Namejs
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Atceroties šo nometni, R. Graube saka, ka īpaši aizkustinošs bijis 24. augusta vakars, kad Ukrainas bērni, pateicoties Latvijas Basketbola savienības prezidenta Raimonda Vējoņa atbalstam, apmeklējuši basketbola spēli Ukraina – Itālija. Lai arī Ukraina šajā spēlē zaudēja, tā bijusi īpaši aizkustinoša, jo notikusi tieši Ukrainas neatkarības dienā.

R. Graube ar smaidu atceras - Ukrainas vēstniecība Latvijā nometnes dalībniekiem iedevusi divus Ukrainas karogus, kuri pēc tam bija jāatdod atpakaļ. Taču bērni basketbola spēles laikā uz karoga ar flomāsteriem uzrakstījuši patriotiskas frāzes, ieskaitot uzrakstus “Slava Ukrainai! Varoņiem slava!”, un uzdāvinājuši to Ukrainas komandai. Vēstniecība par šo bijusi saprotoša, pauž R. Graube.
Image
fonds Namejs
Foto no fonda "Namejs" arhīva

Ukraiņu bērnu mammas arī vēlāk atsūtīja video, kurā pateicas visiem Latvijas ziedotājiem, Latvijas bruņotajiem spēkiem un fondam “Namejs” par šo iespēju viņu bērniem kaut uz brīdi izrauties no kara plosītās Ukrainas un pavadīt interesantu un vērtīgu nedēļu Latvijā.

Image
fonds Namejs
Foto no fonda "Namejs" arhīva

Par iespēju šajā gadā organizēt šos un vēl citus labdarības pasākumus NBS karavīru ģimeņu un tagad arī Ukrainas karavīru bērnu atbalstam R. Graube fonda “Namejs” vārdā par ziedojumiem pateicās arī Aizsardzības ministrijas, NBS Apvienotā štāba darbiniekiem un daudzām NBS un Zemessardzes vienībām – Gaisa un Jūras spēkiem, Zemessardzes štābam, Speciālo operāciju pavēlniecībai, Speciālo uzdevumu vienībai, Ādažu karavīru klubam, Sauszemes spēku Mehanizētajai kājnieku brigādei, Militārajai policijai, Nodrošinājuma pavēlniecībai, Mācību vadības pavēlniecībai, NATO kaujas grupai Latvijā, Zemessardzes 1. Rīgas brigādei, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādei. Patiesībā šo labdaru skaits ir vēl lielāks, iepriekšējo gadu pasākumu organizēšanā bijušas iesaistītas arī citas NBS, tostarp Zemessardzes, vienības.

Image
fonds Namejs
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Tāpat pateicība visiem individuālajiem ziedotājiem, tostarp Saulvedim Vārpiņam, Inesei Žukai, bijušajam Latvijas vēstniekam Ukrainā Jurim Poikānam, Latvijas militārajam atašejam Kanādā pulkvedim Igoram Kļaviņam, NBS komandierim ģenerālleitnantam Leonīdam Kalniņam, vecākajam zemessargam Ansim Grūbem, kā arī uzņēmumam “Latvijas Finieris” un organizācijai “Ziedot.lv” un “Daugavas Vanagi”. Pateicība Ukrainas bērnu nometnes rīkošanā arī NBS vecākajam ekspertam starptautiskās militāri reliģiskās sadarbības jautājumos un kapelānam Elmāram Pļaviņam.

R. Graube norāda, ka nav svarīgi, cik eiro katrs ziedotājs ziedo, jo vairums ziedotāju, salīdzinot ar ikmēneša ienākumiem, patiesībā ziedo ļoti daudz. Tāpat daudzi fonda atbalstītāji palīdz citos viedos, piemēram, ziedo savu laiku.
Image
fonds Namejs
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

NBS vienības nometņu organizēšanā palīdzējušas arī ar saviem tehniskajiem un personālresursiem, jo, piemēram, Jūras spēki organizēja nometnes dalībniekiem braucienu ar kuģi, bet Gaisa spēki iepazīstināja ar bāzi Lielvārdē.

“Nodarbojoties ar labdarību, esmu saskāries ar tik daudz laba, nekā es pirms tam domāju- karavīros, uzņēmumos un sabiedrībā kopumā. Mums valdē nav bijis jāapspriež neviens no uzdevumiem, ko mēs ar jūsu atbalstu nebūtu spējuši izpildīt. Izlēmām, ka arī nākamajā gadā turpināsim nometnes organizēšanu Ukrainas karavīru bērniem. Šajos darbos esmu guvis daudz emociju, un tās patiesībā nāk no jums,” sacīja R. Graube.

Image
fonds Namejs
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Vēl viens fonda uzdevums ir  vēsturiskās atmiņas saglabāšana un patriotisma audzināšana, tāpēc fonds organizē arī Latvijas karavīru piemiņas vietu sakopšanu.

“Sargs.lv” jau rakstīja, ka kāds īpašs stāsts saistās ar Lesteni, kas ir viena no Latvijas svētvietām. Sadarbībā ar Rīgas Mākslas un mediju tehnikumu tika izveidotas un baznīcai dāvinātas divas skaistas lustras. Padomju laikā lustras tika nozagtas, nebija saglabājušās pat fotogrāfijas. Šis tehnikums atsaucās, un rezultātā trīs jaunie mākslinieki izveidoja šīs lustras kā savu diplomdarbu. Fonds par saziedotajiem līdzekļiem sagādāja bronzu un citus nepieciešamos materiālus, un jaunieši paveica pārējo darbu.

Image
Lestene
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Jau ziņots, ka Valsts aizsardzības un patriotisma fondu “Namejs” 2015. gada 21. jūlijā izveidoja biedrība „Latvijas ģenerāļu klubs”. Pie dibināšanas piedalījās arī toreizējais aizsardzības ministrs, vēlāk Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Ģenerāļu kluba vadītājs atv. viceadmirālis Gaidis Zeibots un Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Fondā darbojas bijušie Nacionālo bruņoto spēku komandieri –  Juris Dalbiņš, Dainis Turlais un arī citas sabiedrībā zināmas personas – Valsts Prezidenta padomnieks Nacionālās drošības jautājumos Jānis Kažociņš, SIA “LMT” prezidents Juris Binde un bijušais Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents Ojārs Spārītis.

ZIEDOTĀJIEM:
Jebkura ziedotā naudas summa būs liels ieguldījums, lai fonds varētu turpināt atbalstīt NBS karavīru ģimenes, rīkojot nometnes bērniem, kā arī saglabājot vēsturisko atmiņu.
Valsts aizsardzības un patriotisma fonds “NAMEJS”
Reģ.nr. 40008240249
Ziedojumu konts: LV45HABA0551040447334
Image

Dalies ar šo ziņu