Aizsardzības ministrija papildinājusi bukletu “Kā rīkoties krīzes gadījumā”

Sabiedrība
Sargs.lv
72 stundas
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Aizsardzības ministrija publicējusi aktualizētu bukleta “Kā rīkoties krīzes situācijā” versiju, papildinot to ar ieteikumiem, kā iedzīvotājiem rīkoties artilērijas apšaudes vai aviācijas trieciena laikā, kā arī ķīmiskā uzbrukuma un kodolapdraudējuma gadījumā. Kā intervijā “Latvijas Radio” norāda Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, buklets papildināts, ņemot vērā gan iedzīvotāju jautājumus par rīcību šajās situācijās, gan Ukrainā notiekošo karu. Tāpat bukletā iekļauti padomi, kā cīnīties ar dezinformāciju un kā sniegt atbalstu valsts aizsardzībai.

Aizsardzības ministrijas izveidotajā bukletā “Kā rīkoties krīzes situācijā” tagad ir iekļauta arī informāciju, kā rīkoties artilērijas apšaudes vai aviācijas uzlidojuma laikā, kā arī ķīmiska vai kodolapdraudējuma gadījumā.

Image
“Ja tiek bumbotas dzīvojamās mājas, tad būtiskākais ir slēpties pagrabos, ja tas nav iespējams, tad vismaz ievērot “divu sienu principu” – nestāvēt pie sienām, kas var sabrukt. Ja iedzīvotājs var evakuēties ārpus pilsētas, tad tas noteikti šādā situācijā būtu visdrošākais veids,” saka J. Garisons.

Ir jāatceras, ka krīzes var būt dažāda rakstura, ne tikai kara apstākļi, bet arī, piemēram, dabas katastrofas, elektrības traucējumi un interneta darbības pārtraukumi. Tādēļ jau iepriekš Aizsardzības ministrija ir vērsusi sabiedrības uzmanību uz nepieciešamību būt gataviem parūpēties par sevi vismaz pirmās 72 stundas. Tas nozīmē, ka katram iedzīvotājām mājās vajadzētu būt gan pārtikas un ūdens rezervēm, gan arī pirmās nepieciešamības precēm, lai saviem spēkiem spētu izdzīvot vismaz pirmās dienas.

Image

Tieši tāpēc labi, ja katrs mājās ir salicis tā saucamo ārkārtas gadījumu somu, kurā ir ne tikai ilgi uzglabājama pārtika, piemēram, konservi un sausie maisījumi, bet arī siltas rezerves drēbes, guļammaiss, mazs radio aparāts ar rezerves baterijām, medikamenti un citas izdzīvošanai nepieciešamās lietas.

Uz jautājumu, vai būtu vērtīgi, ka šādas jau sapakotas somas ar visu nepieciešamo iedzīvotāji varētu nopirkt veikalā, J. Garisons vērš uzmanību – labāk tomēr, ka somu kārtojis pats cilvēks, jo tad viņš ir piedomājis, kāpēc vajadzīgas tieši tās konkrētās lietas.

“Būtiskākais ir ne tik vien šo somu paķert, bet arī būt gatavam un zināt, kā rīkoties. Tieši šis sagatavošanās process ikvienai potenciālai krīzei rada gatavības kultūru. Pat, ja jums somā nebūs ieliktas baterijas, zināsiet, kur tās var dabūt,” pauž J. Garisons.

Image

Viņš atzīst, ka īpaši kopš Krievijas sāktā kara Ukrainā Latvijas iedzīvotāju interese par Aizsardzības ministrijas izveidoto informatīvo bukletu ir strauji augusi.

“Pirms trim gadiem, kad šo bukletu pirmo reizi publicējām, saņēmām diezgan daudz pārmetumu, ka kaitinām sabiedrību ar šādām lietām. Toreiz, izplatot šo bukletu caur VID informācijas sistēmu, bija pat cilvēki, kas par mums sūdzējās Datu valsts inspekcijā. Tagad situācija ir mainījusies, buklets ir ļoti pieprasīts – pieprasījumi nāk gan no indivīdiem, gan dažādām organizācijām un pašvaldībām,” viņš saka, piebilstot, ka pēdējo divu mēnešu laikā Aizsardzības ministrija arī nodrošinājusi daudzus informatīvus seminārus par rīcību krīzes situācijās pašvaldībām un komersantiem.

Arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju iepazīties ar bukleta papildināto versiju, lai gūtu nepieciešamās zināšanas, kā stāties pretī dažādiem drošības izaicinājumiem.

“Vēlos pateikties iedzīvotājiem par iesaisti valsts aizsardzības stiprināšanā, kas ietver arī interesi par vēlamo rīcību dažādās krīzes situācijās. Latvija ir drošībā, taču karš Ukrainā ir raisījis daudzus jautājumus par to, kā labāk parūpēties par savu un tuvinieku drošību ārpus ierastā un drošā ikdienas ritma,” viņš norāda.

Aicinām iedzīvotājus iepazīties ar papildināto bukleta “Kā rīkoties krīzes situācijā” versiju latviešu, krievu un angļu valodās elektroniski aizsardzības nozares ziņu portāla “Sargs.lv” sadaļā “72 stundas”.

Image
72 stundas
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Taču, lai šī svarīgā informācija par rīcību krīzes situācijās būtu pieejama ikvienam iedzīvotājam, J. Garisons informē, ka tiks nodrošinātas arī apmēram pusmiljons bukleta drukāto versiju, kas turpmāk būs pieejamas uzņēmuma “Latvijas Pasts” filiālēs visā Latvijā. Sadarbībā ar “Latvijas Pastu” maijā bukletus plānots piegādāt arī teju 60 tūkstošiem Latvijas senioru, kuri ikmēneša pensiju saņem savās dzīvesvietās ar pastnieka starpniecību.

Tāpat tuvāko nedēļu laikā bukleti drukātā veidā būs pieejami arī apmeklētājiem Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Klientu apkalpošanas centros un Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs visā Latvijā. Savukārt sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju drukātie bukleti tiks nogādāti Latvijas pašvaldībās un izvietoti Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros, bet sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku bukleti tiks nogādāti arī publiskajās bibliotēkās Latvijas reģionos, kā arī augstskolu bibliotēkās.

Ar bukletu iespējams iepazīties un lejuplādēt šeit: https://www.sargs.lv/lv/tema/72stundas

Dalies ar šo ziņu