Aizsardzības ministrija piedāvā valsts aizsardzības civilā dienesta regulējumu paredzēt VAD likumā

Nozares politika
LETA
Gaisa spēku karavīru berešu maršs
Foto: srž. Ēriks Kukutis / Aizsardzības ministrija

Valsts aizsardzības dienesta (VAD) likumprojekts jāpapildina ar valsts aizsardzības civilā dienesta (VACD) regulējumu, paredz Aizsardzības ministrijas (AM) un aizsardzības ministres Ināras Mūrnieces (NA) iesniegtie priekšlikumi VAD likumprojektam uz galīgo lasījumu.

Līdz ar to atsevišķs Valsts aizsardzības civilā dienesta likums, kāds bija plānots iepriekš, netiks veidots, skaidro AM.

Plānots, ka, nosakot VACD pildīšanas vietu, atbildīgā kontroles komisija ņems vērā VACD veicēja personiskās īpašības, izglītību un deklarēto dzīvesvietu. VACD personai pie iespējas paredzēts veikt administratīvajā teritorijā, kur ir viņa deklarēta, vai kur viņam tiek nodrošināta dzīvojama telpa. Ja tas nebūs iespējams, tad viņu norīkos uz administratīvo teritoriju, no kuras ir iespējams katru dienu atgriezties viņa deklarētajā dzīvesvietā.

Konkrētu VACD amatu ieņemšanai varētu tikt veikta atbilstības nacionālās drošības interesēm pārbaudes veikšana. Kārtību, kādā tiek uzskaitīts valsts aizsardzības dienesta pildīšanas laiks, noteiks aizsardzības ministrs. VACD veicējam būs jāpilda dienests 40 stundas nedēļā.

Par VACD nepienācīgu veikšanu un iestādes iekšējo darba kārtības noteikumu pārkāpšanu valsts aizsardzības civilā dienesta veicējam varēs izteikt rakstveida piezīmi vai rājienu, norādot apstākļus, kas norāda uz pārkāpuma izdarīšanu.

VACD tiks izveidots, jo VAD likumprojekta paredzēts, ka pilsonim, kurš tiks iesaukts valsts aizsardzības dienestā būs iespēja savu domu, apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ lūgt valsts aizsardzības militāro dienestu aizstāt ar VACD.

Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrā varētu tikt piedāvāts veikt VACD ēdināšanas jomā, nekustamā īpašuma apsaimniekošanā un NBS bāžu infrastruktūras uzturēšanā.

Savukārt Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centrs galvenokārt varētu tikt piedāvāts veikt dienestu kravu pārvadājumu jomā, nodrošinot materiāltehnisko līdzekļu piegādes starp noliktavām, kā arī noliktavās, kas ietvertu ekipējuma un materiāltehnisko līdzekļu komplektēšanu, dokumentu apstrādi, noliktavas kārtošanu un citus darba uzdevumus.

Tāpat VACD varētu piedāvāt veikt Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūrā un Kara muzejā.

VACD ilgums paredzēts tāds pats, kāds tas ir valsts aizsardzības militārajā dienestā, proti, 11 mēneši.

Kā ziņots, Saeima 16.februārī otrajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, kas paredz VAD izveidi.

VAD likumprojekts paredz, ka VAD militāro dienestu varēs pildīt vienā no trim veidiem - 11 mēnešus Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Zemessardzes vienībā, piecus gadus Zemessardzē kopumā, pildot dienesta uzdevumus ne mazāk kā 21 individuālās apmācības dienu un ne vairāk kā septiņas kolektīvās apmācības dienas katru gadu, vai arī piecu gadu laikā apgūstot augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka programmu, ar kopējo apmācību un dienesta uzdevumu izpildes laiku ne mazāk 180 dienas.

Dalies ar šo ziņu