Somija un ASV gatavo līgumu par militāro bāzu izvietošanu

NATO
LETA/RFE/RL
Ādažu poligonā militāro mācību “Summer Shield 2022” ietvaros ASV Mičiganas Nacionālās gvardes 119. kaujas artilērijas vienības karavīri veic kaujas šaušanu ar M777 haubicēm.
Foto: srž. Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

ASV un Somija gatavo divpusēju līgumu par sadarbību aizsardzības jomā, kas cita starpā ļaus izvietot ASV militārās bāzes Somijas teritorijā, pavēstīja Somijas Ārlietu ministrijas politiskā departamenta ģenerāldirektora vietnieks Mikaels Antels.

Līguma teksts ir teju gatavs, sacīja amatpersona, norādot, ka Savienoto Valstu klātbūtne stiprinās Somijas aizsardzības potenciālu. Uz kodolieročiem līgums neattieksies.

Vienošanās ļaus ASV karavīriem atrasties Somijā,  glabāt tur militāro tehniku un materiālus, kā arī veikt investīcijas infrastruktūrā no līdzekļiem, ko ASV Kongress piešķir Pentagonam.

Somijas un ASV sarunas oficiālā līmenī turpināsies līdz nākamajam gadam, bet tad projekts tiks iesniegts izskatīšanai parlamentā.

Patlaban ASV risina analoģiskas sarunas par sadarbību ar Zviedriju un Dāniju.

Ar Norvēģiju ASV šādu līgumu noslēdza 2021.gadā. ASV gaisa spēki Norvēģijā ir izvietoti bāzē Riges lidostā. 

4.aprīlī Somija oficiāli kļuva par NATO 31.dalībvalsti.

Kopā ar Somiju iesniegumu par uzņemšanu NATO iesniedza arī Zviedrija, tomēr tās uzņemšana joprojām nav notikusi Turcijas un Ungārijas pretdarbības dēļ.

Dalies ar šo ziņu