Stoltenbergs kritizē Erdogana nostāju attiecībā uz Zviedrijas uzņemšanu NATO

NATO
LETA/DW
Turcijas prezidents R. Erdogans un Krievijas valdnieks V. Putins
Foto: Turcijas prezidents R. Erdogans un Krievijas valdnieks V. Putins Foto: AFP/Scanpix

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs kritizējis Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana nostāju, ka Zviedrijai nevajadzētu cerēt uz Turcijas atbalstu uzņemšanai NATO pēc sestdienas akcijas, kad pie Turcijas vēstniecības Stokholmā tika sadedzināts Korāns.

Izpausmes un uzskatu brīvība ir gan Zviedrijas, gan citu NATO valstu vērtīgi aktīvi, intervijā vācu telekanālam "Welt" sacīja Stoltenbergs.

"Un tieši tāpēc šīs nepiedienīgās akcijas nav automātiski nelikumīgas," sacīja NATO ģenerālsekretārs, uzsverot, ka Zviedrija akciju nepārprotami nosodījusi.

Turcija un Ungārija ir vienīgās NATO valstis, kas joprojām nav atbalstījušas Zviedrijas un Somijas uzņemšanu aliansē.

Kā pirmdien sacīja Erdogans, "Zviedrijai nevajadzētu gaidīt no mums atbalstu dalībai NATO," pirmo reizi oficiāli komentējot sestdien notikušo protesta akciju, kuru Zviedrijas policija atļāva, neskatoties uz Turcijas iebildumiem.

Labējais ekstrēmists Rasmuss Paludans sestdien pie Turcijas vēstniecības Zviedrijas galvaspilsētā sadedzināja Korānu.

Zviedrijas līderi nosodīja šo protesta akciju, taču aizstāv zviedru priekšstatu par vārda brīvību.

Paludana sarīkotā protesta akcija vēl vairāk sarežģījusi Zviedrijas centienu iestāties NATO.

Zviedrija un Somija pieteikumu dalībai NATO iesniedza maijā. Turcija ir izvirzījusi vairākus nosacījumus, kas abām valstīm jāizpilda pirms Ankaras atbalsta saņemšanas.

Turcija ir pieprasījusi, lai Zviedrija izdod desmitiem cilvēku, galvenokārt kurdus, kurus Ankara uzskata par teroristiem vai 2016.gadā notikušā valsts apvērsuma mēģinājuma līdzdalībniekiem.

Zviedrijas policijas lēmums atļaut Paludanam realizēt iecerēto protesta akciju pamatīgi saniknojis Ankaru, un tā atcēlusi Zviedrijas aizsardzības ministra plānoto vizīti Turcijā un izsaukusi Zviedrijas vēstnieku.

Dalies ar šo ziņu