Zemessardzes vada komandiera kursa zemessargi NAA “Vasaras lauka nometnē” rāda izcilu sniegumu

Militārās mācības
Sargs.lv
Image
Foto: srž. Ēriks Kukutis/ Aizsardzības ministrija
Foto: srž. Ēriks Kukutis/ Aizsardzības ministrija

Divu nedēļu garumā Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) “Vasaras lauka nometnē”  piedalās arī pirmie Zemessardzes vada komandiera kursa zemessargi, nostiprinot zināšanas un praktiskās iemaņas. Topošie Zemessardzes vada komandieri mācībās pārsteiguši Mācību vadības pavēlniecības vadību ar savu izcilo attieksmi un profesionalitāti.

Vasaras lauka nometnē piedalās kadeti no Sauszemes, Jūras un Gaisa spēku militārās vadības profesionālā bakalaura studiju programmām, Komandējošā sastāva virsnieku studiju programmas, kā arī Zemessardzes vada komandiera kursa zemessargi un Valsts robežsardzes koledžas kursanti. Nometnes mērķis ir intensīvā apmācību procesā nostiprināt kadetu zināšanas un praktiskās iemaņas taktikā, kaujas šaušanā, pirmās palīdzības sniegšanā, topogrāfijā, kā arī taktisko operāciju veikšanā.

Šogad pirmoreiz NAA rīkotajā nometnē piedalās pirmie zemessargi, kuri apgūst zināšanas jaunveidotajā Zemessardzes vada komandiera apmācību kursā. Kursa apguve zemessargiem dos nepieciešamo izglītību, lai viņi var komandēt vada līmeņa vienību. Tāpat viņi saņems virsnieka pakāpi un turpmāk Zemessardzē varēs dienēt kā vadu komandieri, plānojot un pildot vada līmeņa operācijas.

 “Pagājušogad mēs uzsākām zemessardzes vada komandieru kursu. Tas sākās septembrī un norisinās gan neklātienē, gan klātienē. Vasaras lauka nometne ir pirmās klātienes taktiskās lauka mācības, kur divu nedēļu garumā. Zemessargiem jādemonstrē visas zināšanas, kas apgūtas teorētiski,” sacīja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Mācību vadības pavēlniecības komandieris, NAA rektors O. Kudlis.

“Šo kursu uzsāka 21 kursants. Apmācības turpinās tādā pašā daudzumā. Kursantu attieksme ir jāraksturo kā ļoti teicama, kadeti mācās ar lielu atbildības sajūtu. Šajās mācībās viņi mūsu vadību ir pārsteiguši gan ar savu attieksmi, gan ar savu profesionalitāti,” norāda O. Kudlis.

“Personīgi vērtējot, kurss ir noritējis pietiekami kvalitatīvi un kursanti ir apguvuši visas tās iemaņas, lai būtu gatavi piedalīties arī praktiskajā vingrinājumā. Pats galvenais, ka viņu attieksme ir ļoti augstā līmenī. Rudenī viņi kļūs par pirmajiem zemessardzes leitnantiem, kuri nebūs profesionālā dienesta karavīri un dosies uz savām vienībām.”

“Zemessardzes vada komandieru kurss ir ļoti nozīmīgs zemessardzes izaugsmei. Šis ir pirmais kurss. Protams, ir vieta izaugsmei, bet kopumā vērtēju to pozitīvi un uzskatu, ka šis ir pareizais ceļš Zemessardzes attīstībā, un tas ir jāturpina,” sacīja Zemessardzes vada komandiera kursu apgūstošais zemessargs seržants Artūrs Dēvits.

NAA Zemessardzes vada komandieru kursa priekšnieks kapteinis Māris Skrīvelis stāsta, lai iestātos NAA Zemessardzes vada komandiera apmācību kursā, kandidātam jābūt zemessargam, kurš ir pabeidzis zemessarga pamatapmācību, absolvējis jaunākā instruktoru kursu, kā arī  kājnieku komandieru kursu.

Viņš stāsta -  šobrīd NAA topošo Zemessardzes vada komandieru apmācību veic kursanti, kuru apmācības sākās septembrī. Kursa pirmā daļa, sākot no septembra, sadalīta desmit apmācības nedēļu nogalēs. Tas nozīmē, ka kursanti reizi mēnesī sestdien un svētdien dodoties uz klātienes nodarbībām NAA, bet mēneša laikā starp klātienes nodarbībām kadeti mācās attālināti, iepazīstoties ar prezentācijām, materiāliem, kā arī pildot uzdevumus un mājasdarbus, lai sagatavotos nākamajām nodarbībām.

Šāda apmācību kārtība ir no septembra, līdz maija beigām – tad noslēdzas pirmā jeb akadēmiskā daļa, kurai seko divu nedēļu lauka nometne, kur lielākoties tiek aizvadītas praktiskās nodarbības. Nākamais apmācību posms ir gaidāms rudenī, kad topošie Zemessardzes vada komandieri izies praksi vienību sastāvā. Kopumā kursa ilgums ir 14 mēneši, pēc kura apguves būs jākārto gala pārbaudījums.

Kā atzīst kapteinis M. Skrīvelis, Zemessardzes vada komandieru apmācības ir gana elastīgas, ļaujot kadetiem salīdzinoši brīvi plānot laiku. Mēneša laikā starp nodarbībām mācību apguve notiek attālināti, ļaujot pieslēgties šim procesam sev ērtākajā laikā.

Kursantu sagatavotības un līdzšinējās pieredzes līmeņi esot ļoti dažādi. Vieni dienē zemessardzē vien dažus gadus, savukārt citi kursanti ir ar desmit gadu ilga dienesta pieredzi, kā arī piedalījušies dažāda līmeņa cita veida apmācību kursos.

Image
Foto: srž. Ēriks Kukutis/ Aizsardzības ministrija
Foto: srž. Ēriks Kukutis/ Aizsardzības ministrija
Foto: srž. Ēriks Kukutis/ Aizsardzības ministrija

Jau otro gadu NAA Vasaras lauka nometnes noslēgumā, sadarbībā ar sabiedroto spēku karavīriem, tiek īstenots taktiskais vingrinājums, kā laikā visi apmācāmie – kadeti, robežsargi, zemessargi – trīs dienu garumā nostiprina nometnē apgūtās zināšanas, rotas sastāvā veicot taktiskos manevrus un pildot uzbrukuma un aizsardzības operācijas. Vingrinājumā sabiedroto vienības pastiprina kājnieku rotas ar kaujas tehnikas spējām un gaisa atbalstu.

Zemessardzes vada komandiera kursu apgūstošais zemessargs seržants Artūrs Dēvits stāsta, ka nometnes laikā svarīgākais bijis tieši praktizēt pavēļu došanu, lai katrs kursu apgūstošais zemessargs būtu gatavs gan dot pavēli, gan novērtēt sniegumu.

“Tieši vasaras lauka nometne ir īpaša ar to, ka šeit ir daudz lielākas vienības nekā var redzēt ikdienas dienestā. Šeit mēs praksē varam redzēt kā darbojas pilna sastāva rota,” sacīja srž. A. Dēvits.

Image
Foto: srž. Ēriks Kukutis/ Aizsardzības ministrija
Foto: srž. Ēriks Kukutis/ Aizsardzības ministrija
Foto: srž. Ēriks Kukutis/ Aizsardzības ministrija
“Nozīmīgākā lieta ir iespēja trenēt un uzlabot pavēles došanas spējas, uz ko šeit ir liels uzsvars, kas arī ikdienas darbā nesanāk tik bieži. Tāpat svarīga arī lēmumu pieņemšana un komandiera loma uz noguruma fona, kā arī spēja izpildīt uzdoto uzdevumu neatkarīgi no tā, cik liels ir miega bads,” norāda A. Dēvits, vienlaikus papildinot, ka šoreiz visām standarta grūtībām pa virsu nācis arī karstums, kas piespiedis darboties paaugstinātas grūtības apstākļos.

“Motivācija ir augsta, ņemot vērā, ka zināšanas apgūtas sestdienās un svētdienās, kā arī faktu, ka, lai piedalītos šajā nometnē Zemessardzes vada komandiera kursa kadetiem jāņem atvaļinājumi un faktiski jāziedo apmācībām savs brīvais laiks,” norāda M. Skrīvelis.

Viņš stāsta, ka topošo vada komandieru klātienes lekciju apmeklējums bijis gandrīz simtprocentīgs. “Uz nometni ir ieradušies visi - 21 zemessargs. Lai gan nometnē rit jau otrā nedēļa, visi turas, neskatoties uz to, ka varbūt nav sagatavoti tik lielām slodzēm kā profesionālā dienesta karavīri. Tas gan nemaina zemessargiem dotos uzdevumus, jo tie ir tādi paši kā profesionālā dienesta karavīriem.”

“Sargs.lv” jau vēstīja, ka no pērnā gada rudens NAA iespējams apgūt arī Zemessardzes vada komandiera kursu. Līdz šim Zemessardzē dienošajiem bija iespējams iegūt tikai kaprāļa un seržanta pakāpi. NAA piedāvātais apmācību kurss zemessargiem ļauj iegūt arī virsnieka pakāpi, tādējādi sagatavojot zinošus un izglītotus komandierus.

Dalies ar šo ziņu