Latvijas kino no 10. jūlija rādīs filmu par Kītingas kauju, kurā piedalījās arī Latvijas karavīri

Kultūra
Sargs.lv/ The Hollywood Reporter
Image
bilde
Foto: hollywoodreporter.com

Latvijas kinoteātros no 10. jūlija tiks demonstrēta kaujai Kītingas priekšpostenī Afganistānā veltītā filma “Priekšpostenis” (The Outpost: A film about American heroism in Afghanistan), un tajā iekļautas arī epizodes, kurās attēlota Latvijas karavīru varonība. Filma būs skatāma kinoteātros “Apollo Kino” un “Forum Cinemas”.

Filma balstīta uz patiesiem notikumiem, kuros kopā ar ASV karavīriem piedalījās arī divi Latvijas karavīri - virsseržants Jānis Laķis un seržants Mārtiņš Dāboliņš. Kītingas kauja notika 2009. gadā. Tā bija viena no smagākajām un ilgākajām kaujām Afganistānā, kur ASV un Latvijas karavīri pretojās talibu kaujiniekiem.

Filmas pamatā ir Džeika Tapera (Jake Tapper) grāmata “Priekšpostenis”. Vienu no latviešu karavīriem - virsseržantu J. Laķi filmā atveido aktieris Aleksandrs Aleksievs, kurš iepriekš filmējies 2014. gada filmā "Džeks Raiens: Ēnu aģents" (Jack Ryan: Shadow Recruit). Savukārt aktieris S. Īstvuds atveido seržantu Klintonu Romešu (Clint Romesha), kurš Kītingas kaujā vadīja 53. karavīru komandu. Kalebs Landijs Džounss (Caleb Landry Jones) filmā atveido speciālistu Taju Kārteru, savukārt Orlando Blūms (Orlando Bloom) pirmo leitnantu Bendžaminu Kītingu (Benjamin Keating). Filmas režisors ir bijušais karavīrs un Vestpointas absolvents Rods Lūrijs (Rod Lurie).

“Nesenais atklājums, ka Krievija it kā slepeni piedāvājusi atlīdzību “Taliban” kaujiniekiem par amerikāņu karavīru nogalināšanu, “Priekšpostenim” piešķir baisu un traģisku savlaicīgumu. Roda Lūrija filmā, kurā attēlots patiesais dzīvesstāsts par vienu no asiņainākajām Afganistānas kaujām, atainota neizbēgama apdraudējuma sajūta, kad stratēģisko kļūdu dēļ ASV karavīri, kuru skaits bija krietni mazāks nekā uzbrucēju, cieta no potenciāli postoša uzbrukuma,” sacīts iknedēļas preses izdevuma “The Hollywood Reporter” filmas “Priekšpostenis” recenzijā.

Tāpat medijs norāda - neskatoties uz to, ka filmā trūkst virtuozitātes, tā sniedz spēcīgu pieredzi un dod iespēju izjust filmas satraucošo patieso stāstu par 2009. gada Kītingas kauju.

Kā stāsta virsseržants J. Laķis, ar Mārtiņu, Klintonu Romešu, Ēriku Hārderu un citiem ASV karavīriem šajā kaujā bijis plecu pie pleca, tāpēc šīs filmas pirmizrāde ir liels notikums visiem. Filmas režisors Rods Lurie filmā ir ievietojis arī epizodi par Latvijas karavīru klātbūtni Kītingas kaujā, kas jau ir aprakstīta divās grāmatās: Džeika Tapera grāmatā “Priekšpostenis” un Klintona Romeša grāmatā “Sarkanais vads”.

“Latvijas karavīri, kuri pilda savus uzdevumus starptautiskajās operācijās, ir augsti motivēti un gatavi pildīt savu kaujas uzdevumu plecu pie pleca ar citu valstu armijas karavīriem. Mums jābūt lepniem par saviem karavīriem, jo tas, ko viņi dara starptautiskajās operācijās, tikai stiprina mūsu valsts neatkarību, Latvijas bruņotos spēkus un sniedz labu profesionālo pieredzi personālam,” ar lepnumu uzsver virsseržants J. Laķis.

Savukārt seržants M. Dāboliņš, gremdējoties atmiņās par kauju, norāda: “No visām kaujām, kurās man ir nācies piedalīties, kauja par Kītingas priekšposteni nebija grūtākā, bet pati intensīvākā gan. Visspilgtāk atmiņā palikušas divas epizodes. Brīdis, kad man nācās savu snaipera šauteni iedot ASV karavīram un paņemt no viņa triecienšauteni, dodoties kopīgi ar ASV karavīriem atgūt munīcijas noliktavu. Tobrīd tikai niecīgs skaits karavīru spēja doties prettriecienā, jo bija daudz ievainoto un kritušo. Munīcijas noliktava bija kritiski svarīga, jo mums bija atlikušas tikai dažas aptveres un dažas granātas. Ja munīcija beigtos, beigtos arī kauja.”

“Un otrs brīdis, kad jau pēc kaujas noguris un netīrs sēdēju nodegušā posteņa drupās, man plecā snaipera šautene, rokās ložmetējs un vēroju, kā no kalniem mums tuvojas papildspēki. Tieši tajā brīdi es arī sapratu – šo kauju esam uzvarējuši, un Latvijas karavīra veiksme ir bijusi mūsu pusē. Līdz tam nebija skaidrs, vai mēs sagaidīsim rītausmu, jo pārāk maz bija palicis cīnīties spējīgu karavīru,” atceras seržants M. Dāboliņš.

“Sargs.lv” jau rakstīja, ka 2009. gada 3. oktobrī otrajā Operacionālās sadarbības padomnieku grupā dienošie Latvijas karavīri – kaprālis Mārtiņš Dāboliņš un virsseržants Jānis Laķis kopā ar ASV 361. kavalērijas Bravo rotas karavīriem piedalījās vienā no smagākajām un ilgākajām kaujām Afganistānā.

Latvijas karavīri apmācīja Afganistānas karavīrus, kad ap pulksten pieciem no rīta pēkšņi sākās neparasti intensīvs un spēcīgs uzbrukums ar mērķi ielauzties bāzē.

Sākoties uzbrukumam, postenī izvietotie Afganistānas karavīri aizbēga, bet abi Latvijas karavīri palika cīnīties kopā ar ASV karavīriem. Postenī palikušo Latvijas un ASV karavīru skaits bija vairāk nekā piecas reizes mazāks par uzbrucēju  - aptuveni 400 talibu kaujiniekiem. Karavīriem izdevās noturēt posteni pusotru stundu, kad caur pozīcijām, kuras bija pametuši Afganistānas armijas karavīri, postenī  ielauzās talibu kaujinieki. Neskatoties uz smagajiem zaudējumiem, Latviešu un ASV karavīriem cīnoties vairāk nekā desmit stundas, izdevās atspiest talibu kaujiniekus no posteņa  un nostiprināties. Neatsveramu palīdzību karavīriem uz zemes sniedza ASV gaisa spēku uguns atbalsts. Pārējie papildspēki spēja ierasties tikai vēlu naktī. 

Kauja ilga trīspadsmit stundas, un tajā dzīvību zaudēja astoņi, bet ievainoti tika 27 ASV karavīri. K. Romeša un T. Kārters par dienestu kaujā saņēma ASV kongresa Goda medaļu, savukārt seržants M. Dāboliņš un virsseržants J. Laķis 2011. gadā par varonību kaujā saņēma vienu no augstākajiem ASV militārajiem apbalvojumiem “Armijas uzslavas medaļu” ar pievienotu Varonības zīmi, ASV kaujas kājnieka zīmotni, kā arī Mičiganas štata apbalvojumus par nopelniem cīņā pret terorismu. 

Kā ziņots, Kītingas kaujai veltītā filma “Priekšpostenis” ASV kinoteātros tiks demonstrēta no 3. jūlija, kļūstot par vienu no pirmajām filmām, kas uz lielā ekrāna atgriežas Covid-19 pandēmijas laikā, savukārt uz Latvijas kino ekrāniem tā būs vērojama no 10. jūlija.  

Dalies ar šo ziņu