Latvija iesniedz lūgumu iesaistīties trešās puses statusā ECT izskatāmajā Ukrainas prasībā Krievijā

Konfliktu zonas
LETA
Bučas civiliedzīvotāji, satiekoties pēc vairāku mēnešu probūtnes kopš kara Ukarinā sākuma 24. februārī
Foto: EPA/Scanpix

Atsaucoties uz Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju, Latvija šodien iesniegusi Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) lūgumu atļaut iesaistīties trešās puses statusā Ukrainas prasībā pret Krieviju, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Pēc ĀM paustā, šī ir pirmā reize Latvijas vēsturē, kad Latvija, īstenojot savas konvencijā ietvertās tiesības, lūdz atļauju ECT iesaistīties trešās puses statusā starpvalstu lietā. Iepriekš Latvija ir iesaistījusies vairākās lietās, kurās tiek izskatīta personas sūdzība par iespējamiem konvencijas pārkāpumiem citā konvencijas dalībvalstī.

Starpvalstu lietas tiek iesniegtas saskaņā ar konvenciju, kas ļauj konvencijas dalībvalstij iesniegt sūdzību ECT par iespējamiem citas konvencijas dalībvalsts izdarītajiem pārkāpumiem. Starpvalstu sūdzības ir ārkārtas mehānisms, kas tiek izmantots ļoti retos gadījumos, parasti situācijās, kad ir nopietnas bažas par sistemātiskiem un ilgstošiem cilvēktiesību pārkāpumiem, tai skaitā masveida cilvēktiesību pārkāpumiem bruņoto konfliktu laikā, norāda ĀM.

Lēmumu par atļauju Latvijai starpvalstu lietā "Ukraina pret Krieviju (X) iesaistīties trešās puses statusā pieņems ECT. Ja ECT atļaus Latvijai iesaistīties šajā lietā trešās puses statusā, Latvijai būs tiesības iesniegt izvērstus apsvērumus par starpvalstu tiesvedības pamatā esošo konvencijas normu interpretāciju.

Dalies ar šo ziņu