Lietuvas aizsardzības ministrs: Latvijas un Igaunijas lēmums neietekmēs Viļņas nodomu iegādāties NASAMS

Ārvalstīs
LETA/BNS
Lietuvas aizsardzības ministrs
Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Latvijas un Igaunijas lēmums iegādāties Vācijā ražotas vidēja darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas neietekmē Lietuvas plānus iegādāties Norvēģijā ražotās sistēmas NASAMS, paziņoja Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks.

Sarunā ar ziņu aģentūru BNS Aušausks teica, ka gan Lietuva, gan Latvija un Igaunija ierosināja visām trim Baltijas valstīm veikt kopīgu pretgaisa aizsardzības sistēmu iepirkumu.

"Viņi izvēlējās vācu. Tomēr tas neietekmē mūsu izvēli, jo mums jau ir strādājoša NASAMS sistēma, un tā ir labi apgūta," paskaidroja Lietuvas aizsardzības ministrs.

Ministrijā informēja, ka Lietuva ir sākusi otro posmu vidēja darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas iegādei un plāno iegādāties vēl NASAMS sistēmas.

Lietuvas Bruņotie spēki šo aprīkojumu izmanto kopš 2020.gada nogales.

"Esošo NASAMS sistēmu Lietuvas Bruņotie spēki jau ir integrējuši un izmanto, tādēļ papildu NASAMS sistēmu iegāde neradītu problēmas iekļaut" kopējā aizsardzības sistēmā, paskaidroja ministrijā.

Kā papildu ieguvums tiek minēta arī pieredze darbā ar šādu sistēmu un apmācīts personāls, kas ir gatavs ar to strādāt.

Gaidāms, ka Lietuvas Aizsardzības ministrija līdz gada beigām parakstīs līgumu ar Norvēģijas bruņojuma ražotāju "Kongsberg Defense and Aerospace".

Jaunākās trešās paaudzes pretgaisa aizsardzības sistēmas, kas tiek piedāvātas Norvēģijā, ir paredzētas dažāda veida lidmašīnu, spārnoto raķešu un bezpilota lidaparātu notriekšanai.

Anušausks teica, ka Latvija un Igaunija izvēlējās Lietuvai nepievienoties ne tikai šajā, bet arī pirmajā NASAMS iepirkumā.

"Mēs piedāvājām, sākotnēji viņi piekrita un tad teica, ka nav naudas," sacīja Lietuvas aizsardzības ministrs.

Jau vēstīts, ka Igaunija un Latvija pagājušajā nedēļā parakstīja apmēram vienu miljardu eiro vērtu līgumu par vidēja darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmu "Iris-T SLM" iepirkšanu uno Vācijas kompānijas "Diehl".

Dalies ar šo ziņu