ES finansēs ieročus Ukrainai, aizliegs RT un "Sputņik" un noteiks jaunas sankcijas Baltkrievijai

Ārvalstīs
LETA/AP
Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena
Foto: Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena/Foto: AP/Scanpix

Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena svētdien paziņoja, ka Eiropas Savienība (ES) slēgs savu gaisa telpu Krievijas lidmašīnām, finansēs ieroču piegādes Ukrainai un aizliegs Kremļa propagandas kanālus RT un "Sputņik", kā arī noteiks jaunas sankcijas Baltkrievijai.

Viņa pavēstīja, ka "Eiropas Savienība pirmo reizi finansēs ieroču un cita ekipējuma iegādi un piegādāšanu valstij, kurai tiek uzbrukts".

"Mēs slēdzam ES gaisa telpu krieviem. Mēs ierosinām aizliegt visus Krievijai piederošos, Krievijas reģistrētos vai Krievijas kontrolētos lidaparātus. Šie lidaparāti vairs nevarēs nosēsties, pacelties vai pārlidot ES teritoriju," sacīja Leiena.

ES arī aizliegs "Kremļa mediju mašīnu. Valstij piederošie "Russia Today" un "Sputņik" kā arī to apakšuzņēmumi vairs nevarēs izplatīt savus melus, lai attaisnotu Putina karu un sēt nesaskaņas mūsu savienībā", sacīja Leiena.

Viņa piebilda, ka ES arī vērsīs jaunas sankcijas pret Baltkrievijas līderi Aleksandru Lukašenko par Krievijas iebrukuma Ukrainā atbalstīšanu.

"Mēs Lukašenko režīmam noteiksi jaunu sankciju paketi," paziņoja Leiena. Sankcijas skars vissvarīgākos importa sektorus.

"Tas apturēs visu preču eksportu no minerālā kurināmā līdz tabakai, koksnei un kokmateriāliem, cementa, dzelzs un tērauda," sacīja Leiena. Sankcijas tiks noteiktas arī tiem, kas palīdz Krievijas agresijai.

Visi šie pasākumi noteikti papildu sankciju paketei, kas tika prezentētas vakar un par kurām tika panākta vienošanās ar starptautiskajiem partneriem. Šīs paketes ietvaros svarīgas Krievijas bankas tiks atslēgtas no starptautiskās maksājumu sistēmas SWIFT un mēs aizliegsim visas Krievijas centrālās bankas transakcijas un iesaldēsim visus tās aktīvus, lai neļautu tai finansēt Putina karu, sacīja Leiena.

Mēs arī vērsīsimies pret Krievijas oligarhu aktīviem, piebilda Leiena.

Pret Baltkrieviju arī tiks noteikti eksporta ierobežojumi, kas pret divējādas izmantošanas precēm noteikti Krievijai. Tas ļaus izvairīties no Krievijai noteikto pasākumu apiešanas riska, paziņoja Leiena.

Mēs ar atplestām rokām uzņemsim tos ukraiņus, kas bēg no Putina bumbām, un es esmu lepna par silto uzņemšanu, kuru viņiem snieguši eiropieši, sacīja Leiena.

Mēs mobilizējam visus pūliņus un katru eiro, lai atbalstītu mūsu austrumu dalībvalstis, lai uzņemtu un parūpētos par šiem bēgļiem. Mēs to darīsim ar pilnīgu solidaritāti, norādīja Leiena.

Dalies ar šo ziņu