Lietuvas Aizsardzības ministrija plāno iegādāties Vācijā ražotos tankus “Leopard”

Tehnika un ekipējums
Sargs.lv/LRT.lt
Vācijas bruņoto spēku kaujas tanks "Leopard" Ādažu poligonā
Foto: srž. Ēriks Kukutis / Aizsardzības ministrija

Lietuvas Aizsardzības ministrija jau šonedēļ plāno parakstīt nodomu protokolu par Vācijā ražotu tanku "Leopard" iegādi, atsaucoties uz Lietuvas aizsardzības ministru Arvīdu Anušausku ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs “LRT.lt”

A.Anušausks norādīja, ka Lietuva savu bruņoto spēku vajadzībām izskatījusi trīs iespējamo tanku modeļus, ko ražojuši Vācijas, ASV un Dienvidkorejas uzņēmumi. Par piemērotāko atzīts Vācijas ražoto tanku "Leopard" modelis.

"Lietuvas bruņotie spēki izvērtēja vācu “Leopard”, amerikāņu “Abrams” un dienvidkorejiešu “Black Panther” tankus," savā ierakstā sociālās saziņas vietnē “Facebook” paziņoja ministrs. "Leopard vislabāk atbilst Lietuvas Aizsardzības štāba izvirzītajām ekspluatācijas prasībām, savukārt ASV un Dienvidkorejas tanki neatbilda visām vai daļu no prasībām," viņš atzina.

Kaujas tanku ražotāju iesniegto priekšlikumu analīze un izvērtēšana ilga aptuveni sešus mēnešus, sacīja Anušausks.

“Galvenie vērtēšanas kritēriji, pēc kuriem tika pieņemts lēmums, bija cena un uzturēšanas izmaksas, darbības vide, mobilitāte, aizsardzība, pielāgošanās spēja, ugunsdrošība un savietojamība. Veicot šo analīzi, Lietuvas bruņotie spēki izvērtēja arī visus iespējamos draudus un nepieciešamās spējas to pārvarēšanai,” norādīja A. Anušausks.

Pēc viņa vārdiem, dažādu modifikāciju kaujas tanku “Leopard” modeļi tiek izmantoti 23 pasaules valstīs, no kurām 14 ir NATO dalībvalstis.

Visu vērtēto kaujas tanku piegādes laiki ir līdzīgi - sākot no četriem līdz sešiem gadiem. Tomēr “Leopard” un “Abrams” tankus pasūtīt ir vieglāk un iespējams saņemt ātrāk nekā pārējās kaujas mašīnas, sacīja ministrs, piebilstot, ka, lai gan abu tanku cena ir līdzīga, “Leopard” tankiem ir ievērojami zemākas uzturēšanas izmaksas.

A.Anušausks norādīja uz faktu, ka Lietuvas armijas arsenālā jau ir vācu ieroču sistēmas, līdz ar to Vācijā ražotie tanki “Leopard” būtu saderīgākie ar šobrīd lietoto kaujas tehniku.

Pagaidām gan nav skaidrs, cik daudz izmaksās plānotā Lietuvas tanku iegāde.

Lietuva plānotais kaujas tanku iepirkums ir daļa no tās plāniem izveidot pilnasinīgu armijas divīziju. Aizsardzības ministrija lēš, ka līdz 2030. gadam šis projekts varētu izmaksāt vidēji 200 miljonus eiro gadā.

Dalies ar šo ziņu