ASV brīdina, ka "Nord Stream 2" grauj transatlantisko drošību

Tehnika un ekipējums
LETA/ DPA
Image
"Nord Stream 2" gāzes cauruļvada ieklāšana Baltijas jūrā
Foto: Nord Stream 2 / Thomas Eugster

ASV Valsts departaments trešdien paziņojis, ka gāzesvads "Nord Stream 2" grauj transatlantisko drošību.

""Nord Stream 2" un otrā līnija "Turk Stream" izstrādātas tā, lai palielinātu Krievijas ietekmes sviras pār mūsu sabiedrotajiem un partneriem, un tās grauj transatlantisko drošību," žurnālistiem paziņoja Valsts departamenta preses pārstāvis Neds Praiss.

Viņš sacīja, ka ASV turpinās novērot gāzesvada būvniecību, kas, kā tiek uzskatīts, ir par 90% pabeigta.

ASV vēros darbības, kuru mērķis ir gāzesvada pabeigšana un sertificēšana, un, ja šādas darbības tiks veiktas, pieņems lēmumu, vai piemērot sankcijas, norādīja Praiss.

Sankcijas ir viens no daudzajiem instrumentiem, kas ir ASV rīcībā, viņš piebilda.

ASV un vairākas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, tostarp Baltijas valstis un Polija, ir asi kritizējušas šī gāzesvada būvniecību, jo tas vairo Eiropas atkarību no Krievijas dabasgāzes piegādēm un Maskava to vēlas izmantot kā politisku instrumentu.

ASV ir piemērojušas sankcijas uzņēmumiem, kas iesaistīti "Nord Stream 2" būvniecībā, taču Vācijas kanclere Angela Merkele līdz šim projektu aizstāvējusi, un decembrī pēc gandrīz gadu ilgās pauzes, kas bija iestājusies Vašingtonas noteikto sankciju dēļ, tika atsākta gāzesvada būvniecība.

Vācijas valdība pirmdien paziņoja, ka tā nav mainījusi savu "pamatnostāju" attiecībā uz atbalstu projektam.

Gāzesvada aizstāvji skaidro, ka ASV ir vienīgi ieinteresētas pārdot Eiropai savu sašķidrināto gāzi.

Pēc Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija ieslodzīšanas un protestētu apspiešanas Krievijā pret Vāciju pieaudzis spiediens atteikties no "Nord Stream 2" projekta.

Krievijas vēstnieks Berlīnē Sergejs Nečajevs paziņojumā, ko trešdien publicēja laikraksts "Berliner Zeitung", apgalvo, ka spekulācijas par Eiropas atkarību no Krievijas dabasgāzes esot nepamatotas.

"Ir vairāki piegādātāji un piegādes maršruti. Nevienam nav monopols," norādījis vēstnieks.

Projekts ir saņēmis visas nepieciešamās atļaujas un ir Eiropas dabasgāzes patērētāju interesēs, viņš piebildis.

Iepriekšējā ASV valdība mēģināja apturēt projektu "ar šantāžu, draudiem un ārpusteritoriālām sankcijām", raksta Nečajevs.

"Mēs ceram, ka jaunā ASV valdība respektēs savus partnerus un starptautiskās tirdzniecības principus," izteicies Krievijas vēstnieks.

Dalies ar šo ziņu