Aktuāli

Turcija pauž gatavību ar ASV apspriest Krievijas pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmas S-400

Tehnika un ekipējums
LETA/REUTERS
Image
S-400
Foto: EPA/Scanpix

Turcija ir gatava apspriest ASV bažas par Krievijas pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmu S-400 tehnisko savietojamību ar ASV ražotajiem iznīcinātājiem F-35, ceturtdien paziņojis Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars.

Turcija arī atkārtoti ierosināja izveidot ar ASV kopīgu darba grupu šī jautājuma risināšanai.

Sagaidāms, ka Džo Baidens pēc stāšanās ASV prezidenta amatā ieņems stingrāku nostāju pret Turciju nekā līdzšinējais prezidents Donalds Tramps, sevišķi jautājumos, kas skar Turcijas ārpolitiku, aizsardzības politiku un cilvēktiesību ievērošanu.

Baidens varētu atbalstīt Kongresa centienus piemērot sankcijas Ankarai par S-400 iegādi no Krievijas.

Turcijai sistēmas S-400 tika piegādātas pagājušajā gadā, un šis Ankaras solis īpaši saasināja attiecības ar ASV, jo pastāv risks, ka tiks nopludināta sensitīva tehniskā informācija, ja S-400 tiks lietota līdzās Rietumu sistēmām, piemēram, jaunajiem iznīcinātājiem F-35.

Turcija bija pasūtījusi 100 iznīcinātājus F-35 un tās aizsardzības industrija bija daļa no jauno iznīcinātāju piegāžu ķēdes, līdz tā pagājušā gada jūlijā tika no programmas izslēgta, kad bija pabeigta Ankaras vienošanās ar Maskavu par S-400 iegādi.

Turcija apgalvo, ka S-400 netiks integrētas NATO sistēmās un neradīs nekādus draudus. Ankara arī apgalvo, ka ASV atteikšanās pārdot Turcijai raķetes "Patriot" likusi tai meklēt citus pārdevējus.

"F-35 tehnoloģiju drošība Turcijai ir tikpat svarīga, cik Savienotajām Valstīm," sacīja Turcijas aizsardzības ministrs.

Akars arī pavēstīja, ka Turcija turpina S-400 sistēmu sagatavošanu un pārbaudes, un sacīja, ka šīs sistēmas tiks izmantotas tādā pašā veidā, kādā tiek izmantotas Krievijas S-300 sistēmas citās NATO dalībvalstīs.

Dalies ar šo ziņu