Ukraina ar ASV Valsts departamentu vienojas par 16 patruļlaivu, lielgabalu un sensoru iegādi

Tehnika un ekipējums
Sargs.lv/“Defensenews.com
Image
Ukraina
Foto: AFP/Scanpix

ASV Valsts departaments ir apstiprinājis iespējamo 16 “Mark VI” patruļlaivu un tiem saistītā militārā aprīkojuma un ieroču sistēmu pārdošanu Ukrainai aptuveni 600 miljonu ASV dolāru apmērā, informē militāro ziņu portāls “Defensenews.com”.

Gaidāmā ieroču sistēmu un militārā aprīkojuma iegāde ir pirmais šāda veida darījums, kopš ASV prezidents Donalds Tramps tika attaisnots februārī ASV Kongresa impīčmenta procedūrās, kas bija vērstas uz viņa administrācijas apturētajam militārajam atbalstam Ukrainai.

Papildus modernajiem un ātrajām patruļlaivu, Ukraina plāno iegādāties arī dažādas ieroču sistēmas, sensorus un sakaru rīkus, lai atturētu Krievijas iebrukumu Ukrainā Kerčas šaurumā un galvenajās ostās Azovas jūrā.

Saskaņā ar ASV Valsts departamenta amatpersonu teikto, ieroču sistēmu un militārā aprīkojuma pārdošana uzlabos Ukrainas bruņoto spēju uzturēt upes un piekrastes ūdens patruļas visā Ukrainas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā.

“Ukrainas bruņotajiem spēkiem steidzami ir jāstiprina savas spējas, lai patrulētu un uzraudzītu ekskluzīvo ekonomisko zonu, teritoriālos ūdeņus un aizsargātu citas jūrniecības intereses, ņemot vērā pastāvīgos Krievijas radītos jūras draudus Ukrainas austrumos un apkārtējos ūdeņos, kā arī vispārējos Krievijas militāro jūras uzbrukumu draudus,” sacīja ASV amatpersonas.

Tāpat amatpersonas norādījušas, ka bez 16 patruļlaivām, ko iegādāsies Ukraina, valstij tiks sniegtas vēl divas, kas ir kā daļa no Pentagona Ukrainas Drošības palīdzības iniciatīvas finansējuma paketes. Savukārt par 16 patruļkuģiem  Kijeva norēķināsies ar saviem līdzekļiem, saņemot atbalstu no Valsts departamenta Ārvalstu militārā finansējuma programmas.

ASV Jūras spēkiem spēcīgi bruņotais  “Mark VI” ir kā viņu “Riverine” komandlaivas aizstājējs. Savukārt galvenais laivu ražotājs un militāro preču piegādātājs “SAFE Boats International” no Beremertonas Vašingtonā.

Tāpat paziņojumā par ierosināto ieroču sistēmu un militārā aprīkojuma pārdošanu, ietverts, ka Ukrainai ļauts pārdot arī “32 MSI Seahawk A2” ieroču sistēmas, 20 elektrooptiskos infrasarkano staru radarus jeb “FLIR” sistēmas, 16 liela attāluma akustiskās ierīces ar piecu kilometru diapazona skaļruņu sistēmu, 16 savu spēku un pretinieku identifikācijas sistēmas, 40 “MK44” 30 milimetru lielgabalus, kā arī neprecizētas komunikācija un atbalsta iekārtas.

Paziņojumi publicēti Aizsardzības drošības sadarbības aģentūras (DSCA) tīmekļa vietnē. Jāatzīmē, ka tie gan nav galīgie pārdošanas apjomi - pēc tam, kad Kongress būs devis piekrišanu darījumam, tiks uzsāktas sarunas, kuru laikā daudzumi un izmaksas var mainīties.

“Šī ierosinātā pārdošana atbalstīs Savienoto Valstu ārpolitikas mērķus un nacionālās drošības mērķus, uzlabojot tādas partnervalsts drošību, kas ir politiskās stabilitātes un Eiropas ekonomiskā progresa spēks,” pausts DSCA paziņojumā.

Šīs ziņas sākotnēji nāca klajā, kad ASV vēstniecība Kijevā paziņoja par 60 miljonu ASV dolāru palīdzības paketes piegādi, kurā ietilpst “Javelin” prettanku raķetes, radiosakaru ierīces un munīcija - nedēļu pēc 250 miljonu dolāru militārā atbalsta paketes apstiprināšanas Ukrainai. “Javelin” prettanku raķešu pārdošana par 39 miljoniem dolāru tika izziņota 2019. gada oktobrī.

Ukraina lielā mērā ir atkarīga no ASV atbalsta sešu gadu ilgajā karā ar Krievijas atbalstītajiem separātistiem valsts austrumos, kurā gājuši bojā vairāk nekā 14 000 cilvēku.

Dalies ar šo ziņu