Latvijas un Somijas bruņu transporta izveides projektam pievienojas arī Igaunija

Tehnika un ekipējums
Sargs.lv
Patria
Foto: Foto: Patria.fi

Igaunija oficiāli pievienojusies Latvijas un Somijas kopīgi sāktajam projektam par vienotu bruņutransportieru platformu izstrādi un piegādi visu trīs valstu bruņotajiem spēkiem.

Šodien, 6. aprīlī, aizsardzības ministrs Artis Pabriks oficiāli parakstīja tehnisko vienošanos par Igaunijas iesaistīšanos bruņoto transportlīdzekļu platformas izveidē. Ņemot vērā Covid-19 pandēmijas radītos ierobežojumus, tehniskā vienošanās parakstīta attālināti. Iepriekš to parakstījuši arī Somijas aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Juka Jūsti (Jukka Juusti) un Igaunijas aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Kristjans Priks (Kristjan Prikk).

“Jaunu bruņumašīnu iegādi kopā ar Igaunijas un Somijas kolēģiem sākām plānot pērnā gada nogalē, un šodien parakstītais dokuments ir stingrs apliecinājums mūsu kā NATO sabiedroto kopīgajiem mērķiem. Esmu pārliecināts, ka šī iniciatīva būtiski stiprinās ne tikai individuālu valstu, bet gan visa Baltijas reģiona drošību un kaujas spējas,” akcentēja aizsardzības ministrs A. Pabriks.
Image
Pabriks
Foto: Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija
Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks paraksta tehnisko vienošanos par Igaunijas iesaistīšanos bruņoto transportlīdzekļu platformas izveidē.

Paredzēts, ka bruņoto transportlīdzekļu platformas izveide būs balstīta uz Somijas uzņēmuma “Patria” ražoto 6x6 transportlīdzekļu bāzes.

Image
Juusti
Foto: Foto: www.defmin.fi
Somijas Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Juka Jūsti paraksta tehnisko vienošanos par Igaunijas iesaistīšanos bruņoto transportlīdzekļu platformas izveidē.

Tehniskās vienošanās mērķis ir radīt rentablus risinājumus visu trīs valstu sauszemes spēku spēju prasībām, lai nodrošinātu ne tikai izdevīgāku iepirkuma piedāvājumu, bet gan arī partnervalstu bruņutehnikas savstarpējo savietojamību un to piegādes drošību, tai skaitā vietējās transportlīdzekļu uzturēšanas un remonta kapacitātes izveidi, kā arī iespējamu vietējās industrijas kapacitātes stiprināšanu, vēlāk iesaistoties transportlīdzekļu ražošanā un piegādes ķēdes attīstīšanā.

Image
Patria
Foto: Foto: www.kaitseministeerium.ee
Igaunijas aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Kristjans Priks paraksta tehnisko vienošanos par iesaistīšanos bruņoto transportlīdzekļu platformas izveidē kopā ar Latviju un Somiju.

Ja veiksmīgi norisināsies turpmākais transportlīdzekļu platformas pētniecības un izstrādes posms, tad Nacionālie bruņotie spēki pirmās jaunās bruņumašīnas varētu saņemt jau 2021. gadā. Paredzēts, ka piegādes tiktu īstenotas katru gadu aptuveni 10 gadu laikā.

Bruņumašīnu cenu diskusijās ar komersantu, galvenokārt, noteiks Latvijas prasības, piemēram, tehnikas vienību skaits, modifikācijas un to dažādība.

Viens no Latvijas turpmākās līdzdalības priekšnosacījumiem šajā projektā būs ražotāja piedāvāto 6x6 platformu, to rezerves daļu un uzturēšanai nepieciešamo zināšanu piegāžu drošības risinājumi, iesaistot arī pašmāju industrijas uzņēmumus. Attiecīgas prasības Latvijas tautsaimniecības tehnoloģisko kapacitāšu iesaistei un tehnoloģiju pārnesei Aizsardzības ministrija izvirzīs turpmākajās sarunās ar projekta partnervalstu izraudzīto Somijas ražotāju.

Tehniskā vienošanās ir juridiski nesaistoša politiskā vienošanās, kas nevienai no tās partnervalstīm šajā projekta posmā neuzliek pienākumu nodrošināt konkrētus pakalpojumus vai produktus.

Jau ziņots, ka pagājušā gada 17. decembrī Latvija kopā ar Igauniju un Somiju parakstīja nodomu vēstuli par kopīgas bruņu transportlīdzekļu sistēmas izveidi, ko iecerēts pielāgot katras valsts sauszemes spēku vajadzībām. Savukārt šī gada 29. janvārī A. Pabriks un Somijas aizsardzības ministrs Anti Kaikonens (Antti Kaikkonen) parakstīja abu valstu tehnisko vienošanos par jaunas bruņu transportlīdzekļu platformas izveidi.

Dalies ar šo ziņu