Bruņotie spēki saņem laivas speciālo operāciju veikšanai

Tehnika un ekipējums
Sargs.lv
Image
Laivas
Foto: Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Nacionālie bruņotie spēki saņēmuši RHIB tipa laivas speciālo operāciju veikšanai. Jaunais ekipējums būtiski stiprina drošību Baltijas jūrā un valsts iekšējos ūdeņos. 

“Speciālo operāciju veikšanai šādas laivas ir neaizvietojamas. Ar šo jauno ekipējumu reģionā noteikti izvirzāmies līderībā. Laivas ir efektīvas, modernas un tās mums bija vajadzīgas, līdz ar to valsts ir daudz drošāka. Ja mums ir jādomā par hipotētiskiem krīzes gadījumiem, tad taktisko operāciju veikšanai tas ir neaizstājams ekipējums,” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks. 

Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš uzsver, ka ekipējums, kas atrodas uz laivas ir augstākais sasniegums jūras kuģniecības, komunikācijas un vadības tehnoloģijās. Ģenerālleitnants pauž, ka cilvēki, kas operē šīs laivas ir ļoti pieredzējuši un tie, kuri apmācīja Nacionālo bruņoto spēku personālu pareizi lietot šīs laivas norādīja, ka viņiem nav bijis, ko mūsu - Latvijas karavīriem mācīt. “Mūsu karavīri ir ar bagātu pieredzi ekspluatējot iepriekšējo modeļu laivas un principā ir gatavi ekspluatēt arī šīs. Bet treniņi ir drošības pamats un tas, kādā veidā mēs paplašinām kaujas spējas Nacionālajos bruņotajos spēkos, daloties pieredzē arī ar tiem karavīriem, kuri tik tikko ir ienākuši dienestā, “ norāda ģenerālleitnants L. Kalniņš. 

“Jaunais ekipējums ir milzīgs ieguldījums kaujas spēju pilnveidošanā. Pirmkārt, mums pieaug mūsu taktiskās spējas. Otrkārt, mēs nodrošinām vidi, kurā mūsu karavīri var apgūt šāda tipa specialitātes un pēc tam varam dalīties ar iegūto pieredzi un, treškārt, tas ir kārtējais signāls Latvijas sabiedrībai, ka Latvijas valsts ir drošās rokās."
Nacionālo bruņoto spēku komandieris
ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš

Laivas ir veidotas pēc speciāla pasūtījuma, pielāgojot tās Baltijas jūras un Latvijas iekšējo ūdeņu akvatorijai. “Jaunais ekipējums sniegs lielu atbalstu Nacionālo bruņoto spēku speciālo uzdevumu izpildē, īpaši pretterorisma operāciju uzdevumu veikšanā, kā arī būtiski uzlabos Latvijas teritorijā un ap to esošo ūdeņu aizsardzību un veicinās sadarbību ar citiem dienestiem, un sabiedrotajām valstīm, ” norāda Nacionālo bruņoto spēku Speciālo operāciju pavēlniecības komandieris pulkvedis Normunds Aleksis. 

Aizsardzības ministrs uzsver, kā jaunais ekipējums ir arī ieguvums NATO kolektīvajā aizsardzībā, kā arī būtiski palielina Latvijas lomu starptautiskajās operācijās. “Mēs vienmēr varam piedāvāt savu palīdzību NATO. Šīs laivas ir samērā viegli pārvietojamas, līdz ar to mēs varam sniegt lielāku ieguldījumu starptautiskajās operācijās. Viens no mūsu drošības garantiem ir līdzdalība dažādās starptautiskās operācijās. Tas nozīmē, ka mums ir plašākas iespējas, kā iesaistīties operācijās un mēs esam arī nozīmīgāki mūsu partneriem un varam paprasīt vairāk arī no viņiem,” norāda A. Pabriks. 

RHIB tipa laivu iegādes projekts īstenots vairāk nekā piecu gadu laikā, sadarbojoties ar stratēģiskajiem partneriem ASV. Projektā ieguldīti vairāk nekā 5,5 miljoni eiro, kur 70% no izmaksām sedz Latvija. 

Dalies ar šo ziņu