Jaunietim no Ukrainas Dmitro piešķirs “Vītolu fonda” ziedotāja Ulda Caunes stipendiju

Sabiedrība
Sargs.lv/"Vītolu fonds"
Ukraina
Foto: Dmitro (priekšplānā) 11. novembrī Ikšķilē dodot svinīgo jaunsarga solījumu/ekrānšāviņš no LTV raidījuma "Panorāma"

Uzzinot par ukraiņu puiša Dmitro Ļaskovecka, ko portāls “Sargs.lv” intervēja īsi pirms Lāčplēša dienas, dzīves stāstu un plāniem mācīties Latvijā, nodibinājums “Vītolu fonds” nolēmis viņam piešķirt fonda ziedotāja Ulda Caunes stipendiju. Viņš fonda ziedotāju rindās ir jau kopš 2020. gada, taču šī gada jūnijā ziedotājs izlēma par vēl vienas  stipendijas dibināšanu ar mērķi atbalstīt tieši Latvijā dzīvojošu un studējošu jaunieti no Ukrainas.

"Sargs.lv” jau rakstīja, ka sešpadsmitgadīgais Dmitro Ļaskoveckis no Harkivas, Ukrainā jau vairākus mēnešus dzīvo Latvijā un kopš šī mācību gada sākuma mācās Ogres tehnikumā izglītības programmā “Reklāmas dizains”, lai apgūtu audiovizuālās komunikācijas dizainera asistenta izglītību. Paralēli viņš attālināti turpina mācības arī Harkivā esošajā Policijas licejā, jo tic, ka pēc kāda laika atgriezīsies dzimtenē, kur palikusi mamma un vecmāmiņa, un tētis jau no kara pirmajām dienām cīnās Ukrainas Nacionālās gvardes rindās cīnās par Ukrainas brīvību.

Dmitro Latviju pirmo reizi iepazina šī gada vasarā, piedaloties Jaunsardzes centra rīkotajā nometnē Ukrainas karavīru bērniem, un toreiz nometnes vadītājs Ikšķiles jaunsargu vienības instruktors kaprālis Andris Juškāns pat nenojauta, ka pēc dažiem mēnešiem Dmitro uz laiku kļūs par viņa ģimenes locekli, bet viņš – par puiša aizbildni.

Image
jaunsargi
11. novembra svinīgais jaunsargu solījums Ikšķilē. Foto: Ikšķiles jaunsargu vienība

Latvijas sabiedrības un mediju uzmanību Dmitro iemantoja šī gada Lāčplēša dienā, jo 11. novembrī viņš kopā ar citiem jaunajiem Ikšķiles jaunsargu vienības jaunsargiem deva svinīgo solījumu, tādējādi kļūstot par pirmo Ukrainas jaunieti Latvijas Jaunsardzē.

Drīz pēc tam par Dmitro likteni un mācībām Latvijā uzzināja arī nevalstiskā bezpeļņas organizācija “Vītolu fonds”, kuras mērķis ir stipendiju veidā palīdzēt spējīgiem, centīgiem jauniešiem studēt Latvijā, lai viņiem pietiktu finanšu līdzekļi sadzīvei un visu uzmanību varētu veltīt izglītības iegūšanai.

Viens no “Vītolu fonda” ziedotājiem Uldis Caune jūnijā dibināja savu otro stipendiju, un šoreiz tā atvēlēta tieši jaunietim no Ukrainas, un novembrī tika izraudzīts arī pirmais šīs stipendijas saņēmējs – Dmitro Ļaskoveckis.

Image
Uldis Caune
Uzņēmējs un ziedotājs Uldis Caune. Foto no "Vītolu fonda" arhīva.

Lauksaimnieks Uldis Caune ir zemnieku saimniecības “Ivulla” īpašnieks un saimnieko Sesavas pagasta Bērvircavā. Savu zemnieku saimniecību dibināta 1994. gadā, taču ar laukiem saistīta visa Ulda dzīve – te viņš dzimis, mācījies, veidojis savu dzīvi un attīstījis veiksmīgu biznesu. Šobrīd zemnieku saimniecība nodarbojas ar labības, rapša un lauku pupu audzēšanu, bet līdz 2007. gadam tika audzētas arī cukurbietes 400 ha platībā. Šobrīd saimniecībā tiek apsaimniekots vairāk par 2100 ha zemes. 2016. gadā Jelgavas pašvaldība augstu novērtēja Ulda Caunes ieguldījumu uzņēmējdarbības attīstībā novadā, pasniedzot viņam Goda diplomu.

Image
Uldis Caune
Foto: Jelgavas novada pašvaldības arhīvs

Arī Ulda Caunes uzņēmuma darbinieki savu priekšnieku uzlūko ar pateicību un lepnumu, jo viņš ar sirsnīgu vienkāršību paudis, ka būt zemniekam nav lamuvārds, bet uzņēmēja pats svarīgākais uzdevums ir būt godīgam – pret sevi un citiem, jo tikai tā var sagaidīt godīgumu pretī.

Uldis Caune atzīst, ka palīdzība jauniešiem mācīties un studēt viņam nav nekas jauns, to pie iespējas viņš darījis arī iepriekš, atbalstot gan radiniekus, gan ikvienu, kas lūdzis palīdzību.

“Uzskatu, ka izglītībai ir jābūt vienai no valsts svarīgākajām prioritātēm. Būšu gandarīts, ja mana nelielā palīdzība ļaus kādam jaunietim vai jaunietei sasniegt savus mērķus,” viņš norāda.

Uz “Sargs.lv” jautājumu par Dmitro reakciju, uzzinot par stipendiju, viņa aizbildnis Latvijā – Ikšķiles jaunsargu vienības instruktors kaprālis A. Juškāns stāsta, ka puisis bijis gan aizkustināts, gan pārsteigts. Viņš saka, ka pagaidām ar fonda pārstāvjiem tikai sazvanījušies, taču tikšanās klātienē, līguma slēgšana, kā arī sastapšanās ar pašu ziedotāju plānota jau tuvākajā laikā.

A. Juškāns atzīst, ka arī Dmitro vecāki bijuši pārsteigti un ir pateicīgi ziedotājam. Tā kā stipendija ir konkrēta naudas summa ik mēnesi, tad kopīgi ar Dmitro vecākiem tiks izlemts, kā šo finansējumu izlietot. Iespējams, to varēs iekrāt un nopirkt, piemēram, portatīvo datoru vai citas ierīces, kas varētu noderēt Dmitro mācībās, jo viņš Ogres tehnikumā apgūst audiovizuālās komunikācijas dizainera asistenta izglītību.

Tāpat puisis kopā ar citiem jauniešiem iesaistījies projektā, kurā plānots viesoties vairākās Latvijas skolās, līdz ar to naudiņa noderēs, arī iegādājoties reprezentatīvāku apģērbu. Katrā ziņā šis būšot ievērojams atspaids arī Dmitro mammai, kura Ukrainā šobrīd rūpējas par Dmitro vecmāmiņu, savukārt tētis ir aktīvajajā militārajā dienestā un jau kopš februāra cīnās par Ukrainas brīvību.

Image
Vītolu fonds
"Vītolu fonda" dibinātājs un mecenāts Vilis Vītols. Foto no "Vītolu fonda" arhīva

“Vītolu fonds” Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā  reģistrēts 2002. gada 4. aprīlī, un tā dibinātāji ir Vilis un Marta Vītoli. Fonds piešķir savas un administrē citu ziedotāju – privātpersonu, fondu, piemiņas, korporāciju, organizāciju un testamentāro novēlējumu – stipendijas.

Image
Vītolu fonds
Daļa no "Vītolu fonda" administrēto stipendiju saņēmējiem - Latvijas jaunieši. Foto no "Vītolu fonda" arhīva

Fonds sniedz iespēju privātpersonām un uzņēmumiem, kas tic Latvijas nākotnei un jauniešiem, atbalstīt un finansēt jaunus, neatlaidīgus un talantīgus studentus. Fonda sauklis ir – ar izglītību dzīvē sasniegt tādu līmeni, lai varētu nākotnē palīdzēt citiem.

Dalies ar šo ziņu