Novembrī iedzīvotāji tiek aicināti pie apģērba nēsāt sarkanbaltsarkano lentīti

Sabiedrība
Sargs.lv
Valsts svētki
Foto: Foto: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Sākoties novembrim - valsts svētku mēnesim - Aizsardzības ministrija aicina iedzīvotājus pie apģērba piespraust sarkanbaltsarkano lentīti, tādējādi godinot gan Lāčplēša dienu un Latvijas brīvībai izšķirošu uzvaru pirms 102 gadiem, gan 18. novembri.

Lentīte nēsājama ar stūriem uz augšu, veidojot stilizētu burtu “V”, kas simbolizē uzvaru jeb “victory”. Sarkanbaltsarkanā lentīte pie apģērba arī veido stilizētu skaitli “11”, kas norāda uz 1919. gada 11. novembri, kad Latvijas armijas karavīri izcīnīja uzvaru pār Bermonta karaspēku.

Arī sociālajā vietnē "Facebook" Aizsardzības ministrija aicina Latvijas iedzīvotājus nēsāt pie apģērba sarkanbaltsarkano lentīti, godinot Latvijas brīvībai izšķirošu uzvaru pirms 102 gadiem. "Facebook" lietotāji arī aicināti papildināt savu profila attēlu ar šo sarkanbaltsarkano lentīti, ko ietver Aizsardzības ministrijas izveidotais profila attēlu rāmis #ParLatvijasUzvaru, kas vienlaikus simbolizē lepnumu par mūsu karavīriem.

Jau ziņots, ka Latvijas karoga krāsas lentīšu nēsāšanas tradīciju 2007. gadā aizsāka Latvijas Neatkarīgā Televīzija (LNT) “Patriotu nedēļas” ietvaros, savukārt 2008. gadā Aizsardzības ministrijas un Nacionālie bruņotie spēki lentīti sāka izmantot kā Lāčplēša dienas simbolu.

Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919. gada 11. novembrī.

Latvijas armija izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem sāka 9. novembrī un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11. novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas. Bermontiādes laikā Latvija zaudēja 743 karavīrus, no kuriem 57 bija virsnieki.

Lāčplēša diena ir nozīmīga arī ar to, ka 1919. gada 11. novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi – “Par Latviju”. Lāčplēša Kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Neatkarības karā vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Kopumā ir pasniegti 2146 Lāčplēša Kara ordeņi.

Latvijas Neatkarības karš ilga no 1918. gada 18. novembra, kad tika proklamēta Latvijas Republika, līdz 1920. gada 11. augustam, kad tika noslēgts Latvijas - Krievijas miera līgums. 11. augustu Saeima ir noteikusi par Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienu.

Dalies ar šo ziņu