Atjaunots Strūves ģeodēziskā loka punkts “Bristene”

Sabiedrība
Sargs.lv
Strūve
Foto: Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

14. maijā Jaunjelgavas novada Seces pagastā aizsardzības ministrs Artis Pabriks piedalījās valsts nozīmes industriālā pieminekļa – Strūves ģeodēziskā loka punkta “Bristene” - svinīgajā atjaunošanā.

“Bristene” ir trešais Strūves ģeodēziskā loka punkts Latvijā, kura atjaunošanā piedalījusies Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra.

Pirmais Latvijā atjaunotais Strūves loka punkts “Arbidāni” atrodas Sēlpils pagastā, Salas novadā un tas tika atklāts 2018. gada septembrī. Savukārt otrais atjaunotais Strūves ģeodēziskā loka punkts “Nesaules kalns” atrodas Madonas novada Aronas pagastā, un tas tika atklāts 2019. gada augustā.

Image
Strūve
Foto: Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Strūves ģeodēziskais loks ir unikāla 19. gadsimta ģeodēzisko uzmērījumu sistēma zemes izmēru un formas noteikšanai, kas tiek uzskatīta par vienu no cilvēces vēsturē vērienīgākajām Zemes uzmērīšanas kampaņām. Laikā no 1816. līdz 1855. gadam to īstenoja Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve un Karls Tenners. 

Strūves loks stiepjas no Norvēģijas Ledus okeāna piekrastes līdz Donavas grīvai pie Melnās jūras, un uz zemes virsmas atzīmēts ar ģeodēziskajiem punktiem, kuri šķērso desmit valstu – Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas, Krievijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas, Ukrainas un Moldovas – teritorijas.

Ģeodēziskais loks tiek definēts kā viena no metodēm Zemes izmēru un formas noteikšanai, izmērot triangulācijas ķēdes garumu un meridiāna loka gala punktu astronomiskās koordinātas. 

Image
Strūve
Foto: Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

2005. gadā Strūves ģeodēziskais loks tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kā unikāla sava laika garākā un precīzākā ģeodēzisko mērījumu sistēma un izcila zinātnes vēstures un tehnikas attīstības liecība. UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kopumā iekļauti 34 Strūves ģeodēziskā loka punkti.

Pasaulē Strūves ģeodēziskais loks ir vienīgais kultūrvēsturiskais piemineklis, kas šķērso 10 valstu teritoriju un nav identificējams pēc nacionālas kultūras pazīmēm. Latvijā tas šķērso 11 pašvaldības Vidzemes un Zemgales reģionā.

Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra ir vadošā iestāde valsts politikas īstenošanā ģeodēzijas, kartogrāfijas un ģeotelpiskās informācijas jomā. Tās galvenie uzdevumi ir ģeodēziskās atskaites sistēmas izveides uzraudzība un koordinēšana, kā arī globālās pozicionēšanas bāzes staciju sistēmas izveide un uzturēšana. Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra uzmēra valsts robežu, iegūst, sagatavo un atjaunina ģeotelpiskās informācijas pamatdatus civilām un militārām vajadzībām – valsts ģeodēzisko informāciju, ortofoto kartes, topogrāfiskās kartes un Vietvārdu datu bāzi.

Dalies ar šo ziņu