J. Binde: valsts drošības efektīva uzturēšana ir atkarīga no ikviena sabiedrības locekļa zināšanām

Sabiedrība
Sargs.lv
Image
Binde
Foto: Normunds Mežiņš/Aizsardzības ministrija

Krīzes situācijās būt informētam ir īpaši svarīgi, jo tas ietekmē, cik veiksmīgi krīzi pārvaram. Tikai zināšanas par notiekošo un skaidrs rīcības plāns, kā rīkoties, ļauj saglabāt vēsu prātu un pārvarēt krīzi pēc iespējas veiksmīgāk. Šādu pārliecību pauž “Latvijas Mobilais Telefons” (LMT) prezidents Juris Binde, kura vadītais mobilo sakaru uzņēmums ir ne tikai ilggadējs Aizsardzības ministrijas partneris, bet arī rīcības bukleta “Kā rīkoties krīzes gadījumā” vēstnesis.

Aizsardzības ministrijas izstrādātā bukleta mērķis ir vairot ikviena Latvijas iedzīvotāja zināšanas par rīcību jebkurā krīzes situācijā. Lai ar informatīvajiem materiāliem iepazīstos iespējami vairāk Latvijas iedzīvotāju, uz Aizsardzības ministrijas aicinājumu kļūt par 72 stundu vēstnesi atsaucās trīs uzņēmumi, tai skaitā arī mobilo sakaru operators LMT.

“LMT kļuva par 72 stundu bukleta vēstnesi, jo esam pārliecināti, ka valsts un sabiedrības drošības efektīva uzturēšana ir atkarīga ne tikai no inovatīvu tehnoloģiju pieejamības un aizsardzības jomas profesionāļiem, kuri spēj tās izmantot, bet arī no ikviena sabiedrības locekļa zināšanām un prasmēm pārdomāti un pareizi rīkoties krīzes situācijā,” skaidro uzņēmuma prezidents J. Binde.

Viņaprāt, krīzes situācijās būt informētam ir īpaši svarīgi, jo tas ietekmē to, cik veiksmīgi krīzi iespējams pārvarēt. Apjukumā, neziņā un bailēs krīzes apstākļos cilvēki mēdz krist panikā, pieņem nepārdomātus un dažkārt pat bīstamus lēmumus, kas var negatīvi ietekmēt viņu un līdzcilvēku drošību, veselību un labklājību. Līdz ar to vienīgais līdzeklis, lai cīnītos ar pēkšņas krīzes izraisītu apjukumu un neziņu, ir izpratne par to, kas notiek, kādi ir apstākļi, kuros atrodies, un kā rīkoties tiem atbilstoši. J. Binde norāda – tikai zināšanas par notiekošo un skaidrs rīcības plāns, kā rīkoties, ļauj saglabāt vēsu prātu un pārvarēt krīzi pēc iespējas veiksmīgāk.

“Ikdienas rūpēs lielākoties nedomājam, par to, kā rīkosimies situācijā, ja ierastās gaitas pēkšņi pārtrauks dabas katastrofa, pandēmija vai saskarsimies ar mūsu valsts drošības apdraudējumu. Tādēļ bukletā apkopotā informācija ir noderīga ikvienam – vieni no šī materiāla uzzina, kā rīkoties krīzes situācijās, bet citiem tas kalpo kā atgādinājums un līdzeklis esošo zināšanu atsvaidzināšanai,” uzsver J. Binde.

Savukārt LMT kā mobilo sakaru operators krīzes situācijās nodrošina iedzīvotāju apziņošanu - ar SMS starpniecību valsts drošības un aizsardzības institūcijām ir iespēja operatīvi sasniegt un uzrunāt iedzīvotājus par vēlamo rīcību apdraudējuma gadījumā, kā arī izplatīt brīdinājumus.

Lai gan par 72 stundu bukleta vēstnesi uzņēmums kļuvis nesen, tas jau ir veicis virkni aktivitāšu, lai informētu gan savus darbiniekus, gan klientus par rīcību krīzes situācijās – informācija  izplatīta gan iekšējos komunikācijas kanālos, gan sociālajos tīklos.

Attiecībā uz mobilo tālruni krīzes situācijā J. Binde aicina atcerēties, ka ir svarīgi sev zināmā vietā turēt rezerves telefona lādētāju, kā arī ārējo bateriju. Uzlādētu tālruni iespējams izmantot gan saziņai, gan kā lukturi un karti, gan lai sekotu līdz informācijai radio un TV.

J. Binde arī piebilst, ka LMT ir ilggadējs Aizsardzības ministrijas partneris. Apzinoties tehnoloģiju nozīmi gan valsts ārējās, gan iekšējās drošības jomā, LMT sadarbībā ar Aizsardzības ministriju un Rīgas Tehnisko universitāti attīsta virkni valsts aizsardzības inovāciju projektu un šogad ar partneriem atklāja Eiropā pirmo aizsardzības inovāciju 5G testa vidi Ādažu bāzē. Tāpat LMT, iesaistot arī citus Latvijas uzņēmumus un zinātniekus, piedalās Eiropas mēroga izpētes projektos, kā arī ir partneris Eiropas aizsardzības industrijas attīstības programmas projektā “iMugs”, kurā tiek izstrādātas un attīstītas modulāras bezpilota sauszemes sistēmas.

Lai nodrošinātu visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu un ciešāku valsts un privātā sektora sadarbību, Aizsardzības ministrija regulāri sadarbojas ar dažādu jomu uzņēmumiem. Šī sadarbība ļauj efektīvāk sasniegt kopējo mērķi – vairot Latvijas iedzīvotāju zināšanas un gatavību jebkurai krīzes situācijai. Ikviena iesaiste ir svarīga, tāpēc Aizsardzības ministrija aicina arī citus uzņēmumus kļūt par 72 stundu vēstnešiem, veicot nozīmīgu darbu visai Latvijas sabiedrībai.  

Sabiedrības informēšanā par rīcības bukletu iesaistījusies Valsts kanceleja, Iekšlietu ministrija, Valsts ieņēmumu dienests, skolvadības portāls “E-klase”, Rīgas dome un citas pašvaldības, Latvijas Radio, Latvijas Televīzija, TV3, SIA “Rīgas Satiksme”, AS “Pasažieru vilciens”, VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija”, Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca, biedrība “Latvijas Pilsoniskā alianse”, mazumtirdzniecības uzņēmums “Maxima”, individuālais komersants “INGA DESIGN” un citi sadarbības partneri.

Jau ziņots, ka, sākot ar 3. jūniju, buklets “Kā rīkoties krīzes gadījumā” ir elektroniski pieejams aizsardzības nozares ziņu portālā “Sargs.lv” www.sargs.lv/lv/tema/72stundas latviešu, krievu un angļu valodā, kā arī Braila rakstā.

Bukleta mērķis ir sniegt praktiskās zināšanas ikvienam Latvijas iedzīvotājam par to, kā uzlabot savu un savu tuvinieku gatavību krīzes situācijām. Bukletā atrodami ieteikumi, piemēram, par to, kā salikt ārkārtas gadījumu somu, kādiem pārtikas produktiem un medikamentiem jābūt mājās un kā atpazīt atbildīgos valsts dienestus, kuri krīzes gadījumā veiks evakuāciju, sniegs medicīnisko palīdzību un atbildēs par sabiedrisko kārtību.

Bukleta simbols ir starptautiski atzītais standarts “72 stundas” jeb trīs diennaktis, kuru laikā iedzīvotājiem pašiem jāspēj nodrošināt sevi līdz brīdim, kad iesaistās atbildīgie dienesti.

Informatīvais buklets sagatavots, ieviešot visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu, kuras mērķis ir nodrošināt visas sabiedrības iesaisti krīzes plānošanā un pārvarēšanā. Bukletu Aizsardzības ministrija izstrādājusi ciešā sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, Valsts policiju un Valsts robežsardzi, kā arī citiem sadarbības partneriem un nevalstiskajām organizācijām.

Dalies ar šo ziņu