Aktuāli

Pašvaldība īpašās mācībās izvērtē riskus un institūciju gatavību krīzes situācijām

Sabiedrība
Sargs.lv/Madonas novada pašvaldība
Image
pilskalns
Foto: Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde

Oktobra sākumā notika Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes un Aizsardzības ministrijas organizētās Madonas sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas (CAK) mācības, kas ir daļa no plašāka Vidzemes pašvaldību CAK mācību cikla “Pilskalns 2020”. Lai stiprinātu pašvaldību gatavību iespējamām krīzes situācijām, tostarp militāram konfliktam, līdzīgas mācības plānots organizēt arī turpmāk.

Pašvaldības civilās aizsardzības komisijas (CAK) mācību mērķis ir veicināt atbildīgo institūciju izpratni par rīcību potenciāla militāra apdraudējuma gadījumā. Mācību laikā tiek izspēlētas dažādas situācijas, kurās iesaistītajiem ekspertiem jānovērtē un jānovērš riski, iedarbinot īpašu krīzes plānu, lai sabiedrības pamatvajadzības tiktu nodrošinātas arī potenciāla militāra apdraudējuma gadījumā.

Kā norāda Madonas novada pašvaldības vadītājs Agris Lungevičs, sabiedrībai par pašvaldību civilās aizsardzības komisijas darbību kopumā ir visai aptuvens priekšstats – gan par tās funkcijām, gan rīcību dažādās, tai skaitā arī ārkārtējās, situācijās. Šādas mācības ir vērtīgas, jo tajās arī paši komisijas locekļi skaidrāk apzinās un izprot savu lomu un atbildību.

Image
pilskalns
Foto: Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde
Foto: Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde
“Mums jābūt gataviem dažādām situācijām. Jo šī gatavība ir augstāka, jo labākas iespējas reaģēt attiecīgās krīzes situācijās. Daudz ko no mācībās dzirdētā un pārrunātā ņemsim vērā, turpmāk strādājot, plānojot darbu un komunicējot gan komisijas iekšienē, gan saziņā ar sabiedrību. Apmācību nekad nevar būt par daudz, jo, modelējot situācijas un dažādus krīzes scenārijus, lai cik neticami tie šķistu, mēs stiprinām savu gatavību,” uzsvēra Agris Lungevičs, atgādinot, ka arī Covid-19 krīze ļāvusi Madonas sadarbības teritorijas CAK labāk apzināt savas stiprās un vājās puses.

Arī Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 25. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Ģirts Pintāns aicināja CAK ietilpstošo institūciju pārstāvjus apzināties savu lomu, kuras nozīme jo īpaši palielinās kādā no krīzes scenārijiem, kad nepieciešama katras iesaistītās puses ātra un izlēmīga rīcība.

Image
pilskalns
Foto: Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde
Foto: Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde
“Zemessardzei šādas mācības ir ļoti nozīmīgas, jo mums jābūt skaidram, konkrētam sadarbības modelim ar pašvaldību. Šajā modelī katram dalībniekam jāzina sava loma. Mācību ietvaros aplūkojam jautājumus, par kuriem iepriekš pašvaldības, iespējams, nav domājušas, taču ļoti svarīgi gūt kopīgu izpratni par to, kā krīzes situācijās varam sniegt savstarpēju atbalstu un darboties kā vienots mehānisms,” norāda pulkvežleitnants Pintāns, piebilstot, ka Aizsardzības ministrijas plānos ir līdzīgas mācības rīkot ik gadu.
Image
pilskalns
Foto: Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde
Foto: Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde

Jau ziņots, ka šī gada 25. augustā Ministru kabinets apstiprināja Valsts civilās aizsardzības plānu, kas cita starpā paredz noteikt civilās aizsardzības sistēmas darbību gadījumos, ja noticis militārs iebrukums vai sācies karš.

Tā kā civilās aizsardzība sistēma ir visaptverošas valsts aizsardzības koncepcijas sastāvdaļa, lai to sekmīgi ieviestu, ir nepieciešama valsts pārvaldes iestāžu un pašvaldību sadarbība vienotas izpratnes veidošanai.

Pašvaldībām jaunie civilās aizsardzības plāni atbilstoši Valsts civilās aizsardzības plānam jāizstrādā sešu mēnešu laikā. Šāds dokuments jāsagatavo arī Madonas novada pašvaldībai. Aizsardzības nozares pārstāvju un pašvaldību kopējās mācības ir būtisks solis gan Valsts civilās aizsardzības plāna ieviešanā, gan palīdzība pašvaldībām labāk izprast būtiskākos jautājumus, kas saistīti ar lokālā Civilās aizsardzības plāna izstrādi.

Madonas sadarbības teritorijas Civilās aizsardzības komisijas sastāvā ir pārstāvji no pieciem bijušā Madonas rajona teritorijā izveidotajiem novadiem, VUGD Vidzemes reģionālās brigādes Madonas daļas, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Madonas brigāžu atbalsta centra, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Madonas iecirkņa, MNP SIA "Madonas slimnīca", Valsts vides dienesta Madonas reģionālās vides pārvaldes, Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumvidzemes pārvaldes, A/S „Sadales tīkli” Ziemeļaustrumu ekspluatācijas daļas Madonas nodaļas, Valsts A/S “Latvijas valsts ceļi” Vidzemes reģiona Madonas nodaļas, Valsts meža dienesta Centrālvidzemes virsmežniecības un Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 25. kājnieku bataljona.

Dalies ar šo ziņu