Policija regulāri saņem informāciju par viltus ziņām saistībā ar Covid-19

Sabiedrība
LETA
Image
policija
Foto: Valsts policija

Valsts policija (VP) kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas regulāri saņem informāciju par viltus ziņām saistībā ar Covid-19 un ir sāktas vairākas pārbaudes, bet neviens kriminālprocess patlaban nav ierosināts, aģentūrai LETA pastāstīja VP pārstāve Elīna Priedīte.

Policija saņēmusi daudzus iesniegumus un sūdzības par aizdomīgām ziņām, kas atrodamas interneta vidē. Pārsvarā šīs ziņas ir par brīnumzālēm pret Covid-19, mirušo skaitu Latvijā, kā arī vīrusa ārstēšanas veidiem.

Patlaban neviena no viltus ziņām nav radījusi tādu kaitējumu, kas izraisītu kriminālprocesuālās sekas, taču iepriekš ierosinātās pārbaudes turpinās, norādīja Priedīte.

Policija norāda, ka publicētā informācija nekur nepazūd un tās dēļ var nākties atbildēt likumā noteiktajā kārtībā.

Tāpat policija atgādina, ka zem viltus ziņas var slēpties arī pikšķerēšana - kiberuzbrukuma veids, lai iegūtu personīgo informāciju vai pat piekļūtu internetbanku autorizācijas rīkiem.

Policija aicina iedzīvotājus neizplatīt un nedalīties ar nepārbaudītu saturu, rūpīgi un kritiski izvērtēt, kāda informācija tiek publiskota un patērēta. Ārkārtējās situācijas laikā ir svarīgi izmantot tikai oficiālus un uzticamus informācijas avotus.

Tikmēr Rīgā izvietotā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts pirmdien sociālajā tīklā "Twitter" ierakstījis, ka saskaņā ar novērojumiem Covid-19 saistītās dezinformācijas apjoms strauji palielinās daudzās valstīs. Viņš paredz, ka tā strauji turpinās pieaugt tuvākajās nedēļās. "Galvenais vektors" ir sociālie tīkli, kā arī lietotnes "Whatsapp" un "Telegram".

Jau ziņots, ka no 13.marta līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.

Dalies ar šo ziņu