Valsts izsniegtie elektroniskās identifikācijas līdzekļi darbosies e-pakalpojumu saņemšanai visā ES

Sabiedrība
Sargs.lv
Image
eparaksts
Publicitātes foto

No 2020. gada decembra eParaksta rīku lietotāji varēs piekļūt valsts pārvaldes pakalpojumiem arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs un saņemt citu dalībvalstu komersantu pakalpojumus, kuriem nepieciešama e-identitātes apliecināšana augstākajā līmenī, informē Aizsardzības ministrija.

Jau ziņots, ka 2019. gada nogalē Eiropas Komisija publicēja Latvijas izziņoto nacionālo elektroniskās identifikācijas shēmu, kas ietver eParaksta rīkus - eID karte, eParaksts mobile un eParaksta karte, kā arī noteica, ka VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” ir šo elektroniskās identitātes pakalpojumu sniedzējs.

Līdz ar Latvijas elektroniskās identifikācijas shēmas publicēšanu ir sācies pārejas periods, kura laikā Eiropas Savienības dalībvalstīm jānodrošina, ka viņu iestāžu un organizāciju interneta vietnēs tiek integrēta iespēja apliecināt identitāti ar eParaksta rīkiem atbilstoši katras organizācijas noteiktam attālināti pieejamo pakalpojumu klāstam. Tas ilgs 12 mēnešus no izziņošanas, kas nozīmē, ka, sākot no 2020. gada 20. decembra, eParaksta lietotājiem ir jābūt iespējai saņemt citu ES dalībvalstu iestāžu e-pakalpojumus, izmantojot eParaksta rīkus.

eID karte, eParaksts mobile un eParaksta karte ir vienīgie Latvijā pieejamie  identitātes apliecināšanas rīki, kuri saņēmuši šāda līmeņa akreditāciju, turklāt Latvija ir kļuvusi par pirmo un šobrīd vienīgo ES dalībvalsti, kura akreditējusi mobilo lietotni kā identitātes apliecināšanas rīku ES līmenī.

Latvijas elektroniskās identifikācijas shēmu Eiropas Komisijai pieteica Digitālās drošības uzraudzības komiteja, kas ir koleģiāla uzraudzības institūcija aizsardzības ministra pakļautībā.

Latvijas elektroniskās identifikācijas shēma ir publicēta šeit: https://ec.europa.eu/cefdigital/wiki/display/EIDCOMMUNITY/Overview+of+pre-notified+and+notified+eID+schemes+under+eIDAS

Dalies ar šo ziņu