Aizsardzības ministrs apmeklē nacionālo partizānu piemiņas vietu Stompakos

Otrais pasaules karš
Sargs.lv
Image
Stompaku kauja
Foto: Aizsardzības ministra birojs

Godinot nacionālos partizānus, kuri pirms 76 gadiem piedalījās Stompaku kaujā pret čekas karaspēku, aizsardzības ministrs Artis Pabriks 1. martā apmeklēja Latvijas nacionālo partizānu apmetnes un cīņu piemiņas vietu Stompaku purvā, Viļakas novadā.

Kā norāda aizsardzības ministrs A. Pabriks, pirms 76 gadiem nacionālie partizāni Stompaku kaujā varonīgi stājās pretī čekas karaspēka pārspēkam. Lai gan toreiz Latvijai nebija lemts būt brīvai, nacionālie partizāni par brīvu un neatkarīgu Latviju bija gatavi atdot savas dzīvības.

Image
Stompaku kauja
Foto: Aizsardzības ministra birojs
Foto: Aizsardzības ministra birojs

 

"Šodien, dzīvojot brīvā un demokrātiskā valstī, mums ir svarīgi atcerēties šos vēstures notikumus, apliecināt cieņu pretošanās kustības dalībniekiem un gādāt par Latvijas brīvību, neatkarību un turpmāko attīstību,” pauda aizsardzības ministrs.

Stompaku kaujas atcerei veltītajā piemiņas brīdī piedalījās arī aizsardzības ministra padomnieks militārajos jautājumos atvaļināts ģenerālleitnants Raimonds Graube, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Mareks Ozoliņš un Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 31. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Jānis Ritenis.

Stompaku kauja, kas norisinājās1945. gada 2. martā, bija viena no lielākajām Latvijas pretošanās kustības kaujām starp nacionālajiem partizāniem un čekas spēkiem.

Image
Stompaku kauja
Foto: Aizsardzības ministra birojs
Foto: Aizsardzības ministra birojs

1944. gada 10. decembrī Viļakas pagastā tika nodibināta Latvijas Nacionālo partizānu apvienība, kuras mērķi bija cīņa par Latvijas valsts neatkarības atjaunošanu pret uzspiesto padomju varu.

Līdz ar padomju varas ienākšanu 1944. gada augustā sākās Viļakas apkārtnes vīru un jauniešu mobilizācija Sarkanajā armijā, kuri no tās centās izvairīties un veidot savu, Viļakas apkārtnē pirmo, nacionālo partizānu apvienību. Šos vīrus lielākā vienībā apvienoja Pēteris Supe. Par nacionālo partizānu apmešanās vietu tika izraudzīts Stompaku purvs.

1945. gada februāra beigās padomju vara bija noskaidrojusi aptuvenu partizānu nometnes atrašanās vietu, un 2. marta rītā uzbruka nometnei, kurā atradās ap 350 partizāni. Uzbrucēji bija PSRS Iekšlietu tautas komisariāta karaspēka 143. strēlnieku pulks 483 vīru sastāvā. Kaujas notika visu dienu, partizāni sīksti pretojās un nākamajā naktī ar kauju pārrāva nometnes aplenkumu un aizgāja neuzvarēti.

Informatīvi:

www.sargs.lv/lv/otrais-pasaules-kars/2016-04-12/stompaku-kauja-1945-gada-2-marta

Dalies ar šo ziņu