Latvijas dalību pretterorisma operācijā Irākā plāno pagarināt līdz 2022. gada 1. februārim

Nozares politika (Papildināts)
Sargs.lv
Image
Irāka
Foto: Sgt. Kalie Jones/U.S. Army

Valdība atbalstījusi, ka Latvijas dalība pret teroristisko organizāciju “Daesh” vērstās starptautiskās koalīcijas vadītājā operācijā “Inherent Resolve” Irākā tiek pagarināta līdz 2022. gada 1. februārim. Galīgais lēmums gan vēl būs jāpieņem Saeimai. 

Nacionālo bruņoto spēku karavīrus arī turpmāk plānots iesaistīt tikai ar Irākas drošības spēku apmācību saistītos uzdevumos, tādējādi stiprinot to kaujas spējas un atbalstot sabiedrotos cīņā pret “Daesh”.

“Saeimas mandāts Latvijas karavīru misijas Irākā pagarināšanai ir nepieciešams nevis, lai uzliktu pienākumu, bet gan lai piešķirtu likumiskas tiesības šajā misijā piedalīties.”
pabriks
Aizsardzības ministrs
Artis Pabriks
A. Pabriks arī uzsver – ja Saeimā mandāts netiktu apstiprināts, Latvija būtu valsts, kas izstājas no koalīcijas. Ministrs norāda, ka tas neatbilst mūsu valsts nacionālajām interesēm un starptautiskās operācijas ir būtiska aizsardzības politikas sastāvdaļa.

Tāpat A. Pabriks norāda, ka nav skaidri zināms, kad dienošies Latvijas karavīri, kuri šobrīd izvietoti Kuveitā, atgriezīsies Irākā, lai turpinātu apmācīt Irākas drošības spēkus. Ministrs norāda – operācijā ir skaitliski neliels Latvijas kontingents, tāpēc turpmākie lēmumi tiks pieņemti konsultējoties ar Dāniju, ASV un Irākas valdību.

Ņemot vērā apmācības nepieciešamību, kā arī drošības situāciju Irākā, Latvija arī varēs izskatīt iespēju palielināt kontingentu Irākā līdz 30 karavīriem. Savukārt termiņa noteikšana Latvijas dalībai operācijā “Inherent Resolve” neierobežos tiesības pārtraukt dalību pirms šī datuma, piemēram, ja apmācības būs noslēgušās līdz tam.

Līdz šim Latvija piedalījās pretterorisma operācijā Irākā ar sešiem instruktoriem, kuri bija pilnībā integrēti Dānijas kontingenta sastāvā. Latvijas instruktoru uzdevums bija apmācīt Irākas drošības spēkus.

Irāka

Foto: Sgt. Kalie Jones/U.S. Army

Jau vēstīts, ka saistībā ar situācijas saasināšanos Irākā Latvijas un pārējo koalīcijas dalībvalstu karavīri kopš 4. janvāra ir pārstājuši veikt Irākas drošības spēku apmācības. Pēc konsultācijām ar tuvākajiem starptautiskās koalīcijas partneriem Latvija pieņēma lēmumu pārvietot Irākā dienošos Nacionālo bruņoto spēku karavīrus uz Kuveitu. Drošības apstākļiem Irākā uzlabojoties, tiks vērtēta iespēja apmācības turpināt.

Latvija starptautiskajai koalīcijai pievienojās politiski un pauda atbalstu tās darbībām 2014. gada rudenī. Koalīcijas ietvaros Latvija 2016. gada februārī iesaistījās pretterorisma operācijā “Inherent Resolve” Irākā.

Pret teroristisko organizāciju “Daesh” vērstās starptautiskās koalīcijas izveidi 2014. gada septembrī uzsāka ASV, reaģējot uz 2014. gada jūnijā Irākas valdības izplatīto aicinājumu visām ANO dalībvalstīm sniegt atbalstu teroristiskās organizācijas “Daesh” apkarošanai un ņemot vērā globāla mēroga apdraudējumu pasaules drošībai. Kopš koalīcijas izveides tai ir pievienojušās vairāk nekā 80 valstis un starptautiskas organizācijas.

Dalies ar šo ziņu