Valdība atbalsta Nacionālo bruņoto spēku karavīru dalības pagarināšanu ANO misijā Izraēlā

NBS
Sargs.lv
Izraēlas armija
Foto: Izraēlas armija Foto: SIPA/Scanpix

Otrdien, 19. martā, Ministru kabinets atbalstīja Nacionālo bruņoto spēku karavīru dalības pagarināšanu ANO starptautiskajā operācijā “United Nations Truce Supervision Organization” (UNTSO)”  līdz 2026. gada 1. maijam.

Pēc Ministru kabineta apstiprinājuma par lēmumprojekta pieņemšanu lems Saeima.

Saeimas līdzšinējais mandāts paredz Nacionālo bruņoto spēku dalību ANO starptautiskajā operācijā Izraēlā līdz 2024. gada 1. maijam, taču, ņemot vērā saspīlēto drošības situācijas Izraēlā un militāro novērotāju nozīmi situācijas stabilizēšanā, kā arī Latvijas apņemšanos pildīt saistības attiecībā pret starptautiskajiem partneriem, Nacionālo bruņoto spēku dalību operācijā nepieciešams pagarināt.

Turklāt līdzšinējā Nacionālo bruņoto spēku dalība UNTSO ir atzinīgi novērtēta gan no ANO, gan iesaistīto valstu puses un ir saņemts operācijas komandiera uzaicinājums Latvijai turpināt dalību operācijā.

Kopš 2022. gada 1.maija Latvija piedalās ANO starptautiskajā operācijā Izraēlā ar vienu štāba virsnieku, kurš veic komandiera biroja vadītāja amata pienākumus misijas štābā Jeruzalemē.

Ar šī gada maiju Latvija turpinās dalību ar vienu virsnieku ANO militārā novērotāja pozīcijā, kas būs pirmā reize, kad Latvija nodrošina šādu militāro speciālistu ANO misijā.

ANO militārais novērotājs ir militāra amatpersona, ko norīko ANO, lai sniegtu atbalstu ANO misijai vai miera operācijai.  UNTSO militārie novērotāji uzturas Tuvajos Austrumos, lai uzraudzītu pamieru, tā līgumus, novērstu atsevišķu incidentu saasināšanos un palīdzētu citām ANO miera uzturēšanas operācijām reģionā.

UNTSO ir pirmā ANO miera uzturēšanas misija, kas tika izveidota pamatojoties uz 1948. gada 29. maijā ANO Drošības padomes rezolūcijā Nr. 50 izteikto aicinājumu pārtraukt karadarbību Palestīnā un lēmumu, ka pamieru jāuzrauga ANO starpniekam ar militāro novērotāju grupas palīdzību.

Starptautiskās miera uzturēšanas operācijas mērķis ir atjaunot un uzturēt starptautisko mieru un drošību, kā arī atturēt no agresijas vai citiem miera pārkāpumiem. Tajā iesaistītajam personālam nav tiesību piedalīties karadarbībā, izņemot gadījumus, kad tas nepieciešams pašaizsardzības nolūkā.

Pašlaik Nacionālo bruņoto spēku karavīri piedalās arī ANO starptautiskajā operācijā Libānā (United Nations Interim Force in Lebanon, UNIFIL), kur viņu galvenie uzdevumi ir monitorēt un apstiprināt Izraēlas spēku iziešanu no Libānas dienvidu teritorijām, atjaunot starptautisko mieru un drošību, kā arī sniegt atbalstu Libānas valdībai varas atjaunošanā pār tās teritoriju.

Latvija ir izvirzījusi savu kandidatūru 2025. gadā paredzētajās vēlēšanās uz ANO Drošības padomes nepastāvīgā locekļa vietu laikā no 2026. līdz 2027. gadam, un izšķirošs faktors iespējai iegūt nepatstāvīgā locekļa vietu ANO Drošības padomē ir ieguldījums ANO miera uzturēšanas misijās.

Dalies ar šo ziņu