Latvijā sāk darboties iesaukšanas punkti pilsoņiem, kuri vēlas apgūt brīvprātīgo rezervistu apmācību

NBS
Sargs.lv
Brīvprātīgo rezervistu kursa kursanti Ādažu bāzē
Foto: Gatis Dieziņš/ Aizsardzības ministrija

No šodienas Latvijas lielākajās pilsētās kopumā divas dienas būs atvērti iesaukšanas punkti, kuros Latvijas pilsoņi var pieteikties brīvprātīgajai rezervistu apmācībai. Lai to izdarītu, rezervistu apmācības kandidātiem jāierodas savai dzīves vietai tuvākajā iesaukšanas punktā, ņemot līdzi personu apliecinošus dokumentus.

Nacionālajos bruņotajos spēkos portālu “Sargs.lv” informēja, ka līdz 17. jūlijam, kas bija noslēdzošais datums sākotnējo pieteikumu iesniegšanai, interesi par dienestu izrādījuši vairāk nekā 100 kandidātu. Tagad gan šiem kandidātiem, gan jebkuram citam Latvijas pilsonim, kurš vēlas apgūt brīvprātīgo rezervistu apmācību, jāierodas savai dzīves vietai tuvākajā iesaukšanas punktā, ņemot līdzi personu apliecinošus dokumentus – Latvijas Republikas pilsoņa pasi vai personas apliecību. Tur NBS pārstāvji uz vietas pārbaudīs pretendenta personību, sodāmības reģistru, kā arī nodrošinās tūlītēju kandidāta veselības pārbaudi. NBS Medicīniskā komisija tūdaļ dos slēdzienu, vai rezervists var uzsākt militārās apmācības kursu.

Iesaukšanas punkti no 22. līdz 23. jūlijam darbosies Rīgā - Krustabaznīcas ielā 9, Valmierā - Meža ielā 12a, Kuldīgā - Liepājas ielā 31. Savukārt Preiļos – Daugavpils ielā 34. iesaukšanas punkts darbosies tikai vienu dienu – 22.jūlijā.

NBS brīvprātīgo rezervistu kursu aicina apgūt visus Latvijas pilsoņus vecumā no 18 līdz 50 gadiem, kuri ieguvuši vismaz pamatizglītību un pārvalda valsts valodu vidējā līmenī (B1).

Militārajai apmācībai nepieņems rezervistus, kuriem ir kriminālā sodāmība, rezervistus, kuri ir atvaļināti no valsts dienesta par disciplīnas pārkāpumiem vai kuri ir bijuši PSRS, Latvijas PSR vai šobrīd ir kādas ārvalsts drošības dienesta, izlūkdienesta vai pretizlūkošanas dienesta štata vai ārštata darbinieki, aģenti, rezidenti vai konspiratīvā dzīvokļa turētāji, kā arī personas, kuri dienē Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē. 

NBS brīvprātīgo rezervistu apmācībās īpaši aicina piedalīties jauniešus, vecumā no 18 gadiem, vidusskolu absolventus, studējošos, kuri vēlas saturīgi pavadīt vasaras brīvlaiku, ar mērķi iepazīt militāro vidi un, iespējams, pēc militārās apmācības kursa beigšanas izvēlēsies veidot tālāko karjeru profesionālajā dienestā vai dienestā Zemessardzē. Tāpat gaidīti Latvijas pilsoņi, kuri iepriekšējos gados mācījušies jaunsardzē vai apguvuši valsts aizsardzības mācības programmu, bet nav kļuvuši par rezerves karavīriem. NBS aicina dalībai mācībās pietikies arī karavīrus, kuri atvaļināti no profesionālā dienesta vai zemessargus pēc līguma par dienestu Zemessardzē izbeigšanas, un tos, kuri nav apguvuši pamatapmācības kursu individuālās apmācības līmenī, kā arī civilos darbiniekus, kas strādā aizsardzības nozarē.

Pateicoties sabiedrības lielajai interesei, šis šogad jau ir otrais Brīvprātīgo rezervistu apmācības kurss. Kā atzīst NBS pārstāvji, iespējams, dēļ Krievijas pretlikumīgās agresijas pret Ukrainu dēļ, šogad pilsoņu atsaucība bijusi ārkārtīgi liela.

Paredzēts, ka mācības noritēs no 6. līdz 28.augustam. Mācības trīs nedēļu garumā notiks NBS Mācību vadības pavēlniecības Kājnieku skolā Alūksnē. Sekmīgi apgūstot militārās pamatapmācības kursu, rezervisti dos karavīra zvērestu, saņems rezerves karavīra apliecību un mobilizācijas norīkojumu, un tiks ieskaitīti bruņoto spēku rezervē rezerves karavīru statusā, tādējādi sākot pildīt rezerves karavīru pienākumus.

Rezervista militāro pamatzināšanu un iemaņu pamatkursā rezervists iegūst militārās pamatiemaņas individuālās apmācības līmenī, apgūstot tādus priekšmetus kā ieroču apmācība, šaušanas un sakaru apmācība, normatīvie akti, lauka kaujas iemaņas, topogrāfija, orientēšanās un medicīna. Savukārt kolektīvās apmācības līmenī – lauka kaujas iemaņas nodaļas līmenī. Rezervisti apgūst pamatus  šādās specialitātēs: radiostaciju sakarnieks, granātnieks - operators, ložmetējnieks, ložmetējnieka palīgs, kā arī specialitātē, kas saistīta ar paplašinātās pirmās palīdzības sniegšanu.

Apmācība noritēs klātienē klasē, apvidū un lauka apstākļos lekciju un praktisko lauka nodarbību veidā, kārtojot arī teorētiskās un praktiskās ieskaites.

Militārās apmācības laikā rezervisti pildīs aktīvo dienestu, viņiem būs karavīra statuss un mācību laiks tiks ieskaitīts viņu izdienas stāžā. Rezervistus nodrošinās ar dzīvojamo telpu kazarmā vai lauka apstākļos - teltī, kā arī ar formas tērpu un nepieciešamo inventāru. Rezervistiem par katru militāro mācību dienu izmaksās kompensāciju, sākot no 31.50 eiro dienā.  To izmaksās ar pārskaitījumu norādītajā bankas kontā mēneša laikā pēc apmācības kursa beigām. Papildus, rezervisti saņems arī karavīra uzturdevu, kas ir 14 eiro dienā vai tiks nodrošināti ar ēdināšanu.

Dalies ar šo ziņu