Izveidots NATO Inovācijas fonds militārās industrijas attīstības veicināšanai

NATO
LETA
NATO
Foto: NATO. int

Alianse izveidojusi NATO Inovācijas fondu, kas atbalstīs un veicinās militārās industrijas attīstību, mikroblogošanas vietnē "Twitter" informē Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Pēc politiķa vēstītā, fonda dibinātāju vidū ir arī Latvija.

Jau ziņots, ka ceturtdien NATO samitā Madridē 22 Alianses dalībvalstis parakstīja saistību vēstuli par NATO Inovāciju fonda izveidi, kam pievienojusies Latvija un kas paredzēs atbalstu jaunuzņēmumiem inovatīvu risinājumu izstrādei.

Paredzēts, ka jaunais NATO Inovāciju fonds palīdzēs radīt alianses aizsardzības spēju stiprināšanai nozīmīgas civila vai militāra pielietojuma inovācijas, gan sekmējot aktuālo drošības izaicinājumu risināšanu, gan sniedzot ieguldījumu dalībvalstu jaunuzņēmumu un ekonomikas attīstībā, pauda aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Pēc AM paustā, NATO Inovāciju fonds būs pirmais pasaulē starpvalstu riska kapitāla fonds. Fonda kopējais budžets sasniegs vienu miljardu eiro, un šos līdzekļus investēs jaunuzņēmumos un citos riska kapitāla fondos, kuri iegulda līdzekļus NATO prioritāru divējāda lietojuma moderno tehnoloģiju izstrādē tādās jomās kā lielie dati un skaitļošana, mākslīgais intelekts, autonomija, kvantu tehnoloģijas, kosmosa tehnoloģijas, virsskaņas tehnoloģijas, biotehnoloģija un cilvēka uzlabojumi, jaunie materiāli, enerģija un dzinējspēks.

Tāpat NATO Inovāciju fonds papildinās NATO Aizsardzības Inovāciju akseleratora Ziemeļatlantijas reģiona programmu, kas sekmēs divējāda pielietojuma jauno tehnoloģiju izstrādi, lai tie spētu risināt aktuālos drošības un aizsardzības izaicinājumus. NATO samitā sabiedrotie arī vienojās, ka no 2023.gada inovāciju izstrādātājiem, kuri piedalās DIANA programmās, būs piekļuve vairāk nekā deviņiem akseleratoru tīklam un vairāk nekā 63 testa centriem Eiropā un Ziemeļamerikā.

Patlaban viens no programmas DIANA testa centriem atrodas Ādažu bāzē, kur sadarbībā ar uzņēmumu "Latvijas Mobilais telefons" izveidota aizsardzības inovāciju 5G testa vide, radot ekosistēmu jaunās paaudzes bezvadu tehnoloģiju attīstīšanai un izmēģināšanai.

Plānots, ka NATO Inovāciju fonds sāks darbību nākamgad, un tā dalībvalstis būs Beļģija, Bulgārija, Čehija, Dānija, Igaunija, Grieķija, Grieķija, Islande, Itālija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Turcija, Spānija, Ungārija, Vācija, Ungārija un Apvienotā Karaliste.

"Sargs.lv" jau rakstīja, ka no 28. līdz 30. jūnijam Madridē notiek NATO samits, kur Latviju pārstāv Valsts prezidents Egils Levits, Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Dalies ar šo ziņu